Uznávaný analytik: Štvrtá vlna bude horšia než všetky vlny spolu. V marci nás čaká zdravotné a ekonomické peklo
- Pokiaľ hneď nezareagujeme, čaká nás v marci zdravotné a ekonomické peklo
- Myslí si to dátový inžinier, autor bestselleru Koniec prokrastinácie a člen Forbes rebríčka najvplyvnejších ľudí českých sociálnych sietí Peter Ludwig
- Pokiaľ hneď nezareagujeme, čaká nás v marci zdravotné a ekonomické peklo
- Myslí si to dátový inžinier, autor bestselleru Koniec prokrastinácie a člen Forbes rebríčka najvplyvnejších ľudí českých sociálnych sietí Peter Ludwig
Uznávaný odborník zverejnil na sociálnej sieti varovnú výzvu, v rámci ktorej navrhuje aj možné riešenia krízovej pandemickej situácie. Aj keď svojou predikciou mieri na Českú republiku, bolo by zrejme naivné predpokladať, že Slovenska sa podobné prognózy nebudú týkať a zázračne sa pandémie zbavíme.
„Čelíme oveľa väčšej katastrofe ako doteraz. Štvrtá vlna bude vďaka novej, dvojnásobne nákazlivejšej mutácii koronavírusu odlišná – pravdepodobne bude horšia, než všetky súčasné vlny kombinovane. Nie je to strašenie, je to výzva na zodpovednú a skorú prípravu,“ upozorňuje Ludwig.
Mýli sa veľmi zriedka
Peter Ludwig sa posledný rok snažil robiť prognózy týkajúce sa vývoja situácie ohľadom koronavírusu. Na konci augusta predpovedal druhú vlnu. Následne modeloval vývoj hospitalizácií v nemocniciach, ktoré celý mesiac a pol presne sedeli, až na jedinú výnimku.
Spolu s poprednými vedcami v polovici októbra dokonca napísal text výzvy zachranmecesko.cz. V decembri okrem iného poukázal na riziko tretej vlny kvôli vianočným sviatkom.
„Nemá to byť nejaká pochvala pre seba, ale potrebujem, aby všetci začali veriť tejto novej prognóze tentokrát včas, nie keď bude opäť neskoro. Hlavná téza prognózy: počas marca nás s najväčšou pravdepodobnosťou čaká štvrtá vlna, ktorá bude zásadne ovplyvnená novou mutáciou vírusu, ktorá sa zdá byť asi dvakrát nákazlivejšia.“
Ťažký marec
Zmutovaný vírus, ktorý je už aj na Slovensku a v Česku, podľa analytika postupne zaujme svoje miesto, keď sa stane dominantným zdrojom nákazy pravdepodobne niekedy v marci.
Opatrenia, ktoré fungovali, podľa neho nebudú stačiť. Konštatuje, že ani v Česku situáciu nedokážu zvládnuť bez zásadnej zmeny v riadení pandémie. V Česku pritom rovnako ako na Slovensku pandémiu „riadi“ premiér krajiny.
„Štvrtá vlna nás, ak neurobíme zásadné zmeny v čase, poškodí viac ako všetky vlny kombinovane, bude to skutočné peklo. Máme mesiac a pol na to, aby sme sa na to pripravili. Potrebujeme na to kompetentné krízové vedenie.“
Ludwig dokonca navrhuje požiadať o pomoc s riadením pandémie zahraničie, konkrétne Nemecko. Krajina by si podľa neho mala priznať, že v riadení zásadne zlyhala. Myslí si, že pandémiu by mohli viesť ľudia z Inštitútu Roberta Kocha. „Stačí kúpiť krízovú vládu ako službu z Nemecka. Myslím, že si to budú vážiť aj oni.“
Možnosťou je podľa neho aj zapojenie vedcov s medzinárodným rozhľadom, ktorí rešpektujú prístup založený na dátach. Ľudia podľa odborníka potrebujú dôveryhodného a schopného vodcu.
Vakcína ako alfa a omega
Analytik tiež pripomína, že napríklad čínskou vakcínou Sinopharm sa nechal v Emirátoch verejne očkovať tamojší šejk. Podľa Ludwigových doterajších zistení táto vakcína „vôbec nevyzerá zle“.
Odhaduje, že je desaťtisíckrát až stotisíckrát bezpečnejšia z pohľadu zdravotných komplikácií ako sa nakaziť koronavírusom. Za hlavné riešenie problému považuje rýchle očkovanie. Dôležité je podľa neho vďaka perfektnej logistike zaočkovať čo najviac ľudí.
Popularita hoaxov rastie
O angažovanosť vyzýva všetkých schopných ľudí, ktorí ešte nie sú otrávení dezinformáciami. Ako hovorí citát pripisovaný Albertovi Einsteinovi: „Svet nebude zničený tými, ktorí páchajú zlo, ale tými, ktorí sa na nich pozerajú bez toho, aby niečo robili.“
Peter Ludwig objasňuje, že je si vedomý, že predpovedať štvrtú vlnu epidémie a hovoriť o novej výrazne nákazlivejšej mutácii vírusu nie je populárne. Zdôrazňuje však, že prognózy sa robia preto, aby sa dalo vyhnúť zlým scenárom. Ľahko sa podľa neho hovorí, čo ľudia chcú počuť, napríklad, že COVID-19 je bežné ochorenie dýchacích ciest.
„Rovnako je ľahké kritizovať, trollovať či vysmievať veci. V dnešnom svete to bude mať ešte viac lajkov, ale ani nás to nedostane z problémov. Hlavné, čo teraz potrebujeme, je vedieť konštruktívne diskutovať, bez urážok, pasívnej agresie či argumentačných faulov. A čo je najdôležitejšie, potrebujeme ľudí, ktorí aktívne hľadajú riešenia,“ dodáva.
Zdroje: Facebook/Petr Ludwig, The Robert Koch Institute