Už zajtra budeme voliť poslancov do Európskeho parlamentu. Zisti, ako na to (NÁVOD)
- Už tento víkend nás čakajú voľby do Europarlamentu
- Pripravili sme prehľad najdôležitejších informácií, ktoré by si mal vedieť
- Už tento víkend nás čakajú voľby do Europarlamentu
- Pripravili sme prehľad najdôležitejších informácií, ktoré by si mal vedieť
Voľby do Európskeho parlamentu, sú dôležitým demokratickým procesom, ktorý ovplyvňuje budúcnosť celej Európskej únie. Tieto voľby sa konajú každých päť rokov od roku 1979 a umožňujú občanom členských štátov vyjadriť svoj názor na smerovanie EÚ.
Eurovoľby poskytujú príležitosť zvoliť si zástupcov, ktorí budú obhajovať národné aj európske záujmy v parlamente. Ich výsledky ovplyvňujú legislatívu, obchodné politiky a mnoho ďalších oblastí, ktoré majú priamy vplyv na každodenný život občanov.
Priebeh eurovolieb sledujeme ONLINE:
Celkovo sa v Európskej únii (EÚ) začínajú tieto voľby do europarlamentu 6. júna a skončia 9. júna. Napríklad v Holandsku boli voľby už vo štvrtok, vo Francúzsku budú zase v nedeľu. Na Slovensku si volíme zástupcov do Európskeho parlamentu v sobotu 8. júna. Pripravili sme pre teba odpovede na najčastejšie otázky o eurovoľbách.
Právo voliť majú všetci občania v EÚ s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí dovŕšili 18 rokov v termíne konania volieb. Ak si sa ešte nerozhodol, koho ísť voliť, môžeš použiť volebnú kalkulačku, ktorá na základe tvojich odpovedí na otázky ukáže, ktorá strana ti je najbližšia.
Krúžkujeme dvoch kandidátov
Podľa právnych predpisov EÚ musia všetky krajiny používať hlasovací systém, ktorý zabezpečí pomerné zastúpenie. Počet zvolených členov každej strany závisí od podielu volených hlasov, ktoré strany získali.
Na Slovensku je preferenčné hlasovanie. Voliči tak majú možnosť uviesť svoje preferencie v rámci hlasovacieho lístka strany. Nemôžeš teda zvoliť jedného kandidáta z jednej a druhého z druhej strany. Môžeš použiť maximálne dva preferenčné hlasy na hlasovacom lístku. Funguje to teda ako v prípade volieb do Národnej rady, kde si vyberajú občania len jednu stranu a na kandidátnej listine krúžkujú konkrétnych kandidátov.
Na „prekrúžkovanie“ sa do parlamentu musia strany získať aspoň 3 % z prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov, ktoré ľudia odovzdajú pre danú politickú stranu. Na jednej kandidátnej listine je pritom najviac 15 kandidátov. Celkovo musia politické strany získať aspoň 5 % hlasov, aby mohli byť ich zástupcovia vôbec zvolení do parlamentu.
Na výber máš 24 strán, ktoré do eurovolieb kandidujú. Celkovo kandiduje na Slovensku 324 kandidátov. Po voľbách budeme mať v Európskom parlamente o jedného poslanca viac ako v posledných voľbách. Celkovo budeme mať 15 europoslancov.
Kde voliť
Ak si si nevybavil hlasovací lístok, na voľby do Europarlamentu musíš ísť do príslušnej volebnej miestnosti podľa adresy tvojho trvalého pobytu. Občania mali aj možnosť požiadať obecný úrad o vydanie hlasovacieho preukazu, ktorý umožní voliť v ktoromkoľvek volebnom okrsku na území Slovenska.
Vo volebnej miestnosti si povinný predložiť občiansky preukaz alebo pobytový preukaz občana EÚ. Ak si si stihol vybaviť hlasovací preukaz, predlož ho spolu s občianskym preukazom. Zaujímavosťou je, že aj keď ide o eurovoľby, nie je možné voliť zo zahraničia. Zároveň nie je na Slovensku ani možné voliť online či poštou.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: Europa.eu