ÚVZ varuje pred nebezpečnou detskou výživou. Ak ju máš doma, okamžite ju vráť
- Úrad verejného zdravotníctva SR sťahuje z predaja nebezpečný výrobok
- V detskej výžive sa môže nachádzať karcinogénna látka
- Úrad verejného zdravotníctva SR sťahuje z predaja nebezpečný výrobok
- V detskej výžive sa môže nachádzať karcinogénna látka
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) nedávno odhalil alarmujúce výsledky v rámci úradnej kontroly detských potravín.
Testovanie dojčenských výživ „HELLO XXL Dojčenská výživa s jahodami“ a „HELLO Dojčenská výživa s jablkami“ odhalilo prekročené množstvo pesticídov fosetyl-Al a chlorečnanu. Tieto látky predstavujú značné zdravotné riziko, najmä pre tých najmenších. Informuje o tom agentúra SITA.
Laboratórne analýzy ukázali, že obe výživy prekračujú legislatívne stanovený limit pre rezíduá pesticídov, ktorý je 0,01 mg/kg. „Je to významné prekročenie bezpečnostných noriem,“ uviedol úrad.
Vráť ich do obchodu
Konkrétne ide o „HELLO XXL Dojčenská výživa s jahodami“ v 200 g balení pre deti od šiestich mesiacov (dátum minimálnej trvanlivosti 11.12.2025, šarža 16:25 11.12.2025) a „HELLO Dojčenská výživa s jablkami“ v 100 g balení pre deti od štyroch mesiacov (dátum minimálnej trvanlivosti 08.10.2025, šarža 09:10 08.10.2025). Oba produkty vyrába LINEA NIVNICE, a. s., z Českej republiky.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva zareagovali promptne a začali s okamžitým sťahovaním týchto produktov z trhu. ÚVZ SR taktiež vydal odporúčanie pre spotrebiteľov: „Nekupujte tieto produkty a už zakúpené výrobky nekonzumujte. Vráťte ich do miesta predaja.“
Obe výživy sú aktuálne hlásené do systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá RASFF. Tento systém pomáha koordinovať opatrenia na úrovni EÚ a zabezpečuje, že nebezpečné produkty sa dostanú z regálov čo najskôr.
Používa sa bežne
V konvenčnom poľnohospodárstve sa fosetyl-Al používa rôznymi spôsobmi, zatiaľ čo v organickom poľnohospodárstve nie je jeho použitie povolené, informuje GBA Group.
Keď sa fosetyl-Al degraduje, vzniká z neho fosfonová kyselina cez medziprodukt fosetyl. Nariadenie (ES) č. 396/2005 preto definuje rezíduá fosetyl-Al ako súčet fosetylu a fosfonovej kyseliny a ich solí, vyjadrené ako fosetyl.
Okrem fungicídnych zdrojov môže kontaminácia fosfonovou kyselinou vzniknúť aj použitím rastlinných posilňovačov alebo listových hnojív obsahujúcich fosfonáty.
Tento spôsob aplikácie však už nie je povolený, keďže fosfonáty sú klasifikované ako fungicídy. Napriek tomu existujú náznaky, že trvalé plodiny ako ovocné stromy môžu skladovať fosfonovú kyselinu a vylučovať ju aj v nasledujúcich rokoch.
Je potrebné dodať, že fosfonová kyselina je pravidelne detegovaná v produktoch z konvenčného aj organického pestovania ovocia a zeleniny. Táto látka má systémové účinky na plesňové infekcie a pomáha najmä v boji proti peronospóre.
Rezíduá fosfonovej kyseliny môžu vzniknúť použitím fungicídov s aktívnou látkou fosetyl-aluminum alebo priamo s fosfonovou kyselinou. Obe tieto látky sú v Európskej únii schválené ako aktívne látky vo fungicídoch a sú zahrnuté v rámci Nariadenia (ES) č. 396/2005 bez ohľadu na to, ako sa dostanú do produktu.
Môže spôsobiť rakovinu
Fosetyl-Al je známy ako silný dráždivý prostriedok pre oči, hoci nedráždi pokožku a nepredstavuje výrazné riziko pri vdýchnutí, píše o ňom americká agentúra EPA. Niektoré štúdie na laboratórnych zvieratách naznačujú, že fosetyl-Al môže mať mierne degeneratívne účinky na semenníky psov a vykazuje dôkazy o karcinogénnych účinkoch u samcov potkanov pri vysokých dávkach pesticídu.
Na základe týchto a ďalších dostupných štúdií je klasifikovaný EPA fosetyl-Al ako onkogén kategórie C, čo znamená možný ľudský karcinogén s obmedzenými dôkazmi karcinogenity u zvierat. Fosetyl-Al nie je mutagénny a nepredstavuje obavy týkajúce sa vývojových alebo reprodukčných účinkov.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, GBA Group, EPA