V blízkosti Slovenska môžu pribudnúť americké jadrové zbrane. Naši susedia sú „otvorení“ tejto myšlienke

  • Jarosław Kaczyński tvrdí, že jeho vláda je „otvorená“ myšlienke, že by sa v Poľsku mohli umiestniť jadrové zbrane
  • Požaduje tiež viac vojakov z USA
B-52
Flickr/US Air Force
  • Jarosław Kaczyński tvrdí, že jeho vláda je „otvorená“ myšlienke, že by sa v Poľsku mohli umiestniť jadrové zbrane
  • Požaduje tiež viac vojakov z USA

Poľská vláda je „otvorená“ myšlienke, že by sa na území Poľska mohli umiestniť americké jadrové zbrane. Uviedol to poľský vicepremiér Jarosław Kaczyński.

Vicepremiér, ktorého mnohí označujú ako skutočného vládcu Poľska, tiež vyzval Washington, aby poslal do Európy ďalších amerických vojakov. Kaczyński tvrdí, že ide o preventívne opatrenia v dôsledku ruskej hrozby.

Poľský vicepremiér žiada ďalších 50-tisíc vojakov 

Kaczyński v rozhovore pre nemecké noviny Welt Am Sonntag uviedol, že Spojené štáty by mali do Európy poslať ďalších 50-tisíc vojakov. V súčasnosti sa v Európe nachádza 100-tisíc amerických vojakov, uvádza portál Stars and Stripes, ktorý sa odvoláva na vyhlásenie amerického veliteľstva v Európe.

„Východné krídlo musí byť v budúcnosti oveľa lepšie chránené než predtým,“ povedal vicepremiér, ktorý je zároveň predsedom vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Russia_Ukraine_War_97959-bc8913145a0e4436b1786565b25e767f
zdroj: SITA/AP, Ukrainian Presidential Press Office

„Povedzme si to na rovinu: Vojaci americkej jadrovej veľmoci sú najsilnejšími prostriedkami, ktoré bránia Rusku zaútočiť na krajiny NATO a poskytujú nám najväčšiu bezpečnosť,“ povedal Kaczyński.

Jadrové zbrane by mali byť umiestnené vo východnej Európe, tvrdí Kaczyński

Predseda PiS sa nebráni ani umiestneniu taktických jadrových zbraní na území Poľska a tvrdí, že východná Európa by mala disponovať jadrovými zbraňami.  

„To by výrazne posilnilo odstrašenie Moskvy. Momentálne táto téma nevzniká, ale môže sa to čoskoro zmeniť. Iniciatíva by musela prísť od Američanov. V zásade však dáva zmysel rozšíriť zdieľanie jadrových zbraní na východ bok,“ povedal politik v rozhovore.

Vicepremiér uviedol, že v minulosti sa o umiestnení jadrových zbraní v Poľsku bavil s americkými senátormi. Jeho strana ale vtedy bola v opozícii.

„Vtedy si mysleli, že je to možné. Ak by nás Američania požiadali o uskladnenie amerických jadrových zbraní v Poľsku, boli by sme tomu otvorení,“ dodal.

delostrelectvo
zdroj: Flickr/U.S. Indo-Pacific Command, William Chockey

Na argument redaktora, že umiestenie takýchto zbraní by bolo v rozpore so Zakladajúcim aktom NATO-Rusko z roku 1997, Kaczyński odpovedal, že dokument je „mŕtvy“. Moskva ho má i tak od vojny s Gruzínskom v roku 2008 neustále porušovať.

Predseda vládnej strany uviedol, že riešením na umiestenie jadrových zbraní v Poľsku je program NATO zdieľania jadrových zbraní.

Tento program zabezpečuje poskytovanie amerických jadrových hlavíc členom NATO. V prípade vojny by ich mohli napadnuté krajiny použiť, ak by súhlasili Spojené štáty.

Jadrové zdieľanie teraz zahŕňa šesť základní NATO: Kleine Brogel v Belgicku, leteckú základňu Büchel v Nemecku, letecké základne Aviano a Ghedi v Taliansku, leteckú základňu Volkel v Holandsku a Incirlik v Turecku.

V minulosti Nemecko zvažovalo z tohto programu vystúpiť a špekulovalo sa, že by ho mohlo nahradiť práve Poľsko.

Nie je známe, koľko jadrových hlavíc majú Spojené štáty v Európe. Podľa neziskovej organizácie Centra pre kontrolu a nešírenie zbraní sa má v Európe nachádzať približne 100 hlavíc.

Poľsko tiež čelí jadrovej hrozbe, neďaleko jeho hraníc je ruský sklad na jadrové zbrane 

Poľsko ale tiež čelí ruskej jadrovej hrozbe z Kaliningradskej oblasti, asi 50 kilometrov od poľských hraníc sa má nachádzať sklad na jadrové zbrane. V oblasti sa pritom nachádzajú raketové systémy, letecké základne či námorná základňa zahŕňajúca ponorky, torpédoborce, fregaty a korvety schopné niesť jadrové zbrane, uvádza Federácia amerických vedcov.

Aj stíhačky, ktoré narušili vzdušný priestor Švédska a mali niesť jadrové zbrane, odštartovali práve z ruskej leteckej základne v Kaliningradskej oblasti.

V súčasnosti panuje obava, že by Rusko mohlo presunúť do Bieloruska svoje mobilné systémy, ktoré sú schopné odpaľovať i jadrové zbrane. Na hranici s Poľskom by tak pribudli ďalšie jadrové zbrane.

Debra L. Caganová, ktorá pracovala ako poradkyňa pre bývalého prezidenta Georga Busha mladšieho, si ale myslí, že strašenie z Bieloruskom je zo strany Ruska účelové. Má slúžiť na odstrašenie mocností, aby Ukrajine neposkytovali zbrane a ani neskúšali organizovať intervenciu na Ukrajine.

„Každý zabudol, že Rusko má taktické zbrane v Kalinigrade, na hranici s Poľskom a Litvou, celé dekády. Iskander predtým SS-21 a SS-23, tieto (zbrane) sú tu už nejaký čas. (Vladimir) Putin hrá nukleárny poker s Litvou a Poľskom celý čas, pričom často hovorí o type hlavíc, ktoré sú nasadené na tieto systémy,“ povedala na konferencii nezávislého think tanku Atlantic Council.

Kaczyński kritizoval Nemecko a Francúzsko 

Poľský vicepremiér tiež kritizoval Nemecko a Francúzsko pre svoj postoj. Tieto krajiny odmietali zbrojiť Ukrajinu a doteraz blokujú sankcie na energetický sektor. Kaczyński tvrdí, že Poľsko roky varovalo pred Vladimirom Putinom, ale západná Európa s ním veselo obchodovala.

„Som veľmi nespokojný s postojom nemeckej vlády. Nemecko by mohlo poskytnúť viac zbraní, ako aj rozhodnúť sa pre ropné embargo v EÚ,“ povedal a dodal, že príjmy Ruska z predaja ropy sú štyri až päťkrát väčšie ako príjmy z exportu plynu.

Ruskú ropu je podľa jeho podľa neho možné nahradiť dodávkami z iných krajín, pričom v prípade plynu je to oveľa ťažšie.

Zdroje: Welt Am Sonntag, Stars and Stripes, Centrum pre kontrolu a nešírenie zbraní , FAS

Najnovšie videá

Trendové videá