Už čoskoro začnú platiť na cestách nové pravidlá. Rapídne zvýšia bezpečnosť v autách

  • Nové pravidlá výrazne zvýšia bezpečnosť detí v autách
  • Do platnosti vstúpia už od 1. septembra
auto, Bratislava, VW, BMW
Ilustračné foto Unsplash/Michal Lauko, Martin Katler
  • Nové pravidlá výrazne zvýšia bezpečnosť detí v autách
  • Do platnosti vstúpia už od 1. septembra

Aktuálne platia tri rôzne normy pre detské sedačky, rozpoznateľné podľa testovacej pečate na sedačke. Každý rok podľa správy Európskej rady pre bezpečnosť dopravy zomrie na cestách v Európe 600 detí. Ako informuje portál Autoviny.sk, od 1. septembra sa začnú uplatňovať nové pravidlá pre detské autosedačky.

Norma EHK OSN R44/04, ktorá je v platnosti od roku 2007, rozdeľuje autosedačky do 5 kategórií podľa hmotnosti dieťaťa od menej ako 10 kg až po viac ako 36 kg. Táto norma zahŕňa aj podsedáky a prídavné sedadlá bez operadla.

Norma EHK OSN R129 z roku 2013 sa riadi výškou dieťaťa, nie jeho váhou. Deti do 15 mesiacov alebo s výškou do 76 cm musia cestovať chrbtom k smeru jazdy, čo zvyšuje bezpečnosť pri čelných alebo bočných zrážkach.

Ktorých modelov sa týkajú nové pravidlá?

Od 1. septembra sa budú predávať iba sedačky so schválením ECE R129, známe aj ako „i-Size“. Na trhu budú dostupné dva typy modelov: i-Size do 105 cm a modely medzi 100 a 150 cm.

Máš už kúpenú a nainštalovanú autosedačku? Nemusíš ju meniť, ani sa obávať, že nespĺňa aktuálne bezpečnostné kritériá.

Nové pravidlá sa týkajú len čerstvo vyrobených modelov autosedačiek. Od 1. septembra musia tieto nové modely zodpovedať platným normám. Ak tvoja sedačka bola zakúpená pred týmto dátumom, môžeš ju naďalej bezpečne používať.

Dieťa zabudnuté v aute

Pri téme bezpečnosti detí je kľúčová aj ich ochrana pred prehriatím v aute. Keď nájdeš dieťa v aute, okamžite ho presuň do tieňa a poskytni mu prvú pomoc podľa jeho stavu. Slovenský Červený kríž (SČK) varuje, že teplota v aute môže po piatich minútach prekročiť 40 stupňov Celzia, a deti sa prehrievajú rýchlejšie než dospelí. V lete preto sleduj zaparkované autá a neváhaj zasiahnuť. Ak vidíš dieťa zamknuté v aute, rýchlo konaj, aby si zabránil vážnym následkom.

„Všímajte si počas leta odparkované autá a neváhajte okamžite pomôcť, pokiaľ v ňom vidíte zamknuté dieťa. Teplota v aute prudko stúpa už v prvých minútach, po piatich minútach prekročí 40 stupňov Celzia. Preto ak v okolí auta nie je možné rýchlo nájsť jeho majiteľa, ihneď volajte políciu a záchrannú zdravotnú službu,“ uviedol SČK na sociálnej sieti.

SČK odporúča rozbiť okno a čo najrýchlejšie dostať dieťa do tieňa. Ak dieťa dýcha a je pri vedomí, začni ho ochladzovať postupne vlažnou vodou, aby nedošlo k šoku. Pomaly chlaď ruky, nohy, trup aj hlavičku. Použi mokrú vreckovku, ale nenechávaj ju na tele dieťaťa, aby sa voda mohla odparovať. Môžeš dieťa aj ovievať. Ak nezvracia, daj mu po malých dúškoch piť, ale nikdy nie ľadový nápoj.

Ak je dieťa v bezvedomí, ale dýcha, ulož ho do stabilizovanej polohy na bok. „Dajte pozor, aby malo zaklonenú hlavu a tým spriechodnené dýchacie cesty. Začnite s ochladzovaním. Čakajte na príchod zdravotníkov,“ dodali odborníci.

V prípade, že dieťa nedýcha, polož ho na chrbát, zakloň mu hlavu a začni s kardiopulmonálnou resuscitáciou. „Päť úvodných vdychov a potom opakujte, 30 stlačení hrudníka (v rytme 120 stlačení za minútu) a dva vdychy. Robte tak, kým sa dieťaťu neobnoví krvný obeh alebo do príchodu záchrannej zdravotnej služby,“ priblížil SČK.

Zdroje: Autoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá