„Už sa ma nepýtajte, čo robím v EP!“ odkazuje Nicholsonová. V Európskom parlamente bojuje za lepšiu ochranu zdravotníkov
- Lucia Ďuriš Nicholsonová dnes predniesla prejav na pôde Európskeho parlamentu
- Európska únia zavádza nové smernice na ochranu zdravotníkov
- Chcú zabrániť šíreniu rakovinových ochorení spôsobených manipuláciou s nebezpečnými liekmi
- Lucia Ďuriš Nicholsonová dnes predniesla prejav na pôde Európskeho parlamentu
- Európska únia zavádza nové smernice na ochranu zdravotníkov
- Chcú zabrániť šíreniu rakovinových ochorení spôsobených manipuláciou s nebezpečnými liekmi
„Viedla som veľmi ťažké niekoľkohodinové rokovania s jediným cieľom – ochrániť vaše zdravie a záujmy. Dnes bola táto snaha korunovaná masívnym úspechom, keďže túto rezolúciu podporilo 686 poslancov,“ píše vo svojom statuse na sociálnej sieti Nicholsonová.
V parlamente sa rokovalo o nových smerniciach zabezpečenia ochrany pre zdravotníkov. U nich sa podľa slov Nicholsonovej vyskytuje až 3-krát vyššie riziko vzniku malígnych ochorení.
Štúdie poukazujú na problém
Nicholsonová sa obracia na štúdiu, ktorá rozoberá vplyv cytotoxických liekov na zdravie zdravotníckych pracovníkov. Výsledky tejto štúdie vyvolali obavy o ochranu ošetrujúceho personálu pred chemickými karcinogénmi v pracovnom prostredí.
Každodenný kontakt s karcinogénnymi, mutagénnymi a reprotoxickými liekmi ma za následok niekoľkonásobné zvýšenie rizika rakoviny prsníka a rakoviny krvotvorby. U mnohých sestier sa preukázala aj zvýšená potratovosť a neplodnosť.
Európska únia rozoberá túto problematiku v dokumente odporúčaní. Tvrdia, že nárast výskytu rakovinových ochorení u zdravotníkov, ktorí pracujú s cytotoxikami môže byť spôsobený aj nedostatočným zaškolením zdravotníkov.
V súčasnosti sa tieto lieky používajú čoraz častejšie v rôznych odboroch. Čoraz viac sa však vyskytujú aj zdravotníci, ktorí nie sú riadne vyškolení v bezpečnej manipulácii s cytotoxikami.
Prečo sú nebezpečné?
Cytotoxiká sa používajú na liečbu rakoviny, no aj nerakovinových ochorení z odvetvia hematológie a reumatológie.
Ich úlohou je ničiť bunky, ktoré sú malígne. Majú však nevýhodu. Tieto lieky nerozdeľujú bunky na malígne a zdravé, a teda po preniknutí do organizmu ničia okrem rakovinových buniek aj tie zdravé.
Zdravotníci, ktorí s nimi manipulujú, sa tak ocitajú v nebezpečenstve. Len so správnou ochranou a opatrnosťou však môžu zabrániť negatívnemu vplyvu týchto liekov na zdravie nemocničných pracovníkov.
U zdravotníkov sa dokázala zvýšená tvorba rakovinových buniek, ktoré neskôr môžu vyústiť až do malígnych ochorení. Okrem toho však zvyšujú riziko vrodených porúch u detí zdravotných sestier, ktoré s týmito liekmi prichádzajú do kontaktu.
Chcú chrániť zdravotníkov
Štúdia, ktorá skúmala zdravie sestier v Maďarsku potvrdila, že používanie bezpečnostných opatrení môže chrániť pred vystavením sa cytotoxickým či cytostatickým látkam v pracovnom prostredí.
Európska únia a vedecká obec sa dlhodobo snaží zvýšiť povedomie o ich rizikách, ktoré majú pre zdravotník pracovníkov, ktorí sú im vystavovaní.
Nicholsonová na sociálnych sieťach informuje, že revízia smernice o ochrane zdravotníkov „ochráni milióny pracovníkov pred nebezpečnými mutagénmi, reprotoxínmi a inými nebezpečnými látkami“.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: ScienceDirect, Facebook, The New York Academy of Science, Európsky Parlament