ÚŽASNÝ OBJAV: Slepá žena dokázala znova vidieť. Vedci vytvorili implantát, ktorý môže zmeniť svet

  • Vedci zo Španielska vyvinuli implantát, ktorý umožňuje vidieť ľuďom, ktorí prišli o zrak alebo sa narodili bez neho
  • Hneď ho vyskúšali aj na pacientke, ktorá je slepá viac ako 16 rokov. Popísala, že bola schopná vidieť niektoré tvary
  • Minulý rok bol experiment vykonaný aj na opiciach
Očný implantát do mozgu
Facebook/Kenny Wade
  • Vedci zo Španielska vyvinuli implantát, ktorý umožňuje vidieť ľuďom, ktorí prišli o zrak alebo sa narodili bez neho
  • Hneď ho vyskúšali aj na pacientke, ktorá je slepá viac ako 16 rokov. Popísala, že bola schopná vidieť niektoré tvary
  • Minulý rok bol experiment vykonaný aj na opiciach

Vedci v Španielsku vyvinuli implantát, ktorý umožňuje vidieť slepým ľuďom. Ide o priamu stimuláciu zrakovej kôry pacientovho mozgu. 

Systém využíva umelú sietnicu pripojenú k okuliarom, ktoré zisťujú prítomnosť svetla. To je potom spracované na elektrické signály, ktoré sú odosielané do série mikroelektród implantovaných do mozgu pacienta. Pacientovi to umožňuje „vidieť“ svetlo zachytené okuliarmi.

Výskumníci systém testovali na 57-ročnej žene, ktorá je slepá viac ako 16 rokov. Počas experimentu bola schopná identifikovať tvary a siluety, ktoré vysielala umelá sietnica. Portál Futurism tento pokus prirovnáva k prekvapivému pokroku bionických očí, ktorý je pre ľudí ako zo sci-fi seriálu Star Trek.

zdroj: Facebook/Kenny Wade

Autori článku publikovaného v časopise The Journal of Clinical Investigation uviedli, že záznamy z experimentu boli stabilné. Pacientka bola totiž schopná identifikovať niektoré písmená a dokonca aj rozpoznať hranice objektov. 

Systém je úplne bezpečný

Niektorí odborníci sú skeptickí, pokiaľ ide o myšlienku implantácie elektród do mozgu pacienta. Tím pomocou štúdie ale zistil, že systém umelej sietnice neovplyvnil oblasť mozgu okolo zrakovej kôry. To podľa vedcov naznačuje, že systém je úplne bezpečný. Vyžaroval aj relatívne nízku úroveň elektrickej aktivity v porovnaní s inými sústavami nervových implantátov.

Výskum trval šesť mesiacov a potom bol systém z pacientkinho mozgu odstránený. Je však potrebná ďalšia štúdia, aby sa táto technológia mohla rozšíriť globálne. Podľa vedcov je však budúcnosť ružová, keďže by sa niektoré druhy slepoty mohli čoskoro definitívne „vyliečiť“. 

Štúdie sa vyvíjajú

Už v máji minulého roku bola vytvorená podobná štúdia. Tím vedcov z Baylor College of Medicine v Houstone vyvinul podobný mozgový implantát. Písal o tom portál Science Alert

Testovaní pacienti boli schopní vidieť obrysy tvarov vďaka sekvenciám elektrických impulzov vysielaných do ich mozgu. Skúmaní pacienti videli niektoré písmená a dokázali identifikovať aj jednotlivé tvary. 

zdroj: Unsplash/cdc

„Popísali, že videli žiariace škvrny, alebo čiary tvoriace písmená, čo prirovnávali ku dymovým písmenám na oblohe,“ prezradili pacienti počas experimentu.

Keďže je mozog mimoriadne zložitý orgán, vývoj takýchto zariadení je ešte len v raných fázach a bude trvať roky, kým sa takéto pokrokové zariadenia rozbehnú naplno. 

Opice sú na tom podobne

Zariadenia mozgových implantátov sa testovali aj na opiciach. Podobne ako ľudia dokázali rozpoznať tvary písmen generované eliektródami implantovaných do zrakovej kôry. Pomocou tohto vynálezu by sa teda nemuseli spoliehať na to, kým svetlo zasiahne ich sietnicu.

Opice už boli vycvičené, aby rozpoznali 16 tvarov písmen vytvorených z bodiek na obrazovke počítača a pohybovali očami špecifickým spôsobom, aby bola zaznamenaná reakcia na každý z bodov. Minulý rok to u ľudí bolo ťažšie. 

zdroj: Unsplash/Paolo Nicolello

Portál New Scientist píše o tom, že na ľuďoch už bolo vykonaných množstvo pokusov a jedno 60-elektródové zariadenie s názvom Argus II bolo schválené na použitie v roku 2013 v Amerike. Podľa vedcov však implantát nebude fungovať napríklad u ľudí, ktorí majú poškodený zrakový nerv.

Zdroje: The Journal of Clinical Investigation, Futurism, Science alert

Najnovšie videá

Trendové videá