Už v roku 2050 sa to tu nebude dať vydržať. Slováci vidia svoju budúcnosť katastrofálne

  • Obávame sa najmä klimatických zmien, rozpadu ekosystému a umelej inteligencie
  • Rok 2050 vnímajú veľmi pozitívne len 4 % Slovákov
2050
Unsplash/Peter Burdon,Chris LeBoutillier
  • Obávame sa najmä klimatických zmien, rozpadu ekosystému a umelej inteligencie
  • Rok 2050 vnímajú veľmi pozitívne len 4 % Slovákov

Takmer 60 % Slovákov vníma budúcnosť nášho sveta negatívne. Do prieskumu neziskovej organizácie Človek v ohrození sa zapojilo 2 785 ľudí z celého Slovenska. Ľudia sa najviac obávajú klimatických zmien, rozpadu ekosystému a umelej inteligencie. Medzi ďalšie dôležité problémy našej spoločnosti ľudia zaraďujú aj medzinárodné konflikty a robotizáciu s automatizáciou.

Veľmi pozitívne vnímajú budúcnosť len 4 % Slovákov a skôr pozitívne, než negatívne takmer štvrtina. Jednoznačne teda prevažujú tí, ktorí sa na budúcnosť skôr netešia. Výskum tiež ukázal, že ženy vidia svet v budúcnosti negatívnejšie, než muži. Viac než polovica všetkých opýtaných žien si myslí, že v roku 2050 nám bude zle, rovnaký názor má 39,7 % mužov.

Viac ako 35 % ľudí si myslí, že obrovský problém bude vtedy predstavovať aj rozpad ekosystémov a masové vymieranie druhov. Podobný výsledok si získala aj umelá inteligencia. V zapätí idú medzinárodné konflikty, ktorých sa obáva 27 % ľudí, robotizácia s automatizáciou straší 26 % a migrácie sa stráni 20 % ľudí.

Oveľa pozitívnejšie boli výsledky pri otázke, aké slová budú charakterizovať náš svet o 30 rokov. Výrazne prevládali slová ako mier, ekológia, zdravie či príroda. Približne dvesto ľudí spomenulo aj slová ako pokoj, udržateľnosť, pokrok a láska. Respondentov sa pýtali aj na hodnoty, ktoré budú pre náš život v polovici tohto tisícročia najpotrebnejšie. Prvé tri miesta získalo zdravie, láska a mier. Iní spomínali rodinu, toleranciu, zodpovednosť, empatiu či slobodu.

Ako bude vyzerať Slovensko v roku 2050?

Výsledky nastavili zrkadlo našej dnešnej činnosti a obraz, ktorý vidíme, nie je dobrý. Poukazuje na spoločenskú nedôveru a systémový problém s negatívnymi očakávaniami budúcnosti. Prekvapením je dominantné umiestnenie klimatickej zmeny ako faktora, ktorý bude najviac vplývať na podobu sveta v roku 2050,“ podotkol Lukáš Osvald z organizácie Človek v ohrození. Dodal, že aj ľudia, ktorí na začiatku prieskumu nevnímali klimatické zmeny ako niečo, čo bude mať v budúcnosti zásadný vplyv na náš život pri kontrolnej otázke uviedli opak.

Kampaň Predstavme si 2050 organizovala organizácia Človek v ohrození v spolupráci so študentkami z Nexteria Leadership Academy v rámci projektu 1Planet4all.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: SITA, človek v ohrození

Najnovšie videá

Trendové videá