V Afrike hrozí rozsiahla vojna: Oblasti sa po prevrate kráti čas, krajiny hrozia útokom
- Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov hrozí Nigeru
- Vojna v Afrike sa môže rozpútať už čoskoro
- Niger sa po štátnom prevrate zmieta v chaose
- Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov hrozí Nigeru
- Vojna v Afrike sa môže rozpútať už čoskoro
- Niger sa po štátnom prevrate zmieta v chaose
Africký štát Niger a bývalá francúzska kolónia sa zmieta v chaose a stáva dôvodom, prečo v súčasnosti hrozí vojna v Afrike. V krajine sa odohral puč a 26. júla demonštranti zosadili prezidenta Mohameda Bazouma. Momentálne krajine vládne šéf prezidentskej ochranky Abdourahmane Tchiani.
Stráž po zadržaní prezidenta oznámila, že budú pozastavené všetky inštitúcie v krajine, hranice budú uzavreté a bude tiež zavedený zákaz nočného vychádzania. Veľký prehľad a udalosti prevratu, ako aj reakcie medzinárodnej spoločnosti, nájdeš na tomto odkaze.
Po Mali a Burkine Faso sa Niger stal treťou africkou krajinou v regióne Sahel, ktorú ohrozujú džihádistické útoky spájané s Islamským štátom a al-Káidou.
Niger je jednou z najchudobnejších a najnestabilnejších krajín na svete. Prezident Bazoum patrí k zmenšujúcej sa skupinke prozápadných lídrov v regióne. Džihádistické povstania tu vyvolali prevraty proti prezidentom v Mali a Burkine Faso.
V súvislosti s dianím v Nigeri uvalilo na krajinu sankcie spolu s ultimátom takzvané Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov ECOWAS. Patria sem viaceré africké krajiny vrátane Ghany, Pobrežia Slonoviny či Nigérie. Súčasťou spoločenstva je oficiálne aj Niger.
Reakcie na agresiu
Novozriadená nigerská chunta však vo štvrtok vyhlásila, že bude okamžite reagovať na akúkoľvek „agresiu alebo pokus o agresiu“ zo strany západoafrických krajín.
Oznam prichádza tri dni pred vypršaním ultimáta na obnovenie poriadku v krajine od ECOWASu, píše TASR. Hrozí teda rozsiahla vojna v Afrike.
ECOWAS hrozí možným použitím sily, ak chunta do nedele nevráti do funkcie zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma. Vojenskí velitelia členských krajín tohto regionálneho bloku sa v stredu stretli v nigérijskom hlavnom meste Abuja na trojdňových konzultáciách.
„Akákoľvek agresia alebo pokus o agresiu voči štátu Niger bude mať za následok okamžitú a neohlásenú reakciu nigerských obranných a bezpečnostných síl na jedného z členov bloku – s výnimkou priateľských krajín s pozastaveným členstvom,“ uviedli pučisti v štátnej televízii, pričom narážali na susednú Burkinu Faso a Mali.
Vojna v Afrike, respektíve vojenská intervencia zo strany ECOWASu, je podľa jeho predstaviteľov poslednou možnosťou medzi riešeniami nigerského problému.
Prerušenie zmlúv s Francúzskom
Junta tiež vo štvrtok oznámila, že ukončuje mandáty svojich veľvyslancov v štyroch krajinách a ruší vojenské zmluvy uzavreté medzi Niamey a Francúzskom.
„Funkcie mimoriadnych a splnomocnených veľvyslancov Nigerskej republiky“ vo Francúzsku, Nigérii, Togu a Spojených štátoch „sú ukončené“.
Nigerská chunta zároveň obvinila Francúzsko z „nedbalého prístupu a reakcie na situáciu“, pričom uviedla, že sa „rozhodla zrušiť dohody o spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany s týmto štátom“.
Niger zohráva kľúčovú úlohu v západných stratégiách boja proti džihádistickému povstaniu, ktoré sužuje región Sahel od roku 2012. Francúzsko a USA v krajine umiestnili približne 1 500 a 1 000 vojakov.
Bazoum vo štvrtok vyhlásil, že ak bude pokus o prevrat úspešný, „bude to mať zničujúce dôsledky pre našu krajinu, náš región a celý svet“.
V stĺpčeku denníka The Washington Post prezident vyzval „vládu USA a celé medzinárodné spoločenstvo, aby pomohli Nigeru obnoviť ústavný poriadok“.
Postoj zahraničia
Ako sme ťa informovali, šéf diplomacie EÚ Josep Borrell oznámil, že Európska únia pozastavuje svoju finančnú a bezpečnostnú spoluprácu s Nigerom. Rovnako urobila aj vláda v Paríži.
Aktéri vojenského prevratu v africkom štáte Niger v pondelok tento týždeň obvinili Francúzsko, svojho bývalého koloniálneho vládcu, že chce v krajine „vojensky zasiahnuť“ a opäť dosadiť vládu zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma. Francúzsky prezident Emmanuel Macron predtým prisľúbil „okamžitú“ reakciu, ak by v Nigeri došlo k útoku na občanov alebo záujmy Francúzska.
Na dianie v Nigeri momentálne reagujú predstavitelia celého sveta. Západ a Rusko sa však, pochopiteľne, nezhodujú. OSN aj EÚ žiadajú okamžité prepustenie prezidenta Bazouma, zatiaľ čo prezident USA Joe Biden mu vyjadril úplnú podporu.
Afrika sa totiž stáva novým diplomatickým bojiskom, kde narastá vplyv Ruska a Číny. Malijská junta sa napríklad zblížila s Ruskom a umožnila, aby na území krajiny začali operovať aj wagnerovci. Tých pritom v regióne sprevádzajú obvinenia z mučenia, znásilňovania a vraždenia civilistov. Veľký prehľad ohľadom ťaženia wagnerovcov v Afrike sme ti priniesli v tomto článku.
Zdroje: TASR, Archív SIU, The Guardian