V 17 rokoch založila v rodnej dedine festival s Atmosférou, akú nenájdeš ani na Pohode

  • Vedel si o tom, že v malej obci na strednom Slovensku sa každoročne koná festival, ktorý má čarovnú atmosféru podobnú festivalom ako Grape či Pohoda a láka aj známych slovenských umelcov? Stvorila ho mladá študentka, pretože ju nebavila nuda na dedine.
collageedwed
archív Grétky Pavlovovej, Kudivani photography
  • Vedel si o tom, že v malej obci na strednom Slovensku sa každoročne koná festival, ktorý má čarovnú atmosféru podobnú festivalom ako Grape či Pohoda a láka aj známych slovenských umelcov? Stvorila ho mladá študentka, pretože ju nebavila nuda na dedine.

Život mimo veľkých miest má množstvo výhod. Človek nemusí denne bojovať s dopravnými zápchami, užije si väčší pokoj a blízkosť prírody. S kultúrnym vyžitím to však už môže byť horšie. Veď priznajme si, že kvalitný hudobný koncert či zaujímavá prednáška sa do malých dedín zatúla len zriedkakedy, nehovoriac o zaujímavých letných festivaloch. Dnes je už situácia lepšia a výber oveľa pestrejší, no čo pred takými šiestimi rokmi?

Foto: Lucia Tužinská

Grétka Pavlovová, ktorá končí 4. ročník na FMUK na žila práve na takomto peknom pokojnom mieste v neveľmi známej dedinke Hontianske Nemce blízko Banskej Štiavnice. Ako všetci tínedžeri sa v 17 rokoch rada zabávala a navyše milovala dobrú kultúru, no v okolí jej rodnej obce nič také nebolo. A klasika v podobe tradičných osláv výročia obce, stavaní mája či folklórnych vystúpení ju skutočne nebavila. Prečo teda niečo úžasné nevytvoriť?

Foto: Lucia Tužinská

Foto: Lucia Tužinská

„Na strednej som hľadala tému pre svoju stredoškolskú odbornú činnosť a nechcela som robiť žiadne teoretické práce. Mala som víziu vytvoriť niečo, čo bude žiť aj v budúcnosti. Bol to asi ten štandardný frustrujúci pocit, že u nás na dedine sa nič neorganizuje. Túžila som ľuďom ukázať, že je fajn chodiť na čítačky, diskusie a dať šancu aj hudbe či divadlu, ktoré nepoznajú. Tak som sa rozhodla urobiť festival,“ prezradila Grétka, ktorá paradoxne dovtedy žiaden festival na vlastnej koži nezažila. :)

Foto: Lucia Tužinská

Foto: Kudivani photography

Tak vznikol festival Atmosféra, ktorý tento rok organizuje už šiesty ročník a buduje si čoraz lepšie meno. Kým v okolitých obciach nájdeš prevažne typické folklórne festivaly, v malebnej dedinke Hontianske Nemce nájdeš každoročne pestrý výber toho najlepšieho zo slovenskej hudobnej scény, nejakú tú alternatívu a program zahŕňajúci remeselný trh, workshopy na výrobu tričiek či akrobaciu a slackline. Každý kto príde je prekvapený, kde sa tu táto skvelá vec vzala.

Foto: Lucia Tužinská

Z festivalu, ktorý sa konal v januári v kultúráku s budgetom 150 eur a len 100 návštevníkmi, je dnes malý letný dvojdňový festival na otvorenej lúke. Návštevníkov je už tisíc a neznáme kapely vystriedali aj takí umelci ako Korben Dallas, Billy Barman, Longital či Vec. „Atmosféra je pekným príkladom projektu, ktorý vyrástol zo skutočnej nuly. Učili sme sa za pochodu na vlastných chybách a stále je to veľká „pankáčina“, ale na úrovni,“ tvrdí Grétka.

Foto: Lucia Tužinská

Foto: Lucia Tužinská

Kým začiatky boli ako vždy ťažké a zohnať zvučné mená bol problém, dnes je to čím ďalej tým jednoduchšie. Samotný fakt, že v dedine na strednom Slovensku niekto organizuje takýto zaujímavý festival, láka čoraz viac ľudí. „Pamätám si, ako som sa tešila, keď som sa prvý rok snažila nájsť nejakého zaujímavého hosťa do diskusie a účasť mi potvrdil herec a miestny rodák Marián Labuda. Vtedy to šlo veľmi ťažko. Nikoho som nepoznala, nikto o nás nevedel,“ spomína študentka.

Foto: Lucia Tužinská

Dnes je to už o inom a vytvoriť zaujímavý line-up a sprievodný program je oveľa jednoduchšie. „Medzičasom som stihla spoznať veľa kapiel vďaka práci produkčnej v KC Dunaj, ale aj vďaka kamarátom, známym a tým, že sa pohybujem v Bratislave. Teraz je to už len o tom presvedčiť kapelu, že Atmosféra je super. Ale samozrejme treba mať aj peniaze, aby si ich zaplatil,“ dodala.

Foto: Kudivani photography

Foto: Kudivani photography

Festival Atmosféra má svoje unikátne čaro a ťažko ho k niečomu prirovnať, no najviac sa zrejme blíži obľúbenému slovenskému festivalu Pohoda. Aj preto toto prirovnanie jeho zakladateľka často používa, aby ľuďom priblížila, o čom to celé asi je. „Väčšinou používam výraz, že je to taká malá Pohoda u nás na strednom Slovensku. Ale to len preto, aby si nepredstavovali klasickú dedinskú akciu s folklórnym vystúpením, pivom a klobásou. :) Atmosféra je ale iná a to nie len počtom návštevníkov,“ uviedla Grétka.

Foto: Lucia Tužinská

Ide o rodinný festival, na ktorom si nájde to svoje doslova každý, či už so sebou vezmeš kamošov, mladších súrodencov, rodičov alebo babku. „Atmosféra pôsobí rodinne aj preto, že je malá, mnohí sa tam poznajú a to je na tom jedinečné. Takto sú všetci návštevníci v úplne inej spojitosti s umelcami. tancovať s Vecom na pódiu, dať si s Korben Dallas po koncerte pivo, to asi na Pohode nezažiješ,“ dodala Grétka.

Foto: Kudivani photography

Foto: Lucia Tužinská

Aj tento rok na teba 4. až 5. augusta čaká živá hudba, divadlo, čítačky, premietanie filmov, diskusie na zaujímavé témy ako napríklad dizajn, workshopy a množstvo ďalších aktivít, skvelé jedlo a nezabudnuteľná atmosféra vo vinici v Hontianskych Nemciach na Viniciach s množstvom zelene a čarovných chatiek. V programe žiaria najmú mená Billy Barman, Longital, Katarína Máliková či Rusín Čendeš Orcherta, ale aj kopa menších kapiel. Festival zakončí balkánska tancovačka.

Tak čo, už máš plán na prvý augustový víkend? :)

 

Čítajte viac z kategórie: Kultúra

Najnovšie videá

Trendové videá