V Albánsku našli „ducha mora“. Rybári objavili žraloka s vzácnou genetickou poruchou (FOTO)

  • Albánski rybári ulovili žraloka s vzácnou genetickou poruchou
  • Ide o prvý zdokumentovaný prípad takéhoto sfarbenia u žraloka ostnatého
žralok ostatný, žralok
Žralok ostatný, Ilustračný obrázok Reprofoto: X/@kos_data, Canva
  • Albánski rybári ulovili žraloka s vzácnou genetickou poruchou
  • Ide o prvý zdokumentovaný prípad takéhoto sfarbenia u žraloka ostnatého

Pri albánskom pobreží došlo k mimoriadnemu vedeckému objavu, na ktorý poukázal portál tvnoviny.sk s odvolaním sa na vedecký portál livescience.com. Rybárska loď náhodne ulovila kriticky ohrozeného žraloka ostnatého (Oxynotus centrina) s jedinečnou genetickou mutáciou – leucizmom.

K výnimočnému úlovku došlo v hĺbke približne 200 metrov pri neobývanom vojenskom ostrove Sazan.

Prvý svojho druhu

Výnimočný je tento objav už len preto, že natrafiť čírou náhodou na tohto hlbokomorského žraloka, je nezvyčajné. Okrem toho vedci potvrdili, že ide o prvý zdokumentovaný prípad leucizmu u tohto druhu žraloka a zároveň prvý záznam o poruche sfarbenia v celej čeľadi Oxynotidae.

„Jednotlivec môže stále produkovať melanín, ale v určitých oblastiach alebo v celom tele mu chýba,“ vysvetľuje vedúci výskumu Andrej Gajić, riaditeľ Sharklab ADRIA v Albánsku. Na rozdiel od albinizmu, pri ktorom zvieratá majú červené dúhovky a úplne im chýba melanín, leucistické jedince si zachovávajú normálnu pigmentáciu očí.

 

Bežne sú žraloky ostnaté sfarbené tmavo sivo-hnedo až čierno, s charakteristickými tmavými škvrnami na hlave a bokoch. Nájdený exemplár však mal výrazne svetlú kožu s bledosivými škvrnami. „Bol pozoruhodne bledý s takmer belavými škvrnami na chvoste, ale oči vykazovali normálnu pigmentáciu sietnice,“ dodáva Gajić.

Tento objav je o to významnejší, že poruchy pigmentácie sú u žralokov mimoriadne vzácne. V prípade hlbokomorských druhov bolo doteraz zaznamenaných len 15 podobných prípadov. Riaditeľ Sharklab ADRIA vysvetlil, že leucizmus je primárne genetická porucha a môže byť spôsobená abnormalitami ovplyvňujúcimi produkciu alebo distribúciu melanínu.

Poruchy počas embryonálneho vývoja môžu tiež viesť k abnormálnym vzorcom pigmentácie.“ Vedci teraz skúmajú ďalšie možné príčiny týchto mutácií, medzi ktoré môžu patriť znečistenie mora, zmeny teploty vody či príbuzenské kríženie v izolovaných populáciách.

 

Sfarbenie môže ohroziť druh

Štúdia publikovaná v odbornom časopise Journal of Fish Biology odhalila, že napriek nezvyčajnému sfarbeniu žralok netrpel žiadnymi zdravotnými problémami. Vedci však upozorňujú na možné evolučné nevýhody takéhoto sfarbenia. Ako vysvetlil Gajić, niektoré výskumy naznačujú, že nedostatok pigmentácie môže spôsobiť, že jednotlivci budú viditeľnejší pre predátorov aj korisť, čo potenciálne zníži ich šance na prežitie. 

Gajić však dodal, že objav tohto žraloka spolu s ďalšími záznamami o zdravých žralokoch s poruchami pigmentu hovorí niečo iné. Objavy naznačujú, že táto anomália nemá významný negatívny vplyv na schopnosť hlbokomorských žralokov kŕmiť sa, vyhýbať sa predátorom alebo sa rozmnožovať. 

Región, kde bol žralok ulovený, je považovaný za významný biotop pre rôzne druhy žralokov a rají. Vrátane ďalších kriticky ohrozených druhov. Niektoré z nich neboli v Jadranskom mori pozorované už celé storočie.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: tvnoviny.sk, livescience.com, Journal of Fish Biology

Najnovšie videá

Trendové videá