Uznávané zahraničné médiá o Slovensku: Pod Ficovou vládou sa krajina približuje maďarskej ceste

  • Zahraničné médiá varujú pred narastajúcimi neliberálnymi praktikami na Slovensku pod vedením Roberta Fica
  • Podľa nich ohrozujú demokraciu v krajine a posúvaju ju bližšie k Maďarsku
podpis memoranda
Úrad vlády SR
  • Zahraničné médiá varujú pred narastajúcimi neliberálnymi praktikami na Slovensku pod vedením Roberta Fica
  • Podľa nich ohrozujú demokraciu v krajine a posúvaju ju bližšie k Maďarsku

V posledných mesiacoch sa Slovensko ocitlo v hľadáčiku prestížnych zahraničných médií, ktoré sa zameriavajú na rastúce obavy z politického vývoja v krajine.

Politico a britský denník The Guardian podrobne informujú o aktuálnych udalostiach, ktoré vyvolávajú otázky o budúcnosti slovenskej demokracie pod vedením premiéra Roberta Fica.

Obavy z neliberálnych praktík a zásahov do kultúrneho a mediálneho sektora dominujú v zahraničných správach o Slovensku.

Protesty a obavy o budúcnosť Slovenska

Podľa Politico tisíce Slovákov nedávno zaplnili Námestie SNP v Bratislave, aby vyjadrili nesúhlas s krokmi Ficovej vlády.

Mnohí z demonštrantov, vrátane mladých ľudí, novinárov a členov opozície, sa obávajú, že Slovensko sa rýchlo uberá smerom k neliberálnej demokracii, podobnej tej, ktorú presadil Viktor Orbán v Maďarsku.

The Guardian tiež upozorňuje na to, že Ficov návrat k moci je sprevádzaný sériou kontroverzných reforiem, ktoré môžu ohroziť základné demokratické princípy v krajine.

„Máme strach o našu európsku budúcnosť,“ povedal pre Politico 17-ročný študent Sebastian, ktorý sa zúčastnil protestu s vlajkou EÚ.

Tento pocit zdieľajú tisíce ďalších, ktorí v uliciach protestovali proti tomu, čo považujú za snahy Ficovej vlády podkopať nezávislosť kultúrnych a mediálnych inštitúcií.

Zásahy do kultúry a médií

The Guardian venoval osobitnú pozornosť nedávnym zásahom Ficovej vlády do kultúrneho sektora.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová, bývalá moderátorka kontroverznej internetovej televízie, odvolala z vedúcich pozícií v Slovenskom národnom divadle a Slovenskej národnej galérii viaceré významné osobnosti, vrátane riaditeľa Mateja Drličku a riaditeľky Alexandry Kusej.

Táto situácia vyvolala masívnu kritiku a obavy, že vláda sa snaží získať kontrolu nad kultúrnymi inštitúciami, podobne ako to urobil Orbán v Maďarsku.

Politico zdôrazňuje, že takéto kroky sú súčasťou širšej stratégie, ktorou chce Fico upevniť svoju moc. Kritici tvrdia, že tieto čistky sú politicky motivované a majú za cieľ odstrániť tých, ktorí nesúhlasia s vládnou líniou.

Ľuboš Blaha, europoslanec za Ficovu stranu Smer, v rozhovore pre médiá uviedol, že vláda „už nebude podporovať progresívne mafie“ a namiesto toho sa zameria na „skutočné národné umenie“.

Tento výrok je v zahraničných médiách interpretovaný ako útok na umeleckú slobodu a snahu o potlačenie nezávislých kultúrnych prejavov.

Návrat k neliberálnym praktikám?

Politico v kontexte svojich správ pripomína, že Slovensko má za sebou skúsenosť s neliberálnym vládnutím počas éry Vladimíra Mečiara v 90. rokoch.

Po jeho páde sa krajina vrátila na prozápadný kurz, čo viedlo k vstupu do NATO a Európskej únie. Fico, ktorý sa vrátil k moci v roku 2023 po kampani plnej proruských a proti-EÚ nálad, však podľa zahraničných pozorovateľov ohrozuje demokratické základy, na ktorých bolo Slovensko budované po Mečiarovom odchode.

The Guardian upozorňuje na to, že Ficova vláda sa podobne ako Orbánova v Maďarsku snaží oslabiť nezávislé médiá. V marci 2024 nariadil zrušenie špeciálnej prokuratúry, ktorá sa zaoberala najvážnejšími prípadmi korupcie a organizovaného zločinu, pričom mnohé z týchto prípadov sa týkali jeho vlastnej strany Smer.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Politico, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá