Uznávaný biochemik: Verím, že v lete sa epidémia skonči. Musíme byť ale pripravení na ďalšiu
- Svetlo na konci tunela je už blízko a pandémia by sa mohla skončiť už toto leto
- Uviedol to český biochemik a prorektor Univerzity Karlovej Jan Konvalinka
- Do budúcnosti sa máme ale pripraviť na ďalšie pandémie
- Hrozia nám vďaka nášmu správaniu ku prírode
- Svetlo na konci tunela je už blízko a pandémia by sa mohla skončiť už toto leto
- Uviedol to český biochemik a prorektor Univerzity Karlovej Jan Konvalinka
- Do budúcnosti sa máme ale pripraviť na ďalšie pandémie
- Hrozia nám vďaka nášmu správaniu ku prírode
Svetlo na konci tunela je už blízko a pandémia by sa mohla skončiť už toto leto. Uviedol to český biochemik a prorektor Univerzity Karlovej pre vedeckú činnosť Jan Konvalinka. „Som optimista a verím, že v lete tohto roku táto epidémia skončí. Je ale treba sa ďalej pripravovať na ďalšiu epidémiu, nesmieme zaspať,“ uviedol podľa iDNES.cz Konvalinka.
Konvalinka slová vyslovil na online konferencii Univerzity Karlovej s názvom „Rok s covid-19. A ako ďalej?“. Konferencie sa zúčastnili renomovaní odborníci, ktorí rozoberali pandémiu koronavírusu, opatrenia ale aj možnosti ako pandémiu prekonať.
Odborníci sa zhodli, že pandémia nás zastihla nepripravených, aj keď sme mohli očakávať, že niečo podobné v budúcnosti nastane. „Mysleli sme si, že to bude skôr chrípková epidémia. Ale bolo jasné, že raz sa s vírusmi stretneme,“ uviedol Konvalinka.
Prídu ďalšie pandémie
Portál iDNES.cz informuje, že podľa virologičky Ruth Tachezy bolo vidieť, že krajiny, ktoré sa už v minulosti stretli s epidémiami, zareagovali lepšie. Odborníci sa zhodli, že pandémii nebolo úplne možné zabrániť, a to práve kvôli globalizácii. Vďaka nej je ľudstvo viac zraniteľnejšie a svet viac prepojený.
Na ďalšie epidémie sa máme v budúcnosti pripraviť, pretože je veľmi pravdepodobné, že sa s nimi stretneme. Podľa virologičky Tachezy ich môže spôsobiť napríklad drancovanie lesov alebo kontakt s divokými zvieratami, ktoré vírusy môžu preniesť na človeka.
Pred ďalšou pandémiou v minulosti varovali aj ochranárske zoskupenia a vedci, ktorí tvrdia, že ďalšia pandémia je len otázkou času, pre naše správanie ku prírode. Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) a Organizácie Spojených národov (UN) tvrdia, že pandémia koronavírusu má súvislosť s ničením prírody ľuďmi.
Dôvodom je politická nečinnosť
Obchod s voľne žijúcimi živočíchmi pomáha rozširovať ochorenia medzi ľuďmi. Zároveň sa odborníci obávajú nezdravého premysleného zvyšovania produkcie a volajú po zelenom a zdravom uzdravení ekonomiky z pandémie.
„V priebehu rokov sme videli veľa chorôb ako sú Zika, AIDS, Sars a Ebola a všetky pochádzali z populácie zvierat. Tieto ohniská chorôb sú prejavom nášho nevyváženého vzťahu k prírode. Všetky ilustrujú naše vlastné deštrukčné správanie voči prírode, ktoré ohrozuje naše vlastné zdravie. Je to zásadná realita, ktorú už desaťročia spoločne ignorujeme,“ uviedli organizácie pre Guardian.
WWF na svojom webe zašlo ešte ďalej. Pandémia koronavírusu podľa nej nebude posledná, ktorá nás v blízkej budúcnosti čaká. WWF varuje, že nevieme, kde a kedy ďalšia pandémia udrie a aké bude mať dôsledky na ľudské zdravie ale to, že sa v budúcnosti objaví, je vysoko pravdepodobné. Dôvodom je politická nečinnosť.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: iDNES.cz, Guardian