V Bratislave definitívne končí kultový street food. Mnohí Bratislavčania naň nedajú dopustiť
- Ľudia si ich jedlá v uplynulých rokoch obľúbili, no nestačilo to
- Street Food Poľná kuchyňa ohlásila koniec
- Ľudia si ich jedlá v uplynulých rokoch obľúbili, no nestačilo to
- Street Food Poľná kuchyňa ohlásila koniec
Poľná kuchyňa je dielom bývalého novinára Martina a právničky Katky. Projekt rozbehli v čase, kedy začínalo byť hitom opustiť kanceláriu a pustiť sa do vlastného mikrobiznisu. Písal sa rok 2014, keď otvorili Poľnú kuchyňu. Ich definitívnym koncom sa stal rok 2022, tím projektu to oznámil aj na sociálnej sieti:
„No… neviem ešte, ako to veľkolepo ukončíme, no toto je posledná sezóna Poľnej Kuchyne na ulici. Bola to fajn 9-ročná jazda. Od roku 2023 už len catering, ale zato skvelý catering, no fish&chips, rebro s tarhoňou či špecialitky na stredu sú tento rok naposledy.“
Zakladateľ projektu Martin mal vždy blízko k písaniu o reštauráciách a reštauračnom biznise, a preto sa gastro biznis rozhodol vyskúšať aj na vlastnej koži.
Zároveň vedel, že s partnerkou budú potrebovať aj nejaké „zadné vrátka“. Katka sa tak svojej stabilnej práce nevzdala, keby sa objavila situácia, v rámci ktorej by boli nútení kryť riziká podnikania.
Martin si urobil kuchársku rekvalifikáciu. Navyše viac ako pol roka mal cez pracovný týždeň klasické povolanie a cez víkendy zarezával 16-hodinovky v reštauráciách.
„V tomto ohľade bola pre mňa v tej dobe veľkou školou stáž v panázijskej reštaurácii Fou Zoo, kde som sa učil takmer 6 mesiacov. Keď nad vami staja ľudia ako Michal Konrád a Tomáš Lysý, tak každé ich sprdnutie, ako zle robíte niektoré veci, vás posunie veľmi dopredu,“ ozrejmuje podnikateľ.
Mnohí ľudia v začiatkoch podnikania považujú za najnáročnejšie vybaviť si finančnú pôžičku od banky či papierovačky. To však nebol Martinov prípad.
„To najhoršie bolo mentálne zmeniť svoje pracovné prostredie. A vôbec zmýšľanie, keďže mi už každého desiateho v mesiaci neprišla výplata,“ hovorí Martin.
Poľná kuchyňa vznikla ako food truck a nie ako kamenná prevádzka. Dôvodom boli peniaze, keďže Martin sám o sebe tvrdí, že je veľmi skeptický človek.
To vedie k tomu, že niekedy si aj 50-krát premyslí, či do niečoho ide. Aj v tomto prípade si predstavoval situáciu, kedy by dospeli k tomu najhoršiemu biznis scenáru.
Mladý podnikateľ je presvedčený, že jedna z najnebezpečnejších vecí pri podnikaní je prehnaný optimizmus a tvrdenie, že to bude fajn. „Na kamennú prevádzku sme sa vtedy necítili a aj vzhľadom na pandemickú situáciu to bolo viac ako šťastné rozhodnutie,“ uvádza.
Mobilné gastro prevádzky hlásia obrovský boom, po Slovensku je ich veľa a mnohí ich považujú za výhodnejšie ako tie kamenné. Martin však uvádza, že to tak nebolo vždy.
„Zo začiatku tých výhod veľa nebolo. Ani office centrá k nám nemali veľkú dôveru. Situácia sa začali meniť až zvýšenou popularitou street foodu. Prišli skvelé pravidelné akcie ako Street Food Park pred Starou tržnicou a aj office centrá pochopili, že pre ich pevné gastro prevádzky nie sme existenčnou konkurenciou, ale celkom fajn občasným doplnením služieb.“
Pre mnohých je veľkou výhodou fakt, že food truck môžu finančne lepšie „zatiahnuť“ než bežný podnik. Investície do projektu sa aj tak pohybovali okolo 60-ticíc eur.
To, čo teraz bude s Poľnou kuchyňou ďalej, sa dozvieme už čoskoro a určite ti o tom dáme vedieť aj my.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Poľná kuchyňa