Už žiadne prežívanie od výplaty do výplaty: 5 krokov, ako si vybudovať zdravé finančné návyky
- Nenechaj sa chytiť do kolotoča dlhov
- Ukážeme ti 5 základných krokov, ako si vybudovať zdravé finančné návyky
- Začať môžeš kedykoľvek
- Nenechaj sa chytiť do kolotoča dlhov
- Ukážeme ti 5 základných krokov, ako si vybudovať zdravé finančné návyky
- Začať môžeš kedykoľvek
Hľadáš spôsoby, ako zlepšiť svoje financie a vyhnúť sa pocitu, že neustále zarábaš len na splácanie dlhov? Správne finančné návyky môžu byť tvojím záchranným kruhom na ceste k finančnej nezávislosti.
Na Slovensku sa radi sťažujeme, že ľudia žijú od výplaty do výplaty a na prežitie potrebujú veľa pôžičiek. Stačí si však vybudovať dobré základy a z tohto kolotoča môžeš vystúpiť. Kľúčom je finančná gramotnosť, ktorú väčšina Slovákov jednoducho nemá. Míňame peniaze na hlúposti, radi ukazujeme, že máme peniaze na veci, na ktoré naozaj nemáme.
Dobré finančné návyky znamenajú ľahší život
Slovák si radšej kúpi nové auto či drahý telefón, ale šetriť si na vlastné bývanie mu nenapadne. Navyše sa bez rozmyslu vrháme do pasce dlhov, ktoré nepoužívame na zarábanie, ale na míňanie, čím sa dostávame ešte hlbšie do dlhového močiara smútku, ktorý nás nakoniec celkom pohltí.
V tomto článku ti ukážeme 5 jednoduchých krokov, ktoré ti pomôžu postaviť stabilný finančný základ na celý život. Či už si začiatočník v oblasti financií, alebo hľadáš nové spôsoby, ako sa starať o svoje peniaze, tieto rady sú tu pre teba.
Stanov si svoj finančný cieľ
Predstav si, kam chceš smerovať. Chceš si kúpiť byt, cestovať alebo len žiť bez dlhov? Odteraz na tento cieľ mysli pri každej, alebo aspoň každej väčšej transakcii.
Naozaj si chceš za trinásty plat kúpiť nový telefón, aj keď ten starý ešte poctivo slúži? Nebolo by lepšie odložiť si peniaze na časy, keď bude treba vymeniť napríklad bojler v byte? Ako hovorí Matúš Kuchálik z Teorie peněz pre Forbes, zapisovanie každej položky najskôr bolí, no keď uvidíš položky čierne na bielom, naozaj sa ti rozsvieti.
Rozpracuj si rozpočet
Množstvo Slovákov ani netuší, koľko peňazí im každý mesiac vytečie z účtu len preto, že im chýbajú finančné návyky. Preto si aspoň mesiac zapisuj, na čo míňaš peniaze. Nemusíš si vymedzovať rozpočet na každú oblasť, to je niekedy, paradoxne, kontraproduktívne.
Ak vidíme, že v budgete máme ešte peniaze navyše, tak ich ideme minúť. Zapisuj si naozaj podrobne všetky výdavky, doslova za každú hlúposť. Keď uvidíš, aké sumy míňaš na niektoré veci, poriadne ti to otvorí oči. Veľmi rýchlo prídeš na to, kde môžeš ušetriť.
Vytvor si núdzový fond
Neočakávané výdavky sa môžu objaviť kedykoľvek – stratená práca, nákladná oprava auta či zdravotné problémy. Ak máš našetrené peniaze v núdzovom fonde, nemusíš sa obávať o neplánované udalosti.
Experti odporúčajú mať na účte sumu rovnajúcu sa aspoň trojmesačným výdavkom. Predídeš tým špirále dlhov, z ktorej sa nemusíš vymotať celé roky. Ak nemáš práve štedrý plat a napríklad študuješ, maj vždy bokom aspoň pár stoviek pre prípad najhoršej potreby.
Minimalizuj svoje dlhy
Úplne najlepšie je žiadny dlh nemať. S výnimkou hypotéky sú takmer všetky zbytočné a drahé. Základom vytvorenia si dobrých finančných návykov je nezvyknúť si každú nepríjemnosť riešiť pôžičkou. Úver napríklad na väčšiu rekonštrukciu dáva zmysel, no nepožičiavaj si na televízor, hernú konzolu či dovolenku.
Toto sú veci, ktoré by si mal zvládnuť zaplatiť z bežnej výplaty. Ak nie, opakuj bod číslo jeden a naozaj prísne sa pozri na to, či nemíňaš viac peňazí, než by sa patrilo.
Vzdelávaj sa a neboj sa hľadať pomoc
Slováci sú vo finančnej gramotnosti šampiónmi, ale z opačného konca rebríčka. Väčšina netuší, čo znamenajú pojmy ako úrok či istina, nerozoznajú kreditnú kartu od debetnej, no aj tak si berú úvery ako na bežiacom páse.
Finančné vzdelávanie je kľúčové. Čítaj knihy, sleduj semináre alebo sa stretni s finančným poradcom. Nájdi si dôveryhodného odborníka, ktorý ti poradí, ako s peniazmi naložiť čo najlepšie.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Forbes, Archív SIU