V Banskej Štiavnici obnovili skrytý klenot. V historickom centre vyrástli byty, v ktorých chce bývať každý
- Banskú Štiavnicu ročne navštívia desaťtisíce ľudí nielen zo Slovenska, ale aj zo sveta
- Krátkodobý turizmus predstavuje príležitosť pre investovanie do nehnuteľností
- Mesto sa rozrástlo o projekt obnoveného hotela Kerling, byty sú už v predaji
- Banskú Štiavnicu ročne navštívia desaťtisíce ľudí nielen zo Slovenska, ale aj zo sveta
- Krátkodobý turizmus predstavuje príležitosť pre investovanie do nehnuteľností
- Mesto sa rozrástlo o projekt obnoveného hotela Kerling, byty sú už v predaji
Banskú Štiavnicu, ktorá patrí medzi top 10 najkrajších miest na Slovensku, ročne navštívia desaťtisíce ľudí. Prichádzajú do nej nielen z Bratislavy a iných slovenských miest, ale aj zo sveta.
Mesto je hrdé predovšetkým na svoju architektúru, ktorú vyzdvihujú aj zahraniční turisti. Doplní ju ďalšia obnovená stavba, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako zámok.
Ide o projekt Kerling, bývalý hotel, ktorý stojí neďaleko historického centra. Budova prešla kompletnou rekonštrukciou a teraz ľudom ponúka investičné príležitosti.
Budova bývalého hotela zapadá do obrazu Banskej Štiavnice svojimi vežičkami, ktoré sú pre mesto typické. Zachované budú aj jeho charakteristické prvky.
Banskú Štiavnicu označujú ako strieborné mesto
Budova bývalého hotela sa nachádza neďaleko historického centra. Jeho názov je prebratý od rázcestia Kerling pod vrchom Malý Kerling v Štiavnických vrchoch.
Banská Štiavnica je označovaná ako strieborné mesto a vďaka svojej architektúre a technickým pamiatkam je zapísaná aj v zozname svetového dedičstva UNESCO. Preto sa aj k rekonštrukcii Kerlingu pristupuje citlivo.
„Budova Kerlingu prechádza kompletnou rekonštrukciou s použitím kvalitných materiálov a moderných technológií. Zároveň však citlivo rešpektuje pamiatkovú zónu a zohľadňuje jej špecifiká. Charakteristické špicaté vikiere zostávajú zachované a do ich podoby sa prerábajú aj zvyšné oblé vikiere,“ uviedol Michal Cabadaj z Across Properties, ktorá projekt zastrešuje.
Skupina Across pôsobí vo viacerých sektoroch. Okrem investícií do tradičných aktív ako akcie a dlhopisy ponúka klientom investičné príležitosti aj v oblasti real estate (nehnuteľností), private equity (súkromným kapitálom) či e-commerce (elektronickým obchodovaním).
Jedným z najnovších prírastkov do jej realitného portfólia je projekt Kerling v Banskej Štiavnici. Budovu Kerlingu pôvodne postavili plynári v roku 1994 a v roku 2008 ho odkúpila spoločnosť Across. Projekt ponúka bývanie 500 metrov od historického centra s občianskou vybavenosťou v pešej dostupnosti.
V historickom centre sa nachádza svetový unikát
Kerling sa skladá z dvoch budov, v ktorých sú tri a štyri nadzemné podlažia a v ponuke je 31 bytov, ktoré budú vyhotovené v štandarde.
A hoci svojou fasádou pripomína zámok, najznámejší príbeh lásky sa odohráva neďaleko od neho na Radničnom námestí v bývalej bani na zlato. Nachádza sa tam svetový unikát Banka lásky.
Je vytvorená z veršov najdlhšej ľúbostnej básne Andreja Sládkoviča Marína. V Banke lásky sa nachádzajú interaktívne obrazy, schránky na uschovanie dôkazov náklonnosti či obloha zo srdiečok.
V marci tohto roka Banku lásky postihol ničivý požiar, majitelia však pracujú na jej obnove, aby čoskoro mohli opäť otvoriť.
V Kerlingu je na výber 1 jednoizbový, 24 dvojizbových a 6 trojizbových bytov. Cena za byt začína od 122-tisíc eur. Všetky byty sú už v predaji. Kolaudácia je naplánovaná na koniec roka 2024.
Štandard bytu:
- stropy, steny a priečky sú z tehly,
- v obytných miestnostiach je laminátová podlaha, v kúpeľni a na WC keramická dlažba a obklad,
- kúpeľne a WC sú v nadčasovom dizajne,
- bezpečnostné dvere,
- kúrenie v Kerlingu je zabezpečené vlastnou kotolňou.
„Štandard bytu predstavuje súbor definovaných parametrov a kvalitatívnych charakteristík, ktoré určujú úroveň a kvalitu bývania. Zahrňuje aspekty ako veľkosť, vybavenie, bezpečnostné normy a estetické prvky, ktoré vytvárajú optimálne prostredie pre obyvateľov,“ uvádza Across.
Projekt ocenia najmä investori
Byty v srdci Banskej Štiavnice ocenia najmä investori, ktorí si ich môžu v Kerlingu kúpiť už teraz. „Je to ideálna investičná príležitosť s garantovaným výnosom 5 %,“ tvrdia odborníci z Across.
Ako zarába investičná nehnuteľnosť:
- investor investuje plnú sumu do nehnuteľnosti, ktorú správca postaví,
- po vyplatení kúpnej ceny, kolaudácii a zapísaní do katastra patrí nehnuteľnosť investorovi,
- na základe nájomnej zmluvy ju správca prenajíma väčšinu roka, z čoho sa generuje výnos pre investora,
- po skončení nájomnej zmluvy môže investor nehnuteľnosť buď ďalej prenajímať alebo ju predať.
Cena nehnuteľnosti v čase rastie, pri predaji tak môže mať väčšiu hodnotu ako pri kúpe. Výšku ovplyvňuje najmä dopyt – čím je vyšší, tým bude vyššia aj jej cena alebo cena nájomného.
Na to sa viaže aj výber lokality, v ktorej sa investičná nehnuteľnosť nachádza. Ak je v lokalite vysoký dopyt, bude cena nehnuteľnosti vyššia. Rovnako dôležité je pri výbere investičnej nehnuteľnosti vybrať si jej typ, ktorý musí spĺňať investičné ciele.
A posledným kritériom je správa a riadenie nehnuteľnosti, ktoré určujú, aké sumy sú skryté v poplatkoch a ako často je investorovi vyplácaný výnos.
Čo je to investičná nehnuteľnosť?
Ide prakticky o akúkoľvek nehnuteľnosť, do ktorej investor vkladá kapitál s vidinou zisku. Pre každý typ investora sa hodí niečo iné, no existuje niekoľko základných kritérií, ktoré treba zohľadniť.
Banská Štiavnica láka aj na prírodné krásy
Centrum Banskej Štiavnice je bohaté aj na rôzne prevádzky, útulné kaviarne a príjemné zákutia. V meste a jeho okolí je, okrem stredovekej architektúry, veľkým lákadlom aj okolitá príroda.
Ako už z jej názvu vyplýva, Banská Štiavnica má dlhú banskú históriu a ide o vôbec najstaršie banské mesto na Slovensku. Verejnosti je dnes sprístupnených aj niekoľko štôlní.
Mesto je však známe aj vďaka tajchom, ktoré lákajú množstvo ľudí. Ide o umelo vytvorené jazerá, ktoré slúžili baníkom na získanie energetických zdrojov na ťažbu a úpravu rúd v baníctve.
Štiavnické tajchy dnes slúžia na rekreáciu
Najznámejšie tajchom v Banskej Štiavnici je Počúvadlo, ale za návštevu stoja aj ostatné. Práve Štiavnické tajchy boli jedným z dôvodov, prečo bola Banská Bystrica zaradená do zoznamu UNESCO.
Z pôvodných 66 tajchov, ktoré boli označované za najdokonalejšie vodohospodárske stavby, sa do dnešného dňa zachovalo 24. Dnes slúžia na rekreáciu nielen turistom, ale aj domácim obyvateľom.
Turizmus je neoddeliteľnou súčasťou Banskej Štiavnice
Dnes do Banskej Štiavnice prúdia desaťtisíce ľudí, ktorých láka pohľad z ikonickej Kalvárie, ale aj Morový pamätník na námestí. Dal ho postaviť štiavnický richtár ako symbol bolesti, ktorá postihla mesto v časoch morovej epidémie.
Banská Štiavnica to s podporou turizmu a rozvíjaním okolia myslí skutočne vážne, o čom svedčí aj projekt, ktorý realizovala v roku 2019 a získala naň aj dotáciu z Úradu vlády v rámci výzvy na podporu regionálneho rozvoja.
V tomto starom baníckom meste sa nachádza aj Banícka škola, ktorá je najstaršou technickou školou v Európe a založila ju ešte Mária Terézia. Dnes je z nej pamiatkový komplex.
Banská Štiavnica chce byť najzaľúbenejším mestom na svete
Mesto podporuje turizmus aj prostredníctvom interaktívnej zážitkovej hry Zaľúbená Štiavnica. Išlo o 21 sošiek zaľúbencov, ktorí si na lavičkách čítali Sládkovičovu Marínu.
Autor hry Igor Brossman si myslí, že tento príbeh má potenciál Banskú Štiavnicu presláviť vo svete viac ako Rómeo a Júlia preslávili Veronu. Mesto sa chce dostať na mapu zaľúbených miest vo svete.
„Možno ešte na dôležitejšie miesto, ako má dnes Verona. A to z jednoduchého dôvodu. Príbeh osudovej lásky Maríny a Sládkoviča je na rozdiel od vymysleného príbehu Rómea a Júlie skutočným príbehom lásky, ktorý sa pred takmer 200 rokmi v Banskej Štiavnici naozaj udial,“ vysvetlil Brossman.
Banská Štiavnica tak má potenciál prilákať do budúcnosti ešte viac ľudí, ktorí si budú hľadať krátkodobé ubytovanie. Ceny nehnuteľností budú prirodzene stúpať, čo bude výhodou najmä pre tých, ktorí vlastnia investičné byty.
Zdroj: TASR, Zaľúbná Štiavnica, Banská Štiavnica