Uznávaný expert: Riziko svetovej vojny sa zvýšilo na 50 %. Toto je dôvod prečo
- Ekonomický historik a miliardár Ray Dalio uvádza, že vojny na Blízkom východe a na Ukrajine zvyšujú riziko svetovej vojny
- Tá môže nastať medzi USA a Čínou
- Ekonomický historik a miliardár Ray Dalio uvádza, že vojny na Blízkom východe a na Ukrajine zvyšujú riziko svetovej vojny
- Tá môže nastať medzi USA a Čínou
Obavy zo svetovej vojny sú prítomné, už odkedy Rusko nevyprovokovane napadlo Ukrajinu. Podľa ekonomického historika, miliardára a manažéra hedgeových fondov Raya Dalia celú situáciu zhoršila vojna na Blízkom východe.
Po teroristickom útoku Hamasu na Izrael sa izraelská armáda zrejme chystá na pozemnú ofenzívu do Gazy. Podľa expertov sa môže pokúsiť ovládnuť celé pásmo Gazy. Dalio ale hovorí, že to, čo má Izrael s Ukrajinou spoločné, je hrozba, že sa konflikty môžu preliať za hranice, v ktorých sa boje aktuálne odohrávajú.
„Zatiaľ čo Izrael, Hamas, Ukrajina a Rusko sú v horúcich vojnách, našťastie hlavné mocnosti (USA a Čína) nie, hoci zostávajú na pokraji jednej. Zdá sa, že sme vo veľmi kritickom bode, v ktorom čoskoro uvidíme, či sa vojna medzi Izraelom a Hamasom rozšíri a ako ďaleko sa rozšíri, a z dlhodobého hľadiska, či sú veľmoci silami pre mier (a ustúpia z okraja priamy konflikt), alebo sa zapoja (a prekročia hranicu),“ uviedol miliardár v príspevku na sociálnej sieti LinkedIn.
Situácia pripomína atmosféru pred svetovými vojnami
Civilné obete, jednak na strane Izraela, jednak na strane Palestínčanov, nesú vysoké riziko, že povedú k ďalším konfliktom, ktoré presiahnu hranice Izraela a pásma Gazy.
„Predovšetkým z týchto dôvodov sa mi zdá, že za posledné dva roky, odkedy som napísal svoju knihu, pravdepodobnosť prechodu od uzavretých konfliktov k viac nekontrolovanej horúcej svetovej vojne, ktorá zahŕňa hlavné mocnosti, vzrástla z 35 % na približne 50 %,“ konštatuje Dalio.
Autor knihy Zásady riešenia meniaceho sa svetového poriadku, ktorý sa odvoláva na svoje 50-ročné skúsenosti a znalosti z histórie a fondov, predpovedá, že vojna medzi Izraelom a Hamasom je krokom k násilnejšej a obsiahlejšej medzinárodnej vojne.
Dalio tvrdí, že situácia teraz sa nápadne podobá na situáciu v Európe a Ázii pred prvou a druhou svetovou vojnou.
Podľa miliardára ide o vojny v zastúpení
„Keď Hamas zaútočil na Izrael, podobne ako keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu, došlo ku klasickému, nezvratnému prechodu z predhorúcej časti cyklu (keď sa dá hovoriť) do horúcej vojnovej časti cyklu (keď prebiehajú krvavé boje, pokračuje to, kým jedna strana nedosiahne úplné víťazstvo nad druhou stranou),“ uvádza ekonomický historik.
Dalio si nemyslí, že by sa konflikt teroristov z Izraelom obmedzil len na toto územie. Hamas podľa neho konal s podporou oveľa silnejších mocností.
„Inými slovami, mali by sme uznať, že tieto dve horúce vojny (vojna medzi Izraelom a Hamasom a vojna medzi Ruskom a Ukrajinou) nie sú len medzi stranami, ktoré sú do nich priamo zapojené – tieto vojny sú súčasťou väčších konfliktov veľmocí, ktoré formujú nový svetový poriadok – a budú mať veľký vplyv na krajiny, ktoré sú spojencami a nepriateľmi štyroch strán v týchto dvoch zdanlivo nezmieriteľných vojnách. Tieto dve vojny budú stáť spojencov týchto krajín veľa,“ myslí si Dalio.
Miliardár tvrdí, že už teraz vedú mocnosti takzvané vojny v zastúpení. Konkrétne má ísť o Spojené štáty, ktoré v zastúpení bojujú s Ruskom na Ukrajine a s teroristami a nepriamo s Iránom v Izraeli. Pripravujú sa pritom na ďalšiu vojnu v zastúpení Taiwan voči Číne.
Ešte sa to dá zastaviť, tvrdí
„Našťastie, postup smerom k svetovej vojne medzi najväčšími mocnosťami (USA a Čínou) ešte neprekročil nezvratnú hranicu od zvládnuteľnosti (čo je teraz) k brutálnej vojne medzi najväčšími mocnosťami a ich spojencami,“ uviedol Dalio.
Varuje ale, že ak medzi týmito mocnosťami prepuknú boje, pri ktorých zomrie značný počet ľudí, zmenia sa na brutálne boje, ktoré povedú k tretej svetovej vojne.
Ekonomický historik ale verí, že ešte stále nie je neskoro, aby lídri krajín ustúpili z okraja priepasti, ktorá môže viesť ku tretej svetovej. Potrebná bude ale aj zdržanlivosť.
„Aj keď predpokladám, že si všetci želáme, aby sa vojna dala zvládnuť alebo zvrátiť, história opakovane ukázala, že keď sa hranica pretne do horúcich vojen, opak býva pravdou – t. j. namiesto toho, aby sa zvyšoval rozum a kompromisy, zastavia sa, musí si vybrať stranu a bojovať za ňu alebo odísť z boja. Je čoraz pravdepodobnejšie, že budete musieť urobiť túto voľbu,“ vysvetlil Dalio.
Podľa neho by riešením bolo, keby sa USA a Čína spojili a pokúsili spolu sprostredkovať mier na Ukrajine.
„Predstavte si, že dve popredné a protichodné svetové veľmoci, ktoré v súčasnosti stoja v čele horúcej vojny, spoja svoje sily, aby dosiahli mier. To by bolo šokujúco úžasné, pretože okrem dosiahnutia mieru by to znížilo riziká rusko-ukrajinskej vojny vedúcej k horším vojnám a tiež by to ukázalo, že môžu spolupracovať na dosiahnutí mieru,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: LinkedIn/Ray Dalio