Už deti učíme na „detské šampanské“. Riešenie obrovského problému s alkoholom vidia odborníci takto
- Zlú situáciu s alkoholom za volantom môžeme riešiť preventívne a represívne, tvrdí odborník
- Na zníženie konzumácie alkoholu treba ryť hlboko, je zakorenená v našej spoločnosti
- Zlú situáciu s alkoholom za volantom môžeme riešiť preventívne a represívne, tvrdí odborník
- Na zníženie konzumácie alkoholu treba ryť hlboko, je zakorenená v našej spoločnosti
Po tragickej nehode v Bratislave na Zochovej ulici, ktorá sa udiala 2.10. v neskorších hodinách, sa spustilo viacero debát na tému alkohol za volantom či predaj alkoholu.
Polícia SR spustila pondelok 10.10. dopravno-bezpečnostnú akciu „Radar“, ktorá je zameraná na alkohol, rýchlosť jazdy, rovnako ako spôsob jazdy. Príslušníci policajného zboru kontrolujú hlavne miesta, kde k nehodám došlo pre prekročenú rýchlosť či pod vplyvom alkoholu.
Ako na sociálnej sieti uviedla Polícia SR, tento rok chytili až 7 367 vodičov pod vplyvom alkoholu, čo sú údaje k 7.10.2022. Ako dodali, minulý rok to bolo 6 424 vodičov.
Po takomto vysokom čísle a tragických nehodách sa začalo hovoriť aj o zákaze predaja alkoholu ľuďom mladším ako 21 rokov. Debata by bola na mieste, ak by Slováci k téme pristupovali zodpovedne.
Napriek tomu, že alkohol je bežnou súčasťou našej spoločnosti, ide stále o psychoaktívnu látku, ktorá ohrozuje organizmus. Tobôž závažné je to pri mladom organizme.
Dieťa má však problém prijať a naučiť sa rozlíšiť podporné látky od iných. Ako uviedol portál Respektuj18, rodičia by mali ukázať svojim deťom vedúci postoj k zodpovednému správaniu pri požívaní alkoholu.
Podľa prieskumu iniciatívy ROZUMNE až 37 % mladých ochutnalo alkohol do svojich 14 rokov.
Lucia Ďuriš Nicholsonová vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook uviedla, že až 10 % 11-ročných detí už má skúsenosť s alkoholom. Až jedna tretia 15-ročných detí uviedla, že pije.
Najčastejšie je to s kamarátmi, ale aj doma, napríklad počas Vianoc či iných sviatkov a počas rodinných osláv. Dokonca sa veľakrát stane, že im alkohol ponúknu samotní rodičia.
Nicholsonová taktiež uvádza, že na Slovensku sa prvýkrát s alkoholom stretne v priemere už 10-ročné dieťa.
Keďže rodič pôsobí ako vzor správania, pri alkohole to môže byť aj vzor samotných detí. Klinický psychológ Marián Huštaty uviedol ako príklad „detské šampanské“. Je to tradícia, príležitosť na to, aby si mohli deti „vypiť“.
„Rodičia často argumentujú: veď je to len malinovka a na otázku, či by im kúpili aj detskú vodku, ak by sa vyrábala, sa chytajú za hlavu, no pritom im príde v poriadku podávať im detské šampanské,“ uvádza Huštaty.
Taktiež spomenul dobu, v ktorej sa predávali žuvačky v tvare cigarety. Tu je na mieste položiť si otázku, či učíme deti fajčiť. Rovnako závažná môže byť argumentácia rodičov, ktorí tvrdia, že je to len pena z piva alebo „veď je skoro dospelý“.
„Otázka hraníc je na mieste. Do ambulancie nám často chodia rodičia, ktorí tolerujú dieťaťu v puberte pitie alkoholu výmenou za sľub, že nebude fajčiť marihuanu či užívať iné drogy,“ dodal Huštaty.
„Pije čoraz viac mladistvých a to aj napriek tomu, že alkohol je legálny až od 18 rokov. Pomôže jednoducho zvýšiť vekovú hranicu? Zvýši sa tým vymožiteľnosť práva? Na Slovensku pije asi 70 % dospelej populácie. Kto nepije s nami, pije proti nám, nie? Toto sa u nás traduje roky,“ pohoršuje sa Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Pokiaľ by sme sa mali debatovať o posunutí hranice umožnenia predaja alkoholu na 21. rok života, stretneme sa s rôznymi názormi. V USA je tento fenomén zaužívaný už dlho a vo všeobecnosti platí, že v americkom obchode s alkoholom si osoba mladšia ako 21 rokov nesmie kúpiť žiaden alkohol, bez akýchkoľvek výnimiek.
„Alkohol je na Slovensku veľká téma a nielen v súvislosti so šoférovaním, aj keď toto je vraždiaca kombinácia. Je to jedna z tradícií hlboko zakorenená v našej DNA. Pokojne sa ďalej bavme o posunutí hranice konzumácie alkoholu na 21 rokov, ja som za. Ale tá skutočná zmena nastane, až keď ako spoločnosť zmeníme postoj k pitiu. Začať by mal každý od seba. Ja sa o to pokúsim,“ dodáva v príspevku Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Prevenciou môže byť odňatie vozidla
Ľubomír Okruhlica, riaditeľ pre liečbu drogových závislostí, pre redakciu Startitup pri otázke o zakázaní predaja alkoholu ľuďom mladším ako 21 rokov povedal: „Malo by to efekt, ak by sa to dôsledne dodržiavalo, keďže až po cca 24. roku je mozog človeka zrelý natoľko, že výrazne lepšie dokáže ovládať impulzy v prípade chuti na alkohol. Preto čím vo vyššom veku začína človek s opakovanou konzumáciou alkoholu, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa stane od neho závislým.“
Okruhlica sa taktiež vyjadril k prevencii proti tomu, aby si vodič sadol za volant pod vplyvom alkoholu. Povedal, že máme dve možnosti, a to represívnu a preventívnu. Represívna možnosť by bola odňatie motorového vozidla. Preventívna – „nainštalovanie ‚autolocku‘, zámku do štartéra v spojení s detektorom na dychovú skúšku na prítomnosť alkoholu u vodiča, ktorý ak by nafúkal, tak mu auto nenaštartuje,“ uvádza Okruhlica.
Klinický psychológ Marián Huštaty uvádza, že s prevenciou je potrebné začať už v rodinách, potom na školách, v zamestnaniach, za volantom a inde.
„Nie nadarmo sa používa fráza, že alkohol je metla ľudstva. Osobne som rád, že pominula éra, kedy odborníci z oblasti medicíny verejne odporúčali malé množstvá alkoholu. Benefity, ktoré nám alkohol prináša, sú stále menšie ako riziká, ktoré spôsobuje,“ tvrdí Huštaty.
Jeden z účinných nástrojov je taktiež zavedenie vyhradených obchodov s alkoholom a predaj len vo vyhradených hodinách, ako to napríklad funguje v Nórsku.
„Ak naša spoločnosť chce redukovať negatívne následky konzumácie alkoholu, tak je to jeden z účinných nástrojov,“ dodal hlavný odborník MZ SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.
Zdroje: Facebook/Lucia Ďuriš Nicholsonová, Facebook/Polícia SR, Respektuj18.sk