V blízkom ostrovnom raji Slovákov museli uzavrieť pláž. Ohrození nie sú len dovolenkári
- Vysoká koncentrácia nebezpečnej baktérie v mori ohrozuje zdravie
- Museli uzavrieť časť pláže
- Ohrozené sú aj druhy zvierat
- Vysoká koncentrácia nebezpečnej baktérie v mori ohrozuje zdravie
- Museli uzavrieť časť pláže
- Ohrozené sú aj druhy zvierat
Idylický ostrov Tenerife na Kanárskych ostrovoch, ktorý je obľúbenou destináciou mnohých turistov, sa ocitol v centre environmentálnej krízy. Zastarané čistiarne odpadových vôd, ktoré nedokážu zvládnuť nápor rastúceho počtu návštevníkov, spôsobujú podľa portálu Bild šírenie nebezpečnej baktérie E. coli do morských vôd. Tento alarmujúci stav ohrozuje nielen zdravie dovolenkárov, ale aj rovnováhu miestnych ekosystémov.
Následky znečistenia sú už viditeľné. V meste Puerto del la Cruz museli úrady uzavrieť časť obľúbenej pláže Playa Jardin pre vysokú koncentráciu škodlivých baktérií vo vode. Kateřina Pavlíková, hovorkyňa cestovnej kancelárie Čedok, upokojuje, že uzávera sa týka len určitej oblasti mesta. Dĺžka trvania opatrenia bude závisieť od pohybu morských prúdov a účinnosti krokov na odstránenie kontaminácie. Upozornil na to portál TN Nova.
Chránené druhy sú ohrozené
Environmentálna hrozba však siaha ďaleko za hranice turistických pláží. Dokumentarista Felipe Ravina v rozhovore pre Diario de Avisos poukázal na devastujúce dôsledky pre morský život. Chránené druhy vrátane typickej kanárskej morskej rastliny seba a zelenej morskej korytnačky sú priamo ohrozené. Navyše konzumácia rýb z kontaminovaných vôd predstavuje potenciálne zdravotné riziko.
Baktéria E. coli, ktorá je hlavným vinníkom znečistenia, môže u ľudí vyvolať širokú škálu zdravotných problémov. Od tráviacich ťažkostí až po infekcie dýchacieho systému, očí, uší a pokožky – riziká pre turistov sú značné.
Riešenie tejto ekologickej krízy nebude ani rýchle, ani lacné. Odhadované náklady na modernizáciu a rozšírenie čistiacich systémov dosahujú astronomických 634 miliónov českých korún (takmer 25 miliónov eur). S viac ako 200 výpusťami odpadových vôd do mora na Tenerife je jasné, že náprava potrvá roky.
Situácia na Tenerife je varovným príkladom toho, ako môže nekontrolovaný rozvoj turizmu bez adekvátnej infraštruktúry ohroziť nielen zdravie návštevníkov, ale aj narušiť jemnú rovnováhu prírodných ekosystémov. Ostrov, kedysi považovaný za raj dovolenkárov, teraz stojí pred výzvou nájsť rovnováhu medzi turizmom a ochranou životného prostredia.
Chorvátsky ostrov Korčula čelí nečakanej výzve
Obľúbená dovolenková destinácia, ostrov Korčula v Chorvátsku, sa rovnako ocitla v nepríjemnej situácii. Úrady vydali varovanie pre turistov a miestnych obyvateľov, aby sa až do odvolania vyhýbali kúpaniu v mori, píše portál Dnevnik.hr. Dôvodom je znečistenie vody fekáliami, konkrétne baktériou Escherichia coli.
Ústav verejného zdravia v Dubrovnícko-neretvianskej župe potvrdil, že vzorky odobraté 29. júla na pláži hotela Aminess Lume v Smokvici prekročili povolené hodnoty mikrobiologického ukazovateľa. Pôvod znečistenia zatiaľ nie je známy, no situácia si vyžiadala pozornosť Inšpekcie ochrany životného prostredia.
Letná sezóna je v plnom prúde a táto správa značne komplikuje dovolenkové plány mnohých turistov. Úrady varujú, že kúpanie v znečistenej vode by mohlo spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Odber vzoriek bude prebiehať opakovane, až kým sa hodnoty nevrátia do povoleného rozsahu.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: TN Nova, Bild, Dnevnik, Danas