Už o pár dní prichádza unikátny meteorický roj. V týchto lokalitách ho uvidíš najlepšie
- Už budúci týždeň v stredu môžeš na oblohe spozorovať meteorický roj
- Odborníčka z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied spomenula, ako si tento jav vysvetľovali dávni katolíci
- Vybrali sme pre teba tri najtmavšie miesta na Slovensku, aby si si úkaz mohol vychutnať v plnej paráde
- Už budúci týždeň v stredu môžeš na oblohe spozorovať meteorický roj
- Odborníčka z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied spomenula, ako si tento jav vysvetľovali dávni katolíci
- Vybrali sme pre teba tri najtmavšie miesta na Slovensku, aby si si úkaz mohol vychutnať v plnej paráde
Každý rok Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied (AsÚ SAV) informuje o maxime perzeidov, ktoré minulý rok nastalo 13. augusta a toho roku to bude o deň skôr. Budúci týždeň v stredu sa preto nezabudni pozrieť po zotmení na nebo, možno uvidíš padať desiatky perzeidov. Za hodinu ich môžeš spozorovať aj 45.
Podľa Astronomického ústavu je roj perzeidov, inak nazvaný tiež meteorický roj, viditeľný každý rok. „Za štyri dni okolo maxima stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd,“ uvádza Ján Svoreň z AsÚ SAV Tatranská Lomnica na webovej stránke. Pravdou je, že „sezóna“ perzeidov pretrváva oveľa dlhšie, než sa mnohí domnievajú. Na oblohe ich môžeš vidieť už od polovice júla do neskoršieho septembra.
Katolíci si roj vysvetľovali po svojom
Zuzana Kaňuchová z AsÚ SAV Tatranská Lomnica opísala aj krátku legendu, ktorou si naši predkovia vysvetľovali čarovnú udalosť na oblohe. Konkrétne spomína katolíkov, ktorí roj nazývali slzami svätého Vavrinca. Ten bol 10. augusta upálený na hranici. „Katolíci dlho verili, že z neba padajú na zem ohnivé slzy tohto mučeníka,“ vysvetlila Kaňuchová.
Napokon podotkla, že perzeidy nie sú hviezdy, ale kamenné telieska, ktoré sú súčasťou Slnečnej sústavy. Akonáhle preletia okolo Zeme, zažiaria, čo sa pozemšťanom javí ako pozoruhodné divadlo na nebi.
Uži si roj na najtmavších miestach Slovenska
Aj napriek tomu, že meteorický roj vyvrcholí uprostred pracovného týždňa, určite stojí za to vybrať sa na tmavé miesto a pozrieť si padajúce perzeidy na vlastné oči. Pravdepodobne najznámejší „tmavý kút Slovenska“ je park v Poloninách neďaleko Sniny. Portál Firo Tour dokonca informuje o tom, že voľným okom môžeš spozorovať 2 000 hviezd aj bez toho, aby nastal meteorický roj.
Šťastie majú aj ľudia žijúci v blízkosti Horných Kysúc a Veľkej Fatry. Obe tieto lokality sú dostatočne tmavé na to, aby si jasne a zreteľne videl oblohu plnú padajúcich perzeidov. Ľudia z dedín a odľahlých miest pravdepodobne nebudú musieť chodiť za meteorickým rojom príliš ďaleko. Ak sa ti pošťastí, môžeš nájsť dobrú lokalitu aj v meste. Napokon, keď sa ich za hodinu mihne na oblohe približne 45, existuje veľká šanca, že aspoň jeden zahliadneš.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Astro/Novinky, Astro, Firo Tour