Úzkosť, napätie a strata záujmu o bežné radosti. Takto porazíš sviatočnú depresiu a osamelosť (PSYCHOLÓG RADÍ)
- Prečo sa počas najkrajších sviatkov roka cítime tak sami
- Psychológ vysvetľuje príčiny vianočnej osamelosti
- Prichádza s riešeniami
- Prečo sa počas najkrajších sviatkov roka cítime tak sami
- Psychológ vysvetľuje príčiny vianočnej osamelosti
- Prichádza s riešeniami
Vianoce sú obdobím, ktoré v našej kultúre symbolizuje radosť, rodinné stretnutia a vzájomnú blízkosť. No pre mnohých sa práve tento čas stáva obdobím intenzívnej osamelosti.
Prečo sa cítime sami práve vtedy, keď by sme mali byť najviac spolu? Celé nám to priblížil psychológ Jakub Mihaľo.
Keď ideál naráža na realitu
Sviatočná osamelosť má svoje špecifické črty. Na rozdiel od bežnej osamelosti počas roka je intenzívnejšia práve preto, že sa odohráva v období, ktoré je úzko späté s predstavou rodinnej harmónie a spoločných zážitkov. Kým v bežných dňoch môžeš pocity samoty prekryť prácou či inými aktivitami, počas Vianoc sa stávajú výraznejšími.
„Najzraniteľnejšími sú predovšetkým seniori, ktorí často strácajú životných partnerov a priateľov. Náročné obdobie prežíva aj ten, kto trpí depresiou alebo úzkosťou a jednotlivci s negatívnymi spomienkami z detstva,“ potvrdil psychológ Jakub.
Rovnako ťažko prežívajú toto obdobie ľudia žijúci osamote, či už z pracovných alebo osobných dôvodov. Osobitnou skupinou sú osoby po strate blízkych. Ak si niekoho v živote stratil, vieš aké to vie byť náročné aj pomimo sviatkov. No práve tie sviatky vedia byť bolestnou pripomienkou absencie milovaných.
Digitálna priepasť počas sviatkov
Sociálne siete môžu situáciu značne zhoršovať. Idealizované zobrazovanie dokonalých Vianoc v tebe môže vyvolávať pocity nedostatočnosti a zlyhania. V posledných rokoch je badateľný pozitívny trend. Rastie počet ľudí a influencerov, ktorí sa snažia o autentickejšie zobrazovanie sviatkov a podporujú myšlienku, že Vianoce nemusia byť dokonalé.
Psychické prejavy osamelosti zahŕňajú úzkosť, napätie, smútok a stratu záujmu o bežné radosti. Tieto pocity sa často premietajú do fyzických symptómov. Mnohí zažívajú problémy so spánkom, zmeny v apetíte, bolesti hlavy a brucha, svalové napätie a celkovú únavu a vyčerpanosť.
Kľúčové je nezostávať s pocitmi osamote
Existuje niekoľko spôsobov, ako zvládnuť osamelosť počas sviatkov. Je dôležité aktívne vyhľadávať kontakt, aj keď len prostredníctvom videohovoru. Pomáha vytváranie vlastných tradícií a zapájanie sa do dobrovoľníckych aktivít. Kľúčová je sebastarostlivosť – dostatok spánku a zdravá strava. V prípade potreby je vhodné nebáť sa vyhľadať odbornú pomoc.
Ak máš vo svojom okolí niekoho, kto trávi sviatky sám, môžeš mu poslať jednoduchú správu alebo zavolať. Prínosné môže byť aj pozvanie na krátku aktivitu či darovanie malej pozornosti s osobným odkazom.
„Dôležité je zapojiť osamelého človeka do drobných úloh, no zároveň rešpektovať jeho priestor a náladu,“ konštatuje psychológ Jakub.
Hoci môže byť osamelosť náročná, prináša aj príležitosti. Poskytuje priestor na sebareflexiu a možnosť vytvárať vlastné tradície. Je to čas na osobný rozvoj, príležitosť prehodnotiť priority a posilniť duševnú odolnosť.
Pamätaj, že Vianoce sú len krátkym obdobím roka a ty máš možnosť definovať ich obsah tak, aby ti prinášali aspoň trochu pokoja a radosti, bez ohľadu na spoločenské očakávania.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: mihalo