Už zajtra štartuje veľká československá výzva „Suchý február“. Pridáš sa k nej alebo radšej siahneš po poháriku?

  • Na Slovensku pribudnú ročne tisícky ľudí závislých od alkoholu
  • Inak to nie je ani v Českej republike, preto vznikla výzva Suchý február, ktorú organizátori realizujú v oboch krajinách
  • Začína už zajtra, nezabudni sa pripojiť, tvoje telo sa ti veľkoryso odvďačí
  • Na Slovensku pribudnú ročne tisícky ľudí závislých od alkoholu
  • Inak to nie je ani v Českej republike, preto vznikla výzva Suchý február, ktorú organizátori realizujú v oboch krajinách
  • Začína už zajtra, nezabudni sa pripojiť, tvoje telo sa ti veľkoryso odvďačí

S iniciatívou prišiel na svetlo sveta Petr Freimann. Dnes ju obľubujú aj Slováci. Alkohol, známy ako metla ľudstva, s našimi krajinami riadne zametá. Preto vznikol odboj v podobe výzvy, ktorá ľuďom pomáha odhodlať sa, vykročiť na túto cestu a zvládnuť stavy spojené s obmedzením alkoholu.

Štartujeme už zajtra, pripútaj sa

Zajtra odštartuje deviaty ročník výzvy Suchý február. V minulom roku sa ho v rámci Českej republiky zúčastnilo až 9 % dospelej populácie. Tento ročník je obohatený o špeciálnu knihu, v ktorej nájdeš všetko potrebné o alkohole a jeho dopade na ľudské zdravie. Spolupracovalo na nej až 72 českých osobností, ktoré problematiku opisujú s vážnosťou aj humorom v 28 kapitolách, informuje Suchej únor.

Na Slovensku žije 400 000 ľudí závislých od alkoholu a každý rok k nim pribudne 6 000 ďalších. Od pondelka (1. 2.) sa preto táto začína kampaň aj u nás. Jej podstatou je vydržať mesiac bez akéhokoľvek alkoholu. TASR o tom informoval Petr Freimann.

Podľa čísel Eurostatu minie priemerná domácnosť EÚ na alkohol 1,6 % výdavkov. Slováci ale minú až 2,3 %, čo predstavuje až 11 litrov alkoholu na hlavu. Absolútnymi víťazmi tohto rebríčka sa v EÚ stali všetky Pobaltské krajiny. Prvé miesto so 4,8 % obsadili Lotyši, tesne za nimi sa držia Estónci a tretia je Litva. O 4. a 5. miesto sa s rovnakým číslom 3,4 % delia naši susedia Česi a Poliaci, informujeme v jednom z predošlých článkov.

Už po ňom možno nesiahneš

Ako ďalej informuje  TASR, kampaň zastrešili lekárka Klára Dzúriková z Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne a členovia občianskeho združenia Psychiatrická klinika v Trenčíne. „Myšlienkou, prečo tento projekt priniesť a spustiť na Slovensku, bolo uvedomenie si jasne alarmujúcej situácie, ktorá sa týka požívania alkoholu, a ktorá je často za hranicou bežnej konzumácie. Motiváciou pre organizátorov bola a stále je profesijná skúsenosť v rámci niekoľkoročnej práce so závislými,“ vysvetlila Dzúriková.

Pridáš sa k výzve Suchý február?

Obmedzenie požívania alkoholu prinesie tvojmu telu množstvo benefitov. Vďaka podpore organizátorov si abstinenciu môžeš vyskúšať na vlastnej koži pomerne jednoducho. Stačí sa zaregistrovať a sledovať aktivitu iniciatívy. V dobre mierených radách sa dozvieš aj to, čo robiť, keď máš nutkanie na pohárik.

K spomínaným benefitom platí zlepšenie kvality spánku o 50 %, strata váhy až do 35 % či prečistenie myslenia a zlepšenie procesov mozgu a vnímania o 78 %.

benefity abstinencie
zdroj: Suchej únor

V boji s úzkosťou sa do nej iba hlbšie vnárame

Ľudia po alkohole často siahnu, aby sa zbavili nepríjemných pocitov, ako je úzkosť či stres. Bohužiaľ, pohárik je liekom len na niekoľko hodín. Potom si vyberie vysokú dať na endokrinnom systéme. Ovplyvní vylučovanie látok ako adrenalín, dopamín či serotonín, ktoré sú priamo zodpovedné za ďalšie reťazové reakcie nášho organizmu. Medzi ne patrí aj psychická pohoda a prežívanie.

Alkohol je cestou do záhuby. Toto sa deje v tvojom mozgu, keď si myslíš, že po poháriku ti je lepšie

Pokiaľ človek cíti úzkosť a zapije ju alkoholom, môže to znamenať, že si naruší už beztak rozhodené chemické procesy v mozgu. Okrem fyzického diskomfortu, ľudovo nazývaného opica, prichádzajú po vytriezvení na rad pocity smútku či skľúčenosti.

Náš mozog ostane zmätený zo stavu, ktorý sme mu navodili. Acetylcholín, ktorý je zodpovedný za prenos stimulov a tvorbu a vylučovanie spomínaných hormónov, respektíve neurotransmiterov, tak inhibuje ich vylučovanie, až kým sa látky v tele naspäť neustália. V kombinácii s momentálnou pandemickou situáciou a jej dopadom na psychické zdravie môže byť pitie alkoholu cestou do záhuby.

Zdroje: Suchej únor, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá