Už ho u nich nezješ: Obľúbený bratislavský streetfoood dáva stopku zatracovanému artiklu
- Klietkový chov sliepok je čoraz viac skloňovaný problém
- K iniciatíve sa pridal aj známy slovenský streetfood
- Klietkový chov sliepok je čoraz viac skloňovaný problém
- K iniciatíve sa pridal aj známy slovenský streetfood
Klietkový chov je čoraz viac a viac rozoberaná téma aj v oblasti gastronómie. Organizácia Humánny pokrok už pekne dlho vyzýva podniky na Slovensku aby sa zaviazali k stopnutiu dodávania vajec z podstielkového chovu.
Pred pár dňami sa pridal na zoznam aj Michal Konrád so svojím legendárnym streetfoodovým projektom Bao Brothers. Stal sa tak úplne prvou streetfoodovou prevádzkou, ktorá tento záväzok prijala.
Čo ten klietkový chov vlastne je?
Predstav si, že si zavretý v klietke s rozmermi možno jedného hárku papiera A4, nemáš žiadnu voľnosť, nad tebou, ale aj pod tebou sú tvoji kamaráti a príbuzní v rovnakých klietkach a jediné, čo sa od teba žiada, je klásť vajcia. Nepríjemná predstava však? Tak si predstav, že do takejto reality sa v súčasnosti podľa iniciatívy Humánny pokrok dostávajú viac ako 3 milióny sliepok na celom Slovensku.
Organizácia cez ich kampaň Viac neznesiem informuje, že tieto sliepky nemôžu robiť v podstate to, čo by bežná sliepka mala, a sú to len „otroci“ v gigafarmách. Nemôžu sa prechádzať, prehrabovať sa v zemi, kúpať sa v prachu, stavať hniezda či roztiahnuť svoje krídla.
Nikdy neuvidia ani len denné svetlo a nikdy nezažijú ani chvíľu kľudu, keďže haly sú zaplnené hlasmi desaťtisícov vystresovaných sliepok. Dôsledkom týchto, ale aj mnohých ďalších faktorov je stres a frustrácia. To môže viesť k agresivite a dokonca neskôr ku kanibalizmu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Humánny pokrok v súčasnosti vedie silnú kampaň na zakázanie klietkového chovu na Slovensku. Celý marec chcú kampaňou pripomínať poslancom a poslankyniam NR SR podmienky sliepok na slovenských farmách. Ich kampaň podporilo podpisom petície už viac ako 58 000 ľudí.
Voľný chov je podstatne humánnejší
V súčasnosti sa môžeme rozprávať o viacerých alternatívach. Pokiaľ by sme z nich však mali vybrať najhumánnejší, tak určite voľný chov.
Pre porovnanie, sliepka má vo voľnom výbehu k dispozícii až 4 metre štvorcové priestoru. Čo jej umožní prehrabovať sa v zemi, vyletieť na strom, ale aj uniknúť pred agresívnymi jedincami. Aj toto zabezpečí následne dlhší a hlavne kvalitnejší život pre týchto operencov a konečným spotrebiteľom prinesie lepšie vajíčka.
K iniciatíve sa pripojil aj historicky prvý streedfood. Práve tento podnik mnoho Bratislavčanov pozná. Ide o kultové Bao Brothers, ktoré je pod vedením uznávaného kuchára Mikyho Konráda, ktorý pôsobil napríklad aj v bratislavskom Fou Zoo.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Dnes sme prijali záväzok ukončiť používanie vajec z klietkového chovu s okamžitou platnosťou. Sme nesmierne radi, že sa nám to podarilo, aj keď nám to okolnosti doposiaľ komplikovali. Pevne veríme, že náš záväzok bude motiváciou pre ďalšie streetfoodové alebo akékoľvek iné prevádzky,“ informuje podnik na svojom Instagrame.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Viac neznesiem