Slovensku nepošle už ani kvapku ropy. Putin zakázal vývoz do desiatok krajín
- Putin zakázal dodávky ropy do štátov, ktoré uvalili cenový strop na ruskú ropu
- Zákaz nadobudne účinnosť prvého februára budúceho roka
- Putin zakázal dodávky ropy do štátov, ktoré uvalili cenový strop na ruskú ropu
- Zákaz nadobudne účinnosť prvého februára budúceho roka
Zdá sa, že (nielen) Slovensko už nedostane ani jedinú kvapku ropy od Ruska. Ruský prezident Vladmir sa rozhodol podpísať dekrét zakazujúci dodávky ropy a ropných produktov do krajín, ktoré uvalili cenový strop na ruskú ropu.
Zákaz nadobudne účinnosť prvého februára budúceho roka a potrvá päť mesiacov do prvého júla. Dátum zákazu vývozu ropných produktov určí ruská vláda. Dekrét obsahuje klauzulu, ktorá umožňuje Putinovi v špeciálnych prípadoch zákaz zrušiť. Informuje o tom portál news.sky.com.
Západné krajiny v skoršej časti decembra prijali strop na cenu ruskej ropy na úrovni 60 dolárov za barel. Cenový strop schválili Európska únia, USA, Veľká Británia, Austrália, Kanada a Japonsko. Dvadsaťsedemčlenná Európska únia zároveň uvalila embargo na nákup ruskej ropy dopravovanej po mori.
Ruský deficit
Rozpočtový deficit Ruska môže byť na budúci rok výraznejší, než sa predbežne plánuje. Dôvodom je cenový strop na ruskú ropu, ktorý bude vplývať na príjmy Ruska z exportu. Povedal to ruský minister financií Anton Siluanov. Informovala o tom agentúra Reuters.
Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak minulý týždeň uviedol, že Rusko by mohlo v reakcii na cenový strop obmedziť produkciu ropy na začiatku budúceho roka o 5 až 7 %. V tejto súvislosti Siluanov dodal, že bez ohľadu na rozsah zníženia produkcie sa plánované výdavky štátu meniť nebudú a ak to bude potrebné, siahne štát výraznejšie do štátneho fondu bohatstva určeného na horšie časy.
„Či bude rozpočtový deficit na budúci rok vyšší, než sa plánuje? Je to možné, ak budú príjmy do rozpočtu v porovnaní s očakávaniami nižšie,“ povedal Siluanov pre médiá. Predbežne je rozpočtový schodok Ruska naplánovaný na rok 2023 na úrovni 2 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Minister dodal, že v budúcom roku nevylučuje pokles exportu energií, keďže niektoré štáty sa ruským výrobkom vyhýbajú a Moskva sa usiluje zabezpečiť si nové trhy. Práve tento proces bude rozhodovať o tom, aká bude výška príjmov z exportu.
Obchodné podmienky
Ruská ekonomika sa mohla zmenšiť o zhruba tri percentá. V piatok to povedala šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinovová.
Inflačný tlak zostáva naďalej zvýšený, vyjadrila sa Nabiullinovová po stretnutí rady banky, pričom ako jeden faktor uviedla „zhoršenie obchodných podmienok“. Medziročná miera inflácie k decembru je podľa jej slov 12,7 %.
Vlani sa hrubý domáci produkt Ruska zvýšil o zhruba 4,8 %. Po začiatku vojny na Ukrajine sa však z krajiny stiahli alebo obmedzili svoje aktivity mnohé zahraničné firmy a Rusko tiež zasiahli sankcie.
Európska únia sa rozhodla nedávno zaviesť cenový strop na ruskú ropu, ktorá je jednou z kľúčových častí ruského exportu. Vplyv cenového stropu budú podľa Nabiullinovovej podrobnejšie analyzovať na februárovom stretnutí banky.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: SITA, TASR