Už nemôžeme dýchať, dajte preč koleno z našich krkov, ozýva sa z USA. Násilnosti proti demonštrantom neprestávajú

  • Po tom, ako bol 25. mája policajtom usmrtený Afroameričan George Floyd, Spojené štáty zachvátila vlna protestov
  • Trump proti protestujúcim nasadil vojenské sily, v utorok a stredu sa v uliciach Washingtonu objavili aj ozbrojení muži bez identifikačných znakov
  • Dnes, počas prvej rozlúčky s Floydom, zazneli silné slová volajúce po rovnoprávnosti
Twitter/Taylor Popielarz, AJ+
  • Po tom, ako bol 25. mája policajtom usmrtený Afroameričan George Floyd, Spojené štáty zachvátila vlna protestov
  • Trump proti protestujúcim nasadil vojenské sily, v utorok a stredu sa v uliciach Washingtonu objavili aj ozbrojení muži bez identifikačných znakov
  • Dnes, počas prvej rozlúčky s Floydom, zazneli silné slová volajúce po rovnoprávnosti

Policajná brutalita a rasizmus v USA sú dlhodobým problémom, ktorý pred rokmi po smrti sedemnásťročného Trayvona Martina viedol k založeniu hnutia #BlackLivesMatter.

Odvtedy sa k nemu pridali mnohí umelci a známe osobnosti. Dnes je známe po celom svete. Začalo sa o ňom výrazne hovoriť najmä v súvislosti s brutálnym policajným zásahom, ktorý skončil smrťou Georga Floyda. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

How many Black lives have to be taken before something is done? We honor those lost and pledge to fight for justice. #BlackLivesMatter

Príspevok, ktorý zdieľa Black Lives Matter (@blklivesmatter),

Afroameričan Floyd zomrel po tom, ako mu policajt bielej pleti Derek Chauvin kľačal na krku, kým George so spútanými rukami a tvárou na zemi lapal po dychu. Niekoľkokrát z jeho úsť zaznelo, že nemôže dýchať. Policajt jeho prosbu ignoroval. Obvinili ho z vraždy a hrozí mu 40-ročné väzenie. 

Násilie neutícha

Vo viacerých amerických mestách sa okamžite po Georgeovej smrti spustila vlna protestov. Niektoré mali pokojný priebeh, viaceré prepukli aj do výtržníctva a násilia zo strany protestujúcich i polície. 

Minulý týždeň v New Yorku polícia autom vrazila do demonštrujúcich, za čo si vyslúžila celosvetovú kritiku od politických predstaviteľov aj známych osobností.

Pred pár hodinami v Buffale dvaja príslušníci polície zranili 75-ročného muža po tom, ako im stál v ceste. Policajné oddelenie ich okamžite suspendovalo. Muž je vo vážnom, no stabilizovanom stave.

Neidentifikovateľní ozbrojenci v uliciach Washingtonu

Situácia sa vyhrotila až natoľko, že USA povolali národnú gardu a vyhlásili núdzový stav. Najnovšie ulice Washingtonu strážia ťažko ozbrojení muži bez identifikačných znakov a odznakov. Nasadili ich na základe Trumpovho rozkazu. 

 Kým agenti tajnej služby, členovia armády alebo policajní dôstojníci sa dajú ľahko identifikovať, o nových ozbrojených mužoch, ktorí sa k nim, pripojili je ťažké získať akékoľvek informácie.

Odmietli sa identifikovať, novinári však tvrdia, že sú z Federal Bureau of Prisons. Ide teda o zamestnancov spadajúcich pod ministerstvo spravodlivosti. 

Inkognito režim

Podľa odborníkov môže účasť neoznačených ozbrojených mužov spôsobiť v už aj tak nepokojných uliciach ešte väčší chaos. V prípade, že by muselo dôjsť k zásahu a oni by sa dopustili násilnosti, tak ako sa to stalo napríklad v Buffale, mohli by sa vyhnúť zodpovednosti za svoje činy. 

Profesor práva na University of Dayton Thaddeus Hoffmeister tvrdí, že ich identifikácia, na rozdiel od členov armády nie je potrebná. „Príslušníci armády musia mať na sebe identifikovateľnú uniformu. Ľudia, ktorých vidíte bez identifikovateľnej uniformy, sú predovšetkým federálnymi orgánmi činnými v trestnom konaní, ktorí tieto požiadavky nemusia spĺňať,“ uviedol. 

 Bývalý policajný komisár William Bratton má na problém opačný názor. Vývoj situácie je podľa neho veľmi znepokojivý. „Ak sa títo dôstojníci dopustia nejakého nesprávneho správania, ako ich identifikujete?“ Nerozumie ani tomu, pre koho je prospešná inkognito identita mužov, ktorí majú oprávnenie zasiahnuť proti demonštrantom. 

Bežne pracujeme tak, že sa nemusíme identifikovať. Väčšina našej identifikácie je špecifická pre inštitúciu a  pre ľudí  by nemala byť zaujímavá,“ povedal riaditeľ Federal Bureau of Prisons. Ten sa počas štvrtkovej tlačovej besedy vyjadril, že nemá žiadne vedomosti o tom, že by niekto mužom zakazoval identifikovať sa.

Silný odkaz pre celý svet

Prvá z plánovaných rozlúčok s Georgom sa konala v priestoroch minneapoliskej North Central University. Okrem hudobníkov a umelcov sa jej zúčastnili aj politici. Nad Georgeovou zlatou rakvou s červenými ružami bola projekcia maľby z ulice, na ktorej Floyda zatkli so slovami: „Už nemôžem dýchať.

Jedným z najsilnejších momentov bol príhovor reverenda Al Sharptona. „Dôvod, prečo sme za 401 rokov nemohli byť tým, čím sme chceli a snívali, je, že ste mali koleno na našom krku. Dajte preč koleno z našich krkov!“ zaznelo. 

Floyda nezabil koronavírus, ale pandémia rasizmu a diskriminácie. Keď bojujeme za Georgeov Floydov tohto sveta, pomáhame Amerike, aby bola Amerikou pre všetkých Američanov,“ povedal právny zástupca Floydovej rodiny.

Zdroje: businessinsider.com, blacklivesmatter.com, buffalonews.com, svet.sme.sk

Najnovšie videá

Trendové videá