V Atlantiku vznikla „malá La Niña“: Vedci priznali, že nič podobné doteraz nevideli
- Známy jav La Niña má vplyv na počasie takmer na celom svete
- Podľa vedcov vzniká podobný fenomén aj v Atlantickom oceáne
- Známy jav La Niña má vplyv na počasie takmer na celom svete
- Podľa vedcov vzniká podobný fenomén aj v Atlantickom oceáne
Jav La Niña, ktorý spôsobuje ochladenie Tichého oceánu a ovplyvňuje počasie po celom svete, by mal mať svoju obdobu aj v Atlantickom oceáne. Vedci naznačujú, že v Atlantiku sa začína objavovať podobný fenomén, ktorý nazvali „malá La Niña“. Túto informáciu zverejnil americký portál The Hill.
Na začiatku roka bol Atlantický oceán mimoriadne teplý, ale od júna zaznamenali vedci výrazné ochladenie jeho rovníkovej časti. Podľa údajov z amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru je takáto prudká zmena teplôt veľmi neobvyklá.
Vedci tvrdia, že si nepamätajú podobný výkyv teplôt v minulosti. „Je to takmer bezprecedentné, aspoň za obdobie, keď prebieha meranie, čo je dlhšie ako 40 rokov,“ ozrejmil oceánograf Franz Philip Tuchen z Univerzity v Miami.
Atlantická La Niña
Ak ochladenie oceánu pretrvá až do konca augusta, potvrdenie atlantického javu La Niña bude oficiálne. Naposledy sa tento jav podľa Tuchena objavil v roku 2013. Dokonca aj mierny pokles teploty vody o 0,5 °C oproti priemeru môže mať výrazný vplyv na počasie v okolitých oblastiach. Napriek tomu nemá atlantická La Niña taký veľký význam ako jej tichomorská verzia.
Pre južné oblasti Sahary bude znamením príchod sucha, zatiaľ čo v Guinejskom zálive a na severovýchode Južnej Ameriky očakávajú zvýšenie zrážok. Zároveň má tento jav schopnosť znižovať počet nových hurikánov.
Naopak, tichomorská La Niña, ktorá sa práve vytvára v Pacifiku, by mohla ovplyvniť aj počasie v Európe. Jej účinky by sme mohli pocítiť už počas jesene.
Výrazné ochladenie
Ako sme ťa už informovali, La Niña nie je len abstraktný pojem. Tento jav má priamy dosah na počasie v Európe. Narušuje citlivú rovnováhu tlakových systémov medzi Azorskými ostrovmi a Islandom, čo prináša chladnejšie zimy a viac zrážok.
Pre nás to v praxi znamená nielen nižšie teploty, ale aj vyššiu pravdepodobnosť snehových prikrývok. Odborníci z webovej stránky The Weather Outlook vysvetlili, prečo po doterajšom fenoméne El Niño prichádza na rad jeho „sestra“.
„El Niño môže niekedy priniesť teplejšie zimy do Európy a Spojeného kráľovstva a La Niña obvykle prináša chladnejšie zimy, ale aby bolo jasno, oba javy môžu priniesť extrémne počasie do mnohých oblastí. Ide len o to, že ich účinky sú v závislosti od miesta obrátené,“ píšu.
K predpovediam o chladnej zime však prispievajú aj ďalšie faktory. Portál Severe Weather prináša informácie o očakávanom oslabení polárneho víru. Tento jav môže spôsobiť vážne následky, pretože polárny vír umožňuje, aby studený arktický vzduch prenikal do južnejších oblastí.
Keď je polárny vír slabý, nedokáže efektívne udržať chladný vzduch v blízkosti pólu, čo môže viesť k výrazným ochladeniam v Európe.
Dlhodobé meteorologické predpovede
Predpovede na zimu 2024/2025 ukazujú výrazne chladnejšie počasie oproti predchádzajúcim rokom, no tieto prognózy treba brať s určitou rezervou. Dlhodobé meteorologické predpovede zahŕňajú mnoho faktorov a môžu sa meniť, keď vedci získajú nové dáta a pozorovania. Napriek tomu sa oplatí pripraviť na možnosť silnej zimy.
Klimatické zmeny ovplyvňujú aj Antarktídu, ktorá je známa ako najchladnejší kontinent na Zemi. Britský Národný inštitút pre polárny výskum upozornil na neobvykle dlhú vlnu „horúčav“ počas antarktickej zimy, čo znepokojuje klimatológov a environmentalistov.
Thomas Caton Harrison, odborník na polárne klímy, upozorňuje, že teplotné anomálie na tomto kontinente sa síce vyskytujú často, no súčasné teplé obdobie trvá nezvyčajne dlho. Predbežné údaje ukazujú, že priemerná teplota pri zemskom povrchu v júli 2024 v celej Antarktíde stúpla o 3,1 °C nad bežné hodnoty pre tento mesiac.
Zdroje: The Hill, Climate.gov, Archív SIU, The Weather Outlook, Severe Weather, Archív SIU 1