Už je neskoro zastaviť tretiu svetovú vojnu, šokuje známy vojenský historik. Varuje pred smutnou realitou

  • Vojenský historik Richard Overy tvrdí, že je tu šanca na vojnu
  • Viní z toho arogantných lídrov, ktorých budú ľudia nasledovať
ukraine artillery
TASR/AP, Evgeniy Maloletka
  • Vojenský historik Richard Overy tvrdí, že je tu šanca na vojnu
  • Viní z toho arogantných lídrov, ktorých budú ľudia nasledovať

Väčšina európskych politických i vojenských lídrov a expertov neskrýva fakt, že Ruská federácia predstavuje pre mier a stabilitu v Európe veľkú hrozbu. V poslednej dobe sa tiež objavujú vyjadrenia, že sa na starom kontinente musíme pripraviť na vojnu s Ruskom. Nechýbajú ani reči o tom, že takýto konflikt by mohol prerásť do svetovej vojny.

Väčšina expertov však jedným dychom dodáva, že práve vysoká vojenská pripravenosť krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) by Kremeľ mohla odradiť od ďalšej agresie. Sú presvedčení, že Moskva si na rovného alebo silnejšieho súpera netrúfne. Naopak, ak vycíti slabosť alebo neochotu silnejších brániť slabších či nejednotu na útok sa odváži.

Uznávaný britský vojenský historik Richard Overy šokuje a tvrdí, že na zabránenie svetovej vojny je už príliš neskoro.

Overy, ktorý je zároveň autorom viacerých kníh o druhej svetovej vojne, v komentári pre The Telegraph tvrdí, že porozumenie tomu, prečo k vojnám dochádza, doteraz nepomohlo pri ich odvrátení.

„Smutnou realitou je, že naše chápanie toho, prečo dochádza k vojnám, doteraz len málo prispelo k tomu, že vojny boli odsunuté bokom ako trvalý prvok v ľudských záležitostiach,“ uviedol.

Historik tvrdí, že vzťahy medzi mocnosťami sú najhoršie od konca Studenej vojny. Výrazné zhoršenie priniesla ruská agresia na Ukrajina a neustále vyhrážanie sa použitím jadrových zbraní Kremľom.

Situácia je však kritická aj v iných častiach sveta. Na Blízkom východe prebieha vojna medzi Izraelom a teroristami z Gazy, ktorých podporujú aj iné islamistické militantné skupiny z okolitých krajín. Tie zas podporuje Irán, krajina, ktorá prehlbuje svoje vzťahy s Ruskom.

Problémová je aj situácia v Ázii, kde hrozí, že Čína sa pokúsi násilím ovládnuť Taiwan, pričom Peking razí cestu jednej Číny, i napriek tomu, že toto územie nikdy nebolo jej súčasťou. Práve Čína, Irán a Moskva ukazujú, že sú ochotné podporovať sa navzájom a nie sú spokojné so súčasným svetovým poriadkom.

Podľa historika má vojna stále budúcnosť

Richard tvrdí, že vojna vždy bola súčasťou ľudskej histórie. V minulosti sa vojny viedli pre mnohé dôvody, ako je obstaranie potravy, dobýjanie území, náboženské presvedčenie, ale aj kvôli arogantným vodcom.

Historik uvádza, že „jedným z najistejších náznakov, že vojna má stále budúcnosť“, je túžba po moci, ktorú prejavujú lídri z minulosti aj súčasnosti. 

„Sila funguje najlepšie ako vysvetlenie, keď sa história obracia k jednotlivcom, ktorí sa sami priviedli k tomu, aby sa stali veľkými dobyvateľmi, mužmi, ktorých surová ctižiadostivosť mobilizovala podporu ich ľudu pre neobmedzené dobytie – Alexandra Veľkého, Džingischána, Napoleona, Hitlera. Je to arogantná sila založená na arogantnom sebavedomí a zvyčajne sa vytratí so smrťou alebo porážkou vodcu,“ vysvetlil autor kníh.

Ukrajina, Ukraine
zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky

Historik varuje, že pokiaľ sú títo ľudia pri moci, ľud ich bude nasledovať.

„Toto je najnebezpečnejšie a nepredvídateľné vysvetlenie pretrvávania vojen a pokrýva celý historický záznam. Je to jeden z najistejších náznakov toho, že vojna má stále budúcnosť, ako aj dlhú minulosť,“ uviedol.

To, že väčšina ľudí si neželá svetový konflikt, podľa historika nemusí hrať rolu.

„Vojny budúcnosti čerpajú z pochmúrneho dedičstva. Skutočnosť, že mier sa zdá byť racionálnou voľbou pre väčšinu ľudí, nikdy nedokázala potlačiť nutkanie bojovať, keď sa to zdá nevyhnutné, lukratívne alebo povinnosť. A toto dedičstvo je hlavným dôvodom, prečo si možno predstaviť budúcu vojnu,“ dodal.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: The Telegraph, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá