Návod: Tatranská turistika v noci je ako z magickej rozprávky. Tomuto sa nevyrovnajú ani „disneyovky“

  • Nočná tvár slovenských Tatier sa pokladá aj v dnešných dňoch za nebezpečnú, a preto ju pozná len málo turistov
  • Výstup pod rúškom tmy si však môžeš nezabudnuteľne užiť, ak dodržíš tieto pravidlá
  • Nočná tvár slovenských Tatier sa pokladá aj v dnešných dňoch za nebezpečnú, a preto ju pozná len málo turistov
  • Výstup pod rúškom tmy si však môžeš nezabudnuteľne užiť, ak dodržíš tieto pravidlá

Septembrové Tatry lákajú turistov teplými slnečnými lúčmi a príjemnou atmosférou. September je jedným z najvhodnejších a najbezpečnejších mesiacov na ich návštevu.

Zároveň však prináša preplnené turistické trasy, čakanie v nekonečných radoch a z tichého prírodného prostredia sa stáva farebné, ľuďmi posiate utrpenie. Našťastie, existuje aj nočný variant ich návštevy. Ak slovenské hory dobre poznáš a chceš si ich v pokoji užiť, vyraz na ne počas noci. 

Čo nesmieš zabudnúť

Prvým krokom pri zvažovaní nočnej turistiky je sledovanie radaru, od ktorého sa odvíja možnosť realizácie. Podceniť nočné mračná môže byť vysoko nebezpečné, preto vždy realizuj tento druh turistiky iba za predpokladu ideálneho počasia a dobrej znalosti trasy v denných podmienkach.

Nepodceňuj ani jej dĺžku, je lepšie, ak si spočiatku zvolíš skôr jednoduchšiu nočnú prechádzku, než niekoľkohodinovú túru, informuje turistický blog Zajo.

Rovnako je dôležitá výbava, do ktorej spadá čelovka, pre istotu si ale vezmi aj náhradné batérie. Drvivá väčšina čeloviek ponúka niekoľko úrovní svietenia a len výnimočne budeš potrebovať tú najintenzívnejšiu – využi to, dokážeš tým predĺžiť životnosť batérie a vyhnúť sa tak problémom.

Rovnako ale môže byť zaujímavé načasovať svoju túru na spln mesiaca, ktorý ti poskytne svetlo navyše a ty tak nebudeš musieť využívať svoju čelovku natoľko intenzívne.

Nechoď nikdy sám

Okrem dostatočného zdroja svetla budeš na ceste potrebovať  teplé a nepremokavé oblečenie, vhodnú turistickú obuv, občerstvenie, GPS tracker a v neposlednom rade sprievod. Užívať si prírodu v tichu samoty je ohromujúce, no ak nemáš dostatok skúseností, vo dvojici či skupine sa dokážeš vyhnúť nepríjemnostiam, ako dezorientácia a strach z nových a nepoznaných podmienok.

Pri výbere trasy je ideálne venovať pozornosť jednoduchým variantom a otvorenému priestranstvu, v ktorom je orientácia prirodzená a bezproblémová. Pomôcť môžu aj Google Mapy alebo iná mobilná aplikácia, vďaka ktorej si môžeš uložiť GPS súradnice miesta, z ktorého si vyrážal a v prípade dezorientácie sa naň bezpečne vrátiť.

Kôprovský štít
zdroj: Unsplash/Štefan Štefančík

Odmena si ťa počká

Pokiaľ nepodceníš ani jednu zo spomenutých nutností, odmenou ti budú neskutočné výhľady na hviezdnu oblohu, ktorá prikryje celý horizont. Za predpokladu, že sa nebudeš správať rušivo, naskytne sa ti jedinečná možnosť okúsiť zvuky nočného života prírody, ktoré sa od toho denného značne odlišujú. Pri skúmaní nočnej oblohy ti môžu zážitok umocniť rôzne aplikácie ako Stargazer, vďaka ktorým sa ti po namierení telefónu na oblohu zobrazia súhvezdia a názvy hviezd, o ktorých existencii si možno ani netušil.

Kôprovský štít
zdroj: Unsplash/Štefan Štefančík

Na Štefánikovu chatu

Z Južnej strany Nízkych Tatier vedie najfrekventovanejšia a najkratšia výstupová trasa z Trangošskej doliny na Ďumbier. Neďaleko pod Ďumbierom leží Štefánikova chata, ktorá ťa privíta príjemným prostredím, čajom a posteľou. Táto trasa začína na zelenej značke pri neplatenom a nestráženom parkovisku Trangošky. Je strmá, no je málo pravdepodobné, že by sa ti podarilo stratiť smer, nakoľko sa klenie takmer priamo rovno, informuje portál Hiking.

Majoritná časť túry sa nachádza v doline medzi kopcami, a tak si pred poveternostnými vplyvmi aspoň trochu chránený. Celková dĺžka trasy trvá, záležiac od tvojho tempa, približne hodinu. Užiješ si na nej krásne výhľady, strmé stúpanie a ak prespíš na Štefánikovej chate, počas druhého dňa môžeš pokračovať smerom na Ďumbier a následne aj na Chopok.

Chata M.R. Štefánika
zdroj: facebook/Chata M.R. Štefánika pod Ďumbierom/photos

Zo Štrbského na Popradské pleso

Táto nenáročná túra ti zaberie 1,5 hodiny. Potulovať sa budeš primárne cez les, ktorý na rôznych miestach popretínajú panoramatické výhľady. Na začiatok sa môžeš v blízkosti Štrbského plesa zatúlať k Jazierkam Lásky, ktoré sa hneď vedľa neho nachádzajú a navedie ťa k nim turistická tabuľa, hovorí portál Štrbské Pleso. Pri vstupe do lesa však pamätaj, že najväčšie riziko úrazu predstavujú korene stromov vytŕčajúce spod zeme, rovnako môže byť osožné dať v lese najavo, že si tam, a tak sa vyhnúť stretnutiu so zvieratami.

Trasa nie je strmá, je to skôr príjemná nočná prechádzka. Z Popradského plesa máš počas nasledujúceho dňa možnosť vyraziť vyššie do Tatier na Žabie pleso či dokonca Rysy.

Popradské Pleso
zdroj: Facebook/Horský Hotel Popradské Pleso/photos

Z Tatranskej Lomnice na Štart

Najmenej náročnou a najbezpečnejšou trasou je túra z Tatranskej Lomnice na Štart. Celou cestou ťa povedie asfaltová cesta, a tak sa môžeš bez strachu rozhliadať po krásach horského okolia. Celková trasa ti zaberie s výstupom a zostupom približne 1,5 hodiny. Štart poskytne svojou priestrannosťou a otvorenosťou pekný výhľad a pohodlie pre pozorovanie oblohy počas prestávky.

Vyhni sa hrebeňovke

Ak ťa myšlienka nočných výstupov zaujala, no ponúkané trasy ti prídu príliš jednoduché, zvoľ si túru, ktorú poznáš dobre v denných podmienkach. Vyhni sa však vrcholom hrebeňov, dlhej hrebeňovke či jej častiam. Napriek dôslednému sledovaniu radarov sa môže stať, že sa poveternostné podmienky rýchlo zmenia a príjemná noc sa môže stať život ohrozujúcou.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: ZAJO, Hiking, Štrbské Pleso

Najnovšie videá

Trendové videá