V 18-ke milionár, o štyri roky takmer bez peňazí. Príbeh influencera ukazuje nestálosť kryptomien
- Prísny otec ho prinútil naučiť sa programovať
- Prvý kontakt s kryptomenami zmenil jeho život
- Napriek problémom si zachováva chladnú hlavu
- Prísny otec ho prinútil naučiť sa programovať
- Prvý kontakt s kryptomenami zmenil jeho život
- Napriek problémom si zachováva chladnú hlavu
Za peniaze si človek určite nemôže kúpiť všetko, avšak bez nich sa nezaobídeme. Aj preto je pre mnohých ľudí honba za materiálnym zabezpečením jednou z najdôležitejších vecí v živote. A čím skôr zbohatnú, tým lepšie, pretože ak už majú dostatok peňazí, znamená to, že nebudú musieť pracovať.
V dnešnej technologickej dobe je jednou z možností rýchleho nahromadenia slušného množstva peňazí kariéra youtubera. Niektorí ľudia takto zarábajú závratné sumy.
Jedným z úspešných ľudí je aj 22-ročný Kiarash Hossainpour. Avšak ako píše El País, ako jeho kométa rýchlo vystrelila, tak rýchlo aj zhasla.
K programovaniu ho priviedol prísny otec
Portál Summa Money uvádza, že Hossainpour sa narodil v roku 1999 v nemeckom Berlíne do iránskej rodiny, ktorá v Nemecku našla útočisko pred nepokojmi, ktoré sprevádzali Iránsku revolúciu. Jeho otec bol informatik a aj preto Kiarash dostal počítač ako 10-ročný.
Novú „hračku“ však začal používať na športové stávkovanie, čo sa jeho „slušnému a staromódnemu otcovi“, ako ho označil, nepáčilo a túto činnosť mu striktne zakázal.
„Ak chceš, aby ti počítač pomáhal zarábať peniaze, nauč sa programovať,“ povedal mu otec a Kiarash do bodky splnil jeho požiadavku.
Cryptogainn podotýka, že Hossainpour je z veľkej časti samouk, tak ako mnohí členovia prvej éry kryptomenových magnátov. Už vo veku 13 rokov spustil svoj prvý YouTube kanál.
Hossainpour však chcel v kariére rýchlo postupovať a nestačilo mu len poskytovanie rád pre hranie počítačovej hry Grand Theft Auto. Mladý Nemec s iránskymi koreňmi začal navrhovať prispôsobené sieťové stránky na WordPress a za internetovú stránku si vtedy účtoval sotva 30 eur. V roku 2014, keď mal štrnásť rokov, získal svoje prvé náklady v bitcoinoch, a to zmenilo jeho život.
Zrazu začal rozmýšľať v úplne iných dimenziách. Nová mena bola digitálna a mohla sa veľmi dobre raziť doma, aby sa vymenila s členmi susedstva technologických podnikateľov. Do konca roka 2015 urobil rozhodujúci krok: do bitcoinov investoval 40-tisíc eur.
A investícia sa mu niekoľkonásobne vyplatila. Okrem investovania do bitcoinov a iných kryptomien vo veľkom rozbehol aj svoj YouTube kanál, kde radil ľuďom, do čoho investovať s čo najmenším možným rizikom.
A ako píše El País, keď jeho followeri videli fotky, ako v dvadsiatich rokoch šoféruje Rolls Royce a Lamborghini, niet sa čomu diviť, že sa z neho vo veľmi mladom veku stal milionár.
Každá rozprávka sa raz skončí
Keď na jeseň minulého roka ceny kryptomien dosiahli nevídane vysoké hodnoty, mladého investora a youtubera si začali všímať aj medzinárodné médiá, ktoré o ňom hovorili ako o „mladom mužovi dotknutom prútikom úspechu, ktorý je navyše ochotný podeliť sa o svoje skúsenosti prostredníctvom sociálnych sietí“.
Navyše, jeho YouTube kanál Kyle Hoss zameraný na finančné poradenstvo bol označovaný za „virtuálnu škola pre budúcich milionárov“.
Insider ale upozorňuje na to, že kryptomeny v posledných mesiacoch zažívajú obrovský prepad. Ešte v júni sa tento skokový pád prejavil aj na majetku 22-ročného youtubera, ktorý podľa vlastných slov prišiel o 60 percent svojho majetku.
„Áno, to znamená, že som prišiel o milióny,“ poznamenal pokojne. Práve to, že zásadný pokles svojho majetku berie s úsmevom na tvári súvisí s tým, že v kryptosvete pôsobí od svojich štrnástich.
„Musím povedať, že dôvod, prečo sa tým netrápim, je jednoducho preto, že sa vo svete kryptomien pohybujem už dlho. Mať tú psychickú odolnosť, teoreticky prísť o milióny a netrápiť sa tým, to nemá každý,“ vysvetlil.
Ešte väčšia rana však prišla od menej známej kryptomeny Luna, do ktorej investoval s veľkým odhodlaním priamo na svojom YouTube kanále pred pár mesiacmi.
El País ale informuje, že v máji prišla Luna o neuveriteľných 99 % svojej hodnoty. Pre Insider mladý podnikateľ povedal, že sa z týchto veľkých prepadov mnohému priučil a teraz už pristupujeme k rizikovejším operáciám podstatne opatrnejšie.
Zdroje: El País, Summa Money, Cryptogainn, YouTube, Insider