Už aj Putinova družina pritakávačov je z invázie znechutená (NEWSLETTER)
- Putin žije vo vlastných presvedčeniach a ľudia z Kremľu sú „nútení“ mu pritakávať
- Český startup s troma Slovákmi vytvára takzvané kultivované mäso
- Vo Švédsku si žena kariéru vybuduje ľahšie, tvrdí slovenská vedkyňa
- Putin žije vo vlastných presvedčeniach a ľudia z Kremľu sú „nútení“ mu pritakávať
- Český startup s troma Slovákmi vytvára takzvané kultivované mäso
- Vo Švédsku si žena kariéru vybuduje ľahšie, tvrdí slovenská vedkyňa
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Putin žije vo vlastnej paranoji, verí, že Zelenskyj je na kokaíne. Ľudia z Kremľa mu pritakávajú len naoko
- Startup so Slovákmi vyvinul mäso v laboratóriu. Teraz dosiahol obrovský míľnik, aby si si ho kúpil v obchode
- Slovenská vedkyňa žijúca vo Švédsku: Žene sa tu kariéra buduje ľahšie, s rodinou viac pomáha muž
Putin je urazený
O dianí na Ukrajine máme dostatok informácií. Ako to však vyzerá na mieste, kde to celé začalo? O tom hovorí práve dokument ruskej novinárky, ktorý potvrdzuje, že z invázie na Ukrajine nie je každý nadšený.
To, že s vojnou nesúhlasí mnoho obyvateľov Ruska, nám ukázali protesty v niekoľkých mestách tejto krajiny. Možno ťa prekvapí fakt, že podobne sú na tom aj niektorí zákonodarcovia.
[siu-newsletter]
Ruská novinárka Farida Rustamová pred týždňom vydala správu, ktorá hovorí aj o tom, že zákonodarcovia inváziu nečakali, hovoria o apokalypse a opisujú ju ako „svinčík“.
Táto správa opisuje prostredie z Kremľa počas prvého týždňa ruskej invázie na Ukrajine. Vzhľadom na to, že pôvodne bola v ruštine, k západným médiám sa dostala až teraz – po preložení do angličtiny.
Novinárka má mnoho zdrojov v prostredí Kremľa a aj vďaka tomu sa jej podarilo opísať pochmúrnu náladu ruskej elity. Ako Rustamová napísala, úradníci a zákonodarcovia síce môžu nesúhlasiť s rozhodnutiami svojich vodcov, ale iba v hĺbke svojej duše.
Mnoho predstaviteľov s ruskou inváziou navonok súhlasí a tvrdí, že Rusko nemalo na výber a muselo vykonať „vojenskú operáciu“, ktorá má oslobodiť Ukrajinu od „nacionalistov“.
Keď však situáciu hodnotia v súkromí, vyjadrujú sa protichodne a postoj k vojne je u nich nejednoznačný. Podľa novinárky sú mnohí z nich vystrašení a odradení. Nájdu sa však aj takí, ktorí inváziu označujú anglickým výrazom „clusterf**ck“.
Podľa správy všetci svorne tvrdia, že o rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina spustiť inváziu na Ukrajinu nevedeli.
Proti invázii však vystúpilo verejne len málo z poslancov. Konkrétne ju odsúdili len traja poslanci, ktorí kritizovali Putinovo rozhodnutie na sociálnych sieťach.
Novinárke sa podarilo zistiť aj to, ako reaguje Vladimir Putin. Zdroj, ktorý Rustamová opísala ako Putinovho dobrého známeho, tvrdí, že prezident je urazený. Viac o tom, čo sa v Kremli odohráva, sa dozvieš v našom článku.
Vzniká plnohodnotná náhrada mäsa
O tom, že sa čím ďalej, tým viac ľudí zrieka mäsa, niet pochýb. Mnohí to robia v záujme ochrany životného prostredia. Či už milovníkom mäsa si, alebo nie, isté je to, že jeho produkcia má pre našu planétu ničivé následky.
Kým niektorí si za mäso našli vhodnú náhradu, iní tvrdia, že bez tejto potraviny nedokážu naplno fungovať. Práve potrebné živiny obsiahnuté v mäse často bývajú argumentom tých, ktorí sa ho nechcú vzdať.
Veda sa však posúva a náhradou mäsa by už nemuseli byť len rastlinné výrobky. O niečo podobné sa snaží aj český startup Bene Meat Technologies, ktorý vytvára takzvané kultivované mäso.
Pre Slovensko je potešujúca informácia, že tento startup má v tíme aj troch kolegov zo Slovenska. Ako nám opísal Roman Křiž, dvaja z nich sa venujú bunkovému výskumu a jeden sa zaoberá problematikou signalizačných proteínov.
Tento projekt stojí za zmienku hlavne preto, že dosiahol ďalší dôležitý míľnik – po zvládnutí niekoľkých krokov potrebných na vyvinutie kultivovaného mäsa, zvládol aj zaistenie mechanizmu nekonečného bunkového delenia.
Vďaka tomu sa táto netradičná náhrada mäsa môže už čoskoro dostať k širšej mase ľudí. Potešíme ťa možno aj tým, že výsledok tohto projektu je potravina identická s mäsom zo živých zvierat – dokonca aj po nutričnej stránke.
To však nie je nič nové. Správy o „vypestovaní“ kultivovaného mäsa už dávno obleteli svet. Ako nám však Křiž vysvetlil, kým iné firmy vydávajú za kultivované mäso bunky zmiešané s rastlinnými proteínmi, tento startup smeruje k plnohodnotnej alternatíve mletého hovädzieho.
Možno to znie ako cesta bez prekážok, veľkokapacitnej výrobe tohto produktu zatiaľ bráni vysoká cena „kultivačného média“ a rastových faktorov, ktoré sú pri výrobe potrebné. Viac sa dočítaš v našom článku.
Vedkyňa, ktorú živí kreativita
Pri šikovných Slovákoch ešte ostaneme. Tentokrát sa však presunieme do Švédska, kde žije a pôsobí slovenská vedkyňa.
Janka Kováčiková má talent na jazyky, remeslo aj vedu, pričom duševnú a tvorivú prácu prepája s prácou rúk. Ako mnohí v detstve rada maľovala. Jej záľuba sa však transformovala do ďalších štúdií pri práci s materiálom a formou.
Celé to začalo na Súkromnej strednej škole umeleckého priemyslu v Hodruši-Hámroch, kde si vybrala rozhodne netradičný odbor – pasiarstvo, teda umelecké kováčstvo.
Jankin vzťah ku kreativite, inovácii, materiálu a tiež priestorové videnie využíva dodnes vo svojej práci, a to aj napriek tomu, že zmenila smerovanie. Na Slovenskej technickej univerzite vyštudovala architektúru a pozemné stavby, kde našla cestu k technickej oblasti.
Nakoniec však spolu so svojím priateľom zakotvila v meste Växjö na juhu Švédska, ktoré sa im zapáčilo prostredím, spoločnosťou, ale aj pracovnými príležitosťami.
Kým niektorí môžu mať problém zosúladiť pracovný a osobný život, Janke sa vo Švédsku páči práve vyváženosť pracovného a súkromného života, zvlášť pre rodiny s deťmi.
Ako nám vysvetlila, balans rodinného života a kariéry pomáha vytvoriť systém materskej dovolenky, polovicu dní totiž strávi s dieťaťom automaticky muž. Navyše, do siedmich rokov dieťaťa majú rodičia nárok skrátiť si pracovnú dobu na 75 percent, aby mohli tráviť viac času v rodine.
A aké má Janka pocity z pracovného prostredia? „V práci vládne politika prvého mena, čiže všetci si tykajú, veľmi málo tu cítiť hierarchiu. Celkovo sa človek v práci cíti dobre.“
Objasnila nám, že aj zo Slovenska si odniesla dobré skúsenosti. Avšak to, čo sa nedá porovnávať, sú mzdové podmienky. Ak ťa zaujíma viac o tom, ako vyzerá život vo Švédsku, prečítaj si náš článok.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Od 14. marca sa menia koronaopatrenia. Hromadné podujatia aj obchody sa zbavia obmedzení
- Najmladšia prezidentka. Maďarsko bude zastupovať mladá stúpenkyňa Orbána
- Symbol Z by som dal na seba opäť, označuje výhru a mier, tvrdí Rus. Kritizuje ho celý svet
- Spoznaj záhadné Putinove dcéry, ktorých identitu Kremeľ prísne stráži
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti