Užite si rýchle ochladenie: Už v tento deň sa na Slovensko vrátia neznesiteľné horúčavy (PREDPOVEĎ)
- Na Slovensko prichádza zaslúžené ochladenie
- Oddýchneme si od nepríjemných horúčav, no nepotrvá to dlho
- Na Slovensko prichádza zaslúžené ochladenie
- Oddýchneme si od nepríjemných horúčav, no nepotrvá to dlho
Slovensko sa dnes dočká toho, čo sme potrebovali a očakávali celé týždne. Dorazilo k nám zaslúžené a vítané ochladenie, teplota by prvýkrát po dlhom čase nemala presiahnuť 30 stupňov Celzia. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) do našej oblasti od západu zasahuje nevýrazný výbežok vyššieho tlaku vzduchu a po jeho prednom okraji na Slovensko prichádza ďalší studený front.
Počas stredy 24. júla preto treba počítať s oblačným počasím a na mnohých miestach hrozia aj prehánky a dážď. Ojedinele sa vyskytnú i búrky, SHMÚ však na dnes nevydal žiadne výstrahy. Na západe krajiny hlásia premenlivú oblačnosť a čiastočne aj ustávanie zrážok.
Teplota sa dnes do nepríjemných horúčav nevyšplhá. Na väčšine územia platí, že dosiahne najviac 24 až 29 stupňov, pričom v Žilinskom kraji, na Spiši a Horehroní väčšinou 19 až 24 stupňov. A na horách vo výške 1 500 metrov nad morom len 12 stupňov. Fúkať bude severozápadný až severný vietor o rýchlosti 3 až 10 metrov za sekundu, no v nárazoch môže ojedinele najmä na juhozápade dosiahnuť okolo 15 m/s.
Užívaj si dva dni
Stredou sa začína druhá a chladnejšia polovica tohto pracovného týždňa. Horúčavy by sa k nám však nemali vrátiť len do piatku. SHMÚ naznačuje, že veľmi podobná predpoveď platí na štvrtok, keď teplota klesne ešte o jeden stupeň.
V piatok sa však nad alpskou a karpatskou oblasťou objaví tlaková výš a na našom území už miestami teploty vystúpia na 31 stupňov. V sobotu k na Slovensko začne od juhozápadu prúdiť teplý vzduch a opäť treba počítať s 29 až 34 stupňami na väčšine nášho územia. Dokonca aj na Orave a pod Tatrami SHMÚ hlási 27 stupňov.
Extrémna búrka na juhu Slovenska
V noci na stredu udrela na juhu našej krajiny nesmierne silná búrka. Ako píše iMeteo, počíta sa s tým, že napáchala viacero škôd. Búrky cez deň vznikali najmä v oblasti Gemeru, Gelnice a na juhu Banskobystrického kraja. Neboli však veľmi intenzívne.
To sa zmenilo večer, keď sa na juhovýchode objavil jav, ktorý meteorológovia vôbec neočakávali. Nesimulovali ho ani dostupné modely. Vznikla výrazná búrka, bola mimoriadne stacionárna a trvala desiatky minút až hodiny.
Po 19.00 hod. sa začala tvoriť v okresoch Košice-okolie a Rožňava. Na intenzite začala strácať až k polnoci, pršať prestalo až na ďalší deň. Spadli tu desiatky milimetrov zrážok, v Turni nad Bodvou zrážkomer uvádzal, že za hodinu spadlo 54 litrov vody na meter štvorcový. Celkovo napršalo až 86,6 mm zrážok – veľmi vysoké číslo.
Meteorológovia hlásia, že šlo o extrémne prívalové zrážky, pričom dnes čakajú na potvrdenia o vzniknutých škodách. Pôda totiž takmer určite nedokáže absorbovať toľko vody a môže preto dôjsť k záplavám, povodniam a podobne.
Zdroje: SHMÚ, iMeteo