Už o pár hodín to príde. Slovensko zažije „pekelné teploty“, SHMÚ vydáva mimoriadne výstrahy (PREDPOVEĎ)
- Teploty môžu dnes vystúpiť až na 36 stupňov Celzia
- Večer sa ale situácia zmení
- Zajtra príde zvrat v počasí
- Teploty môžu dnes vystúpiť až na 36 stupňov Celzia
- Večer sa ale situácia zmení
- Zajtra príde zvrat v počasí
Dnešný deň prinesie vrchol prílevu teplého vzduchu, čo znamená veľké horúčavy. Večer nás však prekvapia búrky, ktoré prinesú ochladenie.
Ako informuje portál iMeteo.sk, studený front sa pohybuje zo západnej Európy smerom na východ. Vo Francúzsku už včera spôsobil silné búrky a večer a v noci ich zažili aj v Nemecku. Tento front súvisí s tlakovou nížou, ktorá sa presúva cez Nemecko, severné Poľsko až nad Baltické more.
Pred týmto studeným frontom dnes k nám od juhozápadu dorazí maximum teplého, tropického vzduchu. Očakávame teda ešte vyššie teploty ako včera.
Výstraha platí pre tieto okresy
Na juhozápade Slovenska dosiahnu teploty až 36 °C, čo je viac ako včera. Práve tu bola aj najteplejšia noc tohto roka. Ako informuje portál Počasie & Radar, na strednom a východnom Slovensku budú denné maximá medzi 29 až 34 °C.
Druhý najvyšší stupeň výstrahy pred vysokými teplotami vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Táto výstraha bude platiť v popoludňajších hodinách v pätnástich okresoch.
Medzi tieto okresy patria Levice, Nové Zámky, Komárno, Nitra, Šaľa, Galanta, Dunajská Streda, Senec, Bratislava, Pezinok, Hlohovec, Trnava, Malacky, Senica a Skalica.
Teplý južný vietor a vysoká vlhkosť ešte viac zvýraznia pocit tepla. Vzduch sa rýchlo stane nestabilným, čo znamená, že popoludní môžu na západe vzniknúť prvé búrky.
Nebezpečné búrky očakávame večer, pričom najviac zasiahnu stredné Slovensko.
Najchladnejšie bude uprostred týždňa
Noc bola búrlivá hlavne v západných krajinách, kde najväčšie problémy zaznamenalo Nemecko. Dnes tam už predpovedajú chladnejšie počasie v dôsledku prechodu studeného frontu.
Tento front sa blíži aj k našej oblasti, hoci príde s menším oneskorením. Ako uvádza iMeteo.sk, dnešný deň bude pravdepodobne posledným s extrémne vysokými teplotami, ktoré sme zažívali v poslednom období. Počas nadchádzajúceho pracovného týždňa teploty nemajú prekročiť 30 °C, takže nás čaká miernejšie počasie.
Chladnejší vzduch začne prenikať na naše územie postupne, pričom najviac ho pocítime uprostred týždňa. Denné teploty pri oblačnom a sychravom počasí klesnú na 18 až 25 °C. Prvý júlový týždeň preto prinesie v západnej a strednej Európe chladnejšie počasie, než je bežné.
Otepľovať sa začne počas víkendu a výraznejšie teploty sa vrátia v priebehu budúceho týždňa.
Abnormálne teplý mesiac
Máj bol na Slovensku teplotne normálny až nadpriemerný. Zrážky boli veľmi variabilné, s výrazne podnormálnymi až nadnormálnymi hodnotami. Na východe Slovenska bol veľmi suchý, zatiaľ čo na západe veľmi vlhký. Informoval o tom SHMÚ na svojom webe.
Najvyššie priemerné mesačné teploty zaznamenali na západnom Slovensku. Najväčšie odchýlky od dlhodobých priemerov (1991 až 2020) sa vyskytli v povodí Váhu, Nitry, horného Hrona a Bodrogu.
„Najvyššie hodnoty mesačných úhrnov zrážok, viac ako 100 milimetrov, boli namerané v severnej časti povodia Moravy a v južnej časti Ipľa,“ priblížili meteorológovia. Silne podnormálny bol podľa nich máj v povodí Bodrogu.
Podnormálny bol tiež v povodí horného Váhu, horného Hrona, Dunajca a Popradu, Hornádu a Bodvy. Zrážkovo nadnormálny mesiac v ostatných častiach povodí Váhu, Hrona, Ipľa a Moravy.
V porovnaní s minulým rokom, keď bol máj hodnotený ako normálne až nadnormálne vodný mesiac, sa tohtoročný máj javí ako výrazne suchší mesiac na celom území.
„Z hľadiska priemerných mesačných prietokov hodnotíme mesiac máj ako suchý mesiac vo väčšine povodí, s výnimkou povodí Dunajca a Popradu a dolnej časti Hrona, kde mesiac hodnotíme ako normálne vodný a južných povodí (Ipľa, Slanej a Dunaja), kde hodnotíme máj ako podnormálne vodný mesiac,“ skonštatovali meteorológovia.
Na konci mája sa postupne na viacerých miestach objavili prehánky a búrky. Pravidelný výskyt zrážkovej činnosti sa prejavil aj na tokoch, zaznamenali prechodné vzostupy. Vo väčšine dní mali prehánky a búrky veľmi pomalý pohyb, preto boli krátkodobé úhrny zrážok lokálne veľmi vysoké a spôsobovali zatopenie ciest, podjazdov či záhrad.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Počasie & Radar, iMeteo.sk, iMeteo.sk 1, TASR, SHMÚ