V ambulanciách ťa čakajú zmeny: Zdravotné sestry ti po novom môžu spraviť viacero vyšetrení (ZOZNAM)

  • Sestry budú mať väčšie kompetencie
  • Podľa ministerky Dolinkovej to má zatraktívniť zamestnanie
  • Riaditeľ Slovenskej komory sestier krok kritizuje
zdravotníctvo dolinková
Ilustračný obrázok Reprofoto:TASR/Erika Ďurčová,Dano Veselský
  • Sestry budú mať väčšie kompetencie
  • Podľa ministerky Dolinkovej to má zatraktívniť zamestnanie
  • Riaditeľ Slovenskej komory sestier krok kritizuje

Ministerstvo zdravotníctva rozšírilo právomoci sestier a pôrodných asistentiek, umožňujúc im samostatne vykonávať viac úkonov. Rezort zdravotníctva sa týmto krokom snaží prácu sestier zatraktívniť.

Tieto zmeny však neprinášajú len pozitívne ohlasy, úkony totiž sestry majú vo svojich kompetenciách. Ministerstvo ich iba zlegalizovalo. O situácii informuje reportáž na spravy.rtvs.sk

„Nové“ úkony

„Uvedená vyhláška rozširuje kompetencie sestier a pôrodných asistentiek tak, aby mohli vykonávať širšie spektrum činností samostatne, čo sa prejaví predovšetkým v prospech dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacienta.

Rovnako to zvýši autonómiu povolania sestier i pôrodných asistentiek, ich profesionálny kredit a súčasne prihliada aj na požiadavky vzdelávacích inštitúcií v zdravotníctve, či samotných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Ako informuje portál ministerstva, podľa Dolinkovej diskusie o novej vyhláške prebiehali mesiace na úrovni ministerstva, odbornej i laickej verejnosti.

Po novom môžu sestričky podávať určité druhy liekov, či praktizovať kožné alergické testy. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek tvrdí, že tieto úpravy nie sú dostatočne zásadné. Riaditeľ kancelárie komory, Lukáš Kober. Porovnal situáciu so susedným Poľskom, kde majú sestry oveľa širšie právomoci.

„Stačí nám ísť do Poľska, kde poľské sestry, ktoré pracujú v tej komunitnej starostlivosti, predpisujú lieky, realizujú skríningové vyšetrenia, preventívne prehliadky. Lekár je tam kvázi odbremenený od tých chronických pacientov, o ktorých sa vie v súčasnej dobe postarať sestra.“ 

Pozitívne ohlasy

Zmena má však aj pozitívne ohlasy. Všeobecná lekárka Jana Bendová považuje rozšírenie kompetencií za krok správnym smerom, v súlade so zahraničnými trendmi, ktorý umožní lepšie využitie vzdelania a praxe sestier. „Mrhať ich potenciálom len na to, aby otvárali dvere a zapisovali nejaké veci do karty alebo len očkovali, je vlastne mrhanie ich vzdelaním, ich praxou. Som veľmi rada, že sa otvárajú nové možnosti, je to v súlade so zahraničnými trendami, že sa tie kompetencie sestrám zvyšujú,“

Vyhláška sa dotýka aj sestier, ktoré pracujú na starostlivosti o novorodencov. Katarína Chromčíková, sestra na neonatologickej klinike v UN Martin, poznamenala, že nová vyhláška v podstate len formalizuje už existujúcu prax. „Vyhláška len legalizuje všetky činnosti, ktoré tieto sestry už vykonávajú, pretože starostlivosť o novorodenca patrí tak do rúk sestry, tak ako to doteraz bolo v rukách pôrodnej asistentky.“

O prácu sa nepobijú

Problém odlivu zdravotníckych pracovníkov však pretrváva. Komora sestier upozorňuje, že hoci ročne ukončí štúdium ošetrovateľstva 900 absolventov, len necelá polovica z nich zostáva v profesii. Zatiaľ čo mladí zdravotníci chcú pracovať v modernom prostredí, skúsené sestričky motivuje hlavne mzda.

Riaditeľ Kober preto zdôraznil potrebu systémových zmien. Táto zmena teda zamestnanie sestry pre ľudí podľa Kobera nezatraktívni. Nové kolegyne pravdepodobne nepribudnú. Kober poukázal aj na problémy, s ktorými sa stretávajú mladí zdravotníci, ako napríklad nevhodné kompetenčné zaradenie.

„Mladí ľudia sami definujú tie problémy, s ktorými sa stretávajú. Sú to hlavne zlé kompetenčné zaradenie, to je práve to, že tá sestra v tej nočnej službe realizuje činnosti aj za iných zdravotníkov, ktorí tam byť majú. Či sú to asistenti, upratovačka alebo aj lekár niekedy.“ 

Zmeny v právomociach sestier a pôrodných asistentiek podľa stránky ministerstva: 

  • Vyhláška umožňuje triediť pacientov v závislosti od naliehavosti ich zdravotného stavu – tzv. triáž,
  • rozširuje druhy liekov, ktoré môže sestra a pôrodná asistentka podávať samostatne, na základe ordinácie lekára v rámci indikačného rozsahu,
  • sestrám rozširuje možnosti pri starostlivosti o novonarodené dieťa,
  • stanovuje možnosť realizovať sestrám samostatne základné kožné testy na alergie či vyšetrenie krvi tzv. testami pomocou PoCT metodiky (Point of Care Testing), pričom výsledky vyšetrení následne sestra predkladá lekárovi na posúdenie,
  • lekárovi môže sestra vopred pripraviť vybrané administratívne úkony spojené napr. s predpisovaním liekov či zdravotníckych pomôcok,
  • vyhláška tiež ustanovuje podmienky pri: posudzovaní EKG vyšetrenia, vedení pôrodu pôrodnou asistentkou samostatne, šití malých chirurgických poranení, ošetrovaní rán ako takých, stanovovaní základných diét pre hospitalizované osoby a mnohé ďalšie úkony.
Zdroje: spravy.rtvs, Ministerstvo zdravotníctva SR 

Najnovšie videá

Trendové videá