Už o pár dní uvidíš voľným okom jedinečný úkaz na oblohe. NASA radí, ako si ho užiješ čo najviac

  • Vieš, čo sú to Perzeidy?
  • Už čoskoro vytvoria na oblohe jedinečné divadlo
meteority
Archív Canva
  • Vieš, čo sú to Perzeidy?
  • Už čoskoro vytvoria na oblohe jedinečné divadlo

Meteorický roj Perzeidy, jeden z najpopulárnejších astronomických úkazov roka, začal pred dvomi dňami a potrvá až do 1. septembra 2024. Najlepšie ich však budeme môcť vidieť v nedeľu v noci z 11. na 12. augusta. V tomto čase môžeme očakávať najväčší počet meteorov, až 45 za hodinu.

Podľa Americkej meteorickej spoločnosti dosiahne roj svoj vrchol okolo 04:00 UTC 12. augusta, čo je polnoc EDT. Je však dôležité vedieť, že meteorický roj má široký vrchol, takže dobré podmienky na pozorovanie budú aj osem hodín pred a po tomto čase. Najlepšie je začať pozorovanie už po zotmení 11. augusta.

Čo sú to Perzeidy

Perzeidy sú vytvorené prachom a úlomkami z kométy Swift-Tuttle, ktorá sa vracia každých 133 rokov. Táto kométa bola objavená v roku 1862 Lewisom Swiftom a Horaceom Tuttleom. Meteory vstupujú do atmosféry rýchlosťou približne 60 km/s, čo vytvára svetelný efekt nazývaný „padajúca hviezda“.

Tento rok nám hviezdy bude priať aj mesiac. V noci vrcholu bude len 43 % osvetlený a zapadne skôr, než začne polnoc, čím uvoľní oblohu pre lepšie pozorovanie meteorov.

„Podmienky sú na pozorovanie v roku 2024 priaznivé pred maximom. V čase maxima bude Mesiac v prvej štvrti, po maxime budú lepšie podmienky na pozorovanie po západe Mesiaca v druhej polovici noci,“ uvádza portál VEDA NA DOSAH.

Ako sa pripraviť na pozorovanie

Často sa hovorí, že Perzeidy môžu dosiahnuť až 150 meteorov za hodinu, ale reálne číslo je okolo 50 za hodinu, čo je stále úžasný zážitok. Tieto meteory budú vychádzať z radiantu v súhvezdí Perzea, avšak môžu sa objaviť kdekoľvek na oblohe.

Tipy na pozorovanie od NASA:

  1. Vyhni sa mestskému svetelnému znečisteniu, ideálne v Medzinárodnom parku tmavej oblohy.
  2. Nájde miesto s nepretržitým výhľadom na oblohu.
  3. Obleč sa teplo, môže byť chladno.
  4. Buď trpezlivý a sleduj oblohu aspoň pol hodiny.
  5. Nepoužívaj ďalekohľad ani teleskop.
  6. Vyhni sa používaniu mobilného telefónu alebo bieleho svetla.

Vo vesmíre je aj slovenská družica

Slovenská družica GRBBeta bola úspešne vypustená do vesmíru novou nosnou raketou Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Ariane 6, ktorá 9. júla uskutočnila svoj prvý let. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (MŠVVaM) informovalo, že tento historický štart dopravil do vesmíru viacero projektov vrátane štvrtého slovenského satelitu.

„Úspešné vypustenie slovenského satelitu GRBBeta na historickej misii Ariane 6 predstavuje nesmierne dôležitý míľnik pre slovenský vesmírny výskum. Tento projekt, ktorý vznikol s podporou nášho ministerstva, dokazuje, že Slovensko môže významne prispieť k medzinárodnej vedecko-výskumnej spolupráci na najvyššej úrovni,“ vyhlásil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

GRBBeta nadväzuje na misiu družice GRBAlpha, ktorá od marca 2021 detegovala viac ako 140 gama zábleskov. Projekt realizovala Technická univerzita v Košiciach s podporou MŠVVaM a spoluprácou zahraničných partnerov.

Zdroje: Forbes, Veda na Dosah, NASA Science

Najnovšie videá

Trendové videá