Uznávaný generál prehovoril o ruskej hrozbe u nášho suseda. Poľsko bude musieť vydržať dva týždne, varuje
- Americký generál Ben Hodges varuje
- Každá krajina sa potrebuje vedieť ubrániť 2 týždne do príchodu posíl
- Hodges tvrdí, že Rusko rozumie iba sile
- Americký generál Ben Hodges varuje
- Každá krajina sa potrebuje vedieť ubrániť 2 týždne do príchodu posíl
- Hodges tvrdí, že Rusko rozumie iba sile
Pomoc v prípade napadnutia členského štátu Severoatlantickej aliancie (NATO) nepríde okamžite, varuje americký generál Ben Hodges. Pre rumunskú televíziu CNN uviedol, že napadnutá krajina sa bude musieť ubrániť približne dva týždne dokiaľ dôjde pomoc z NATO.
Generál sa s rumunskými novinármi rozprával o potenciálnom útoku Ruska na členské krajiny Aliancie. Verí sa, že najohrozenejšími sú práve krajiny na východnom krídle NATO, a to Poľsko, pobaltské štáty a Rumunsko.
„Ak uvažujeme o obrane NATO, tak tá je v prvých dňoch konfliktu založená na zvýšení prítomnosti bojových skupín NATO, síl hostiteľskej krajiny, čo by malo zastaviť postup vojsk, prvé útoky,“ uviedol Hodges.
Aliancia už východné krídlo posilnila bojovými skupinami, pričom počet vojakov z iných členských krajín, ktorí sem boli umiestení, bol 40 000. Generál uvádza, že počas prvých dní budú musieť byť zapojené všetky obranné zložky krajiny, akými sú protivzdušná obrana, pozemná obrana, námorníctvo a iné.
„Kritickým aspektom obrany je, že každý národ predpokladá, že bude musieť sama vydržať asi dva týždne. Bude bojovať s tým, čo tu je,“ vysvetlil generál. Niektoré sily v regióne by mohli doraziť aj rýchlejšie. Aj časový limit dvoch týždňov by sa mohol skrátiť, ak by Aliancia bola schopná tento útok predvídať a nechýbala by ani politická vôľa.
Dva týždne je limit, ktorý sily NATO potrebujú na prepravu techniky a vojenských jednotiek, ktoré sa zapoja do boja.
Rusi rozumejú len sile, tvrdí Hodges
Generál upozorňuje, že stále mnoho ľudí nevidí hrozbu v Rusku a je presvedčených, že v budúcnosti na Alianciu nezaútočí.
„Vo februári 2022 sme síce videli na hraniciach tisícky ruských vojakov, ale stále vládla skepsa, stále sme si nemysleli, že by mohli niečo také urobiť. Ale teraz sme tu,“ opisuje generál situáciu z pred dvoch rokov.
Hodges je presvedčený, že Rusko rozumie len reči sily. Je preto rozumné investovať do obranných kapacít a odstrašovania.
„Myslím si, že jediný spôsob, ako čeliť Rusku, je silou. Myšlienka vyjednávať s nimi je smiešna, pokiaľ nemáme veľmi silnú pozíciu a oni nemajú na výber. Neexistujú žiadne predchádzajúce skúsenosti, v ktorých by Rusko rešpektovalo akúkoľvek dohodu, pokiaľ neexistuje veľmi silná forma ich viazania,“ uvádza generál.
Hodges, ktorý velil americkej armáde v Európe, si nemyslí, že by Ukrajinci mali pristúpiť na mierovú dohodu s Rusmi. Hlavne ak by Rusi získali okupovaný Krym. Generál je presvedčený, že v takom prípade by nášho východného suseda čakala nová vojna v priebehu niekoľkých rokov, približne o dva až tri roky.
„Myslím si, že keby sme na nich uvalili tvrdšie sankcie, ekonomické problémy by pocítili oveľa tvrdšie ako teraz,“ navrhuje.
Pád Ukrajiny by zvýšil aj pravdepodobnosť, že Ruská federácia zaútočí na členský štát NATO. Experti tvrdia, že Rusko by pritom využilo práve ukrajinské kapacity.
Známy historik a spisovateľ Timothy Snyder tvrdí, že sa nachádzame v zlomovom okamihu a situácia na Ukrajine je podobná roku 1938. Snyder pritom prirovnal Ukrajinu k Československu, pričom tvrdí, že ak Ukrajina padne, postihne ju podobný osud ako našu vlasť.
Rusko jej technológie a vojakov môže využiť na útok na členskú krajinu NATO. Ak padne Ukrajina, podľa Snydera nás tak pravdepodobne čaká tretia svetová vojna.
Zdroj: CNN Athena