Uznávaná dietologička varuje pred rozšíreným nápojom. Spôsobuje fyzické a psychické problémy
- Obyvatelia kalifornskej Lomy Lindy sa dožívajú mimoriadne vysokého veku
- Miestna expertka na výživu prezradila, čomu sa vo svojej strave striktne vyhýba
- Obyvatelia kalifornskej Lomy Lindy sa dožívajú mimoriadne vysokého veku
- Miestna expertka na výživu prezradila, čomu sa vo svojej strave striktne vyhýba
Eliza Cheng, uznávaná dietologička a špecialistka na výživu, zdôrazňuje význam starostlivého výberu potravín, ktoré prirodzene podporujú energiu a celkové zdravie organizmu. Svojich klientov vedie k tomu, aby sa zamerali na konzumáciu potravín bohatých na živiny a vyhýbali sa ultraspracovaným potravinám, ktorým chýbajú esenciálne látky nevyhnutné pre fungovanie tela.
Cheng pochádza z Loma Lindy v Kalifornii, malebného mesta, ktoré je jedinečné tým, že sa zaraďuje medzi tzv. modré zóny – oblasti sveta, kde sa ľudia dožívajú vysokého veku. Loma Linda je jedinou modrou zónou v Spojených štátoch. Cheng v rozhovore pre CNBC uviedla, ktorej potravine sa striktne vyhýba a prečo by si mal zvážiť jej vylúčenie aj ty.
Prečo odmieta energetické nápoje
Energetické nápoje sú často prezentované ako okamžité riešenie na zvýšenie energie, posilnenie fyzickej výkonnosti alebo zlepšenie koncentrácie. Cheng však upozorňuje, že tieto nápoje obsahujú vysoké množstvo kofeínu, známeho svojimi stimulačnými účinkami. Nedávna štúdia dokonca odhalila, že aj normálna dávka kofeínu (cca 400 mg) môže spôsobiť nepriaznivé vedľajšie účinky, ako sú tachykardia a zvýšený krvný tlak.
Energetické nápoje tiež často obsahujú značné množstvo pridaného cukru, čo môže viesť k výraznému zvýšeniu hladiny glukózy v krvi a rozvoju zápalových procesov v tele. Jedna plechovka energetického nápoja často obsahuje až 30 gramov cukru, čo je dávka, ktorá môže prispieť k vzniku rôznych zdravotných problémov vrátane zubných kazov a chronických ochorení.
Dlhodobá a častá konzumácia týchto nápojov môže mať vážne dôsledky nielen na fyzické, ale aj psychické zdravie. Štúdie poukazujú na súvislosť medzi ich nadmerným užívaním a zvýšeným výskytom úzkosti, depresie a stresových porúch.
Navyše, zvýšené hladiny norepinefrínu, stresového hormónu, môžu viesť k zrýchleniu srdcovej frekvencie a zvýšeniu krvného tlaku, čím sa zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Reakcie na energetické nápoje sú individuálne a môžu byť ovplyvnené faktormi ako vek, zdravotný stav a súbežné užívanie liekov, čo ešte viac podčiarkuje potrebu obozretnosti pri ich konzumácii.
Ultraspracované potraviny môžu byť výživné
V súčasnosti čelíme nárastu spotreby ultraspracovaných potravín, ktoré tvoria podstatnú časť stravy v mnohých krajinách sveta. Ultraspracované potraviny sa často vyznačujú vysokým obsahom cukrov, tukov, soli a rôznych prídavných látok, ktoré môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie.
Výskumy ukazujú, že ich vysoká spotreba je spojená so zvýšeným rizikom vzniku obezity, cukrovky, srdcových chorôb a dokonca aj niektorých druhov rakoviny. Odborníci upozorňujú najmä na nebezpečenstvo konzumácie potravín, ktoré obsahujú viac než 5 ingrediencií.
Na druhej strane nie všetky spracované potraviny sú automaticky zlé. Dietologička Karen Ansel pre EatingWell objasnila, že aj niektoré spracované potraviny môžu do jedálnička priniesť cenné živiny. Pravidelne si dopraje celozrnný chlieb, celozrnné cereálie, arašidové maslo či fazuľu z konzervy.
„Pravdou je, že mnohé spracované a dokonca aj ultraspracované potraviny sú veľmi výživné, nehovoriac o ich praktickosti a cenovej dostupnosti. A hoci veľmi rada varím, nemám čas pripravovať každé jedlo úplne od začiatku.“
Kľúčom k zdravej strave je starostlivý výber potravín s minimálnym obsahom prídavných látok a vyhýbanie sa tým, ktoré sú plné cukrov, nezdravých tukov a konzervantov.
Zdroje: CNBC, Healthday, Eating Well