„V 66 rokoch som v najlepšej forme života.“ Chce sa dožiť 108 rokov, starne tempom len 79 % oproti priemeru

  • Tony Horton prestal riešiť nátlak od spoločnosti
  • Svoj jedálniček, cvičenie aj život upravuje podľa toho, čo jeho telu naozaj funguje
  • Teraz odhaľuje tipy na dlhovekosť
Tony Horton
SIU koláž
  • Tony Horton prestal riešiť nátlak od spoločnosti
  • Svoj jedálniček, cvičenie aj život upravuje podľa toho, čo jeho telu naozaj funguje
  • Teraz odhaľuje tipy na dlhovekosť

Tony Horton, meno, ktoré poznajú milióny ľudí vďaka kultovému programu P90X, dnes prekvapuje. Namiesto klasického „go hard or go home“ prístupu prináša úplne nový koncept – cvičenie, ktoré sa prispôsobuje ženskému hormonálnemu cyklu. A to nie ako ženský tréner či lekár, ale ako muž, ktorý si uvedomil, že jeho doterajší model síce fungoval, no nebol univerzálny.

„Toto celé bolo úplne mimo môj radar,“ priznáva otvorene Horton. Všetko sa zmenilo po rozhovore s Dr. Mindy Pelz, autorkou úspešnej knihy Fast Like a Girl. „Mal som podcast a môj tím vyhľadával zaujímavých hostí. Keď som si preštudoval Mindy a jej prácu, vedel som, že to bude fascinujúce,“ spomína.

Spolupráca s Mindy Pelz ukázala Hortonovi, ako často ženy prepadnú extrémom – príliš veľa pôstu, ketodiéta, príliš intenzívny tréning. „Niektoré ženy nevedia schudnúť, lebo preťažili systém. A potom si myslia, že s nimi niečo nie je v poriadku.“

Aj preto je nový program prelomový – dáva ženám povolenie a návod, ako sa hýbať podľa toho, čo sa deje v ich tele. Nie podľa univerzálneho kalendára, ktorý nereflektuje realitu.

„Keď som bol mladý a vážil 135 kíl, chodil som do fitka šesť dní v týždni, 90 minút denne, aj keď som spal len dve hodiny. A nič som neschudol. Len som si ničil telo,“ spomína Horton. Dnes už vie, že cvičenie nie je o trestaní, ale o pochopení vlastných hraníc – a tie sa u žien menia v čase a s cyklom.

Zastav sa, kým ťa telo nezastaví

Hoci Tony Horton pôsobí ako večný optimista a fitness ikona, jeho život sa radikálne zmenil pred siedmimi rokmi.

„Mal som Ramseyho-Huntov syndróm a úplne ma to zložilo,“ priznáva bez okolkov. Začalo to stresom – náhly koniec dôležitej pracovnej spolupráce a smrť dlhoročného klienta. A potom to prišlo – pálivý pocit v uchu, strata rovnováhy, neschopnosť vstať z postele.

Horton bol zvyknutý riešiť všetko tréningom. Meditácia? Jeho „mindfulness“ bola vraj púšťanie si Led Zeppelin naplno. Až keď sa jeho stav nezlepšoval mesiace, siahol po knihe Full Catastrophe Living od Jona Kabat-Zinna. „Tá kniha mi zachránila život,“ prezradil v podcaste. Začal s dychovými cvičeniami, meditáciou tela, vedomým oddychom. A postupne sa začal stavať na nohy.

Od vegána po pragmatika

Súčasťou jeho cesty bola aj radikálna zmena v stravovaní. Dvakrát skúšal byť vegánom, ale zakaždým to dopadlo zle. „Nemal som dostatok bielkovín a moje telo sa zosypalo,“ opisuje. Dnes sa označuje za „part-time vegána“ – ak sa stravuje sedem týždňov vegánsky a potom si dá jelenie medailónky, nerobí z toho vedu. „Nechcem sa škatuľkovať. Jem tak, ako mi to vyhovuje.“

Vlastnú proteínovú výživu si nakoniec namiešal sám – vrátane vysokých dávok HMB a vitamínu D3. „Teraz, ako 66-ročný, mám silu trénovať, dvíhať činky a cítiť sa výborne,“ hovorí. Kľúčové je podľa neho to, že dostáva dostatok bielkovín bez toho, aby jeho tráviaci systém trpel.

Tony
zdroj: Facebook/Tony Horton

Otvorene opisuje aj to, že keď bol mladý, makal do vyčerpania. „Cvičil som šesťkrát týždenne, aj keď som mal zápal dutín. Myslel som si, že to je správne. Nebolo.“ Dnes vie, že oddych je rovnako dôležitý ako výkon a že niekedy sa treba zastaviť skôr, než ťa zastaví vlastné telo.

Horton sa dnes stará o svoje telo aj dušu. Cvičí, oddychuje, je zvedavý a stále sa učí. Hovorí, že chce žiť do 109 rokov. Keď sa vrátil do rodného mesta videl svojich rovesníkov, šokovalo ho, ako zle na tom mnohí sú. „Pozrieš sa na ich jedlo, ich pohyb, ich stres… a vieš, prečo vyzerajú ako starci.“

Jeho tajomstvom je neustála flexibilita. „Ak niečo nefunguje, zmením to. Nie som otrokom svojich starých návykov. A to je niečo, čo som sa musel naučiť – ťažkou cestou.“

Kvalita života, nielen dlhý život zajtra

Tony Horton hovorí otvorene: „Nepremýšľam o dlhovekosti. Premýšľam o kvalite života dnes.“ Práve v tom vidí tajomstvo svojej aktuálnej vitality. Namiesto honby za číslom v občianskom preukaze sa sústredí na to, ako sa cíti práve teraz. A tento prístup sa mu vypláca.

Tvrdí, že dlhodobá forma nie je výsledkom výnimočnej disciplíny, ale správneho nastavenia. „Potrebuješ tri veci a jednu navyše: cieľ, plán, zodpovednosť a trošku intenzity,“ hovorí. Tréning podľa neho nemá byť o egu, o obvode bicepsu či počte klikov. Má vychádzať z hlbšieho zámeru – chcieť byť lepší, zdravší, schopný robiť veci, ktoré miluješ.

„Trénujem preto, aby som mohol ísť na bicykel, lyžovať s kamarátmi, ktorí majú o polovicu menej rokov, a cítiť sa pri tom dobre,“ vysvetľuje. Cvičenie je preňho najlepší spôsob, ako si udržať duševnú rovnováhu. „Som prirodzene tichý, mierne depresívny typ. Keď necvičím pár dní, necítim sa dobre. Ale keď trénujem, cítim sa kreatívnejší, trpezlivejší, láskavejší.“

tony4
zdroj: Facebook/Tony Horton

Každý tréningový deň má naplánovaný. Cvičí šesťkrát do týždňa, sobotu si necháva voľnú. Okolo seba si buduje komunitu – niekedy cvičí s piatimi ľuďmi, inokedy s deviatimi. V dome má štyri rôzne workout priestory, vrátane ninja kurzu, lezeckých lán a prekážkových dráh. „Vždy si niekoho zavolám – komunita je základ,“ hovorí.

Rovnakú váhu dáva aj sledovaniu progresu. „Niektoré dni sú len udržiavacie, inokedy sa posuniem ďalej. Sledujem, ako sa mi darí, aby som vedel, čo funguje a čo nie.“ Práve táto schopnosť prispôsobovať sa robí podľa neho rozdiel medzi tým, kto cvičí celý život, a tým, kto po mesiaci prestane.

Biohacking, chlad a výživa

Dokonca sa pustil aj do studených ponorov. Má vlastnú chladovú nádrž nastavenú na 15 °C a robí trojminútové ponory. „Nie je to ľahké, ale výsledky sú úžasné,“ priznáva. Zistil však, že nie je jedno, kedy sa do chladu ponoríš. „Po tréningu to spomaľuje rast svalov. Najlepšie je ísť do chladu pred cvičením – naučí to telo vytvárať teplo a podporuje metabolizmus.“

Zároveň pravidelne sleduje svoje hodnoty – robí si krvné testy, upravuje doplnky, lieky aj jedálniček podľa toho, čo potrebuje. Pripúšťa, že vďaka génom má výhodu, ale dodáva: „Genetika je len základ. Zvyšok je prostredie a správanie. A ja som bol konzistentný veľmi dlho,“ konštatuje.

Aj preto teraz zvažuje pokročilú génovú terapiu, ktorá by mu mohla znížiť epigenetický vek. Aktuálne starne tempom len 79 % oproti priemeru a verí, že tento pomer ešte zlepší.

„Nezabehnem už tak rýchlo ako kedysi, ale zvládnem ninja dráhu ako tínedžer – predtým som na to nemal silu v rukách.“ Dnes si dáva pozor, aby sa nepreháňal. „Keď sa chystám behať, viem, že bez poriadneho rozcvičenia by som si mohol natiahnuť hamstringy. Preto niektoré veci robím opatrnejšie.“

Pre Hortona nie je zdravie len o výkone, ale o múdrosti. Je presvedčený, že na to, aby človek mohol byť aktívny v 60, 70 alebo 90, musí žiť rozumne už dnes. 

Konzistencia je základ, ale pozornosť je tajná zbraň

Priznáva, že v mladosti si myslel, že sila je všetko. Dnes však tvrdí, že najviac mu zmenila život schopnosť všímať si, čo sa deje v jeho tele – nielen jednoducho „ukázať sa“ na tréningu, ale aj vedome vnímať každý pohyb. „Keď som mal 25, bol som obklopený bandou bláznov, ktorí sa pretekali v benchi. Výsledkom boli dve zničené ramená,“ spomína. 

Tréner dáva do pozornosti aj význam komunity. Každodenné tréningy prebiehajú s rôznorodou skupinou ľudí – mladších aj starších. „Dnes ráno boli všetci mladší ako ja. A to ma nakoplo,“ hovorí. Pravidelne si tiež hľadá nových priateľov, bez ohľadu na vek. „Keď si uzavretý, tvoj svet sa scvrkáva a starneš rýchlejšie. Noví ľudia prinášajú nové perspektívy.“

Tony hovorí o tom, že kľúčom k zmene je aj odstránenie toxických ľudí zo svojho života. „Potrebuješ si nájsť nový kmeň – ľudí, ktorí ťa podporia, inšpirujú a rozosmejú.“

„Muscle confusion“ ako neurálna gymnastika

Termín „muscle confusion“ bol podľa Hortona vymyslený marketingovo – ale dnes vie, že za ním stojí silná neurovedná logika. „Mozog rastie, keď ho vystavíme novým pohybovým vzorcom,“ hovorí. Cvičenie, ktoré je pre mozog nové, posilňuje myelín, stimuluje kogníciu a bráni starnutiu. Či už je to ping-pong, lezenie po lane alebo tréning s odporovými pásmi, Horton verí, že variabilita je prevenciou nudy, zranení aj stagnácie.

Zaujímavé je tiež to, že hoci má 66 rokov, jeho hladina testosterónu presahuje 780, niekedy až 1 000 – a to bez doplnkov. „Dvakrát denne proteínový nápoj, kvalitné tuky, tvrdý tréning a dôraz na regeneráciu,“ zhrnul.

Pravidelne sleduje krvné výsledky a prispôsobuje im stravu aj tréning. „Nevynechal som tréning 35 rokov.“

Čítajte viac z kategórie: Lifehacking

Zdroje: Tony Horton Life, YouTube/Dave Asprey, BIG PIC: 11 Laws That Will Change Your Life - Horton, Tony, Well with Arielle Lorre

Najnovšie videá

Trendové videá