V Bratislave je ohromné archeologické nálezisko. Dnes máš poslednú možnosť na ňom pracovať

  • Na okraji Bratislavy je obrovské nálezisko
  • Na výskume sa vieš zúčastniť aj ty ešte dnes
kostlivci
reprofoto: YouTube/Podunajské Biskupice
  • Na okraji Bratislavy je obrovské nálezisko
  • Na výskume sa vieš zúčastniť aj ty ešte dnes

Leto vrcholí, za nami, ale aj pred nami je ešte množstvo festivalov, dovoleniek a rôznych výletov. Pokiaľ nevieš, kam by si sa vybral, tak sme pre teba našli ponuku vycestovať späť v čase.

Na prvýkrát to znie celkom nereálne, ale vďaka unikátnemu nálezisku na okraji Bratislavy, konkrétnejšie v mestskej časti Podunajské Biskupice, to môže byť skutočnosť.

Prvé nálezisko bolo nájdené pred takmer 100 rokmi

Oficiálna stránka Devínskej Novej Vsi píše, že Ján Eisner odkryl slovansko-avarské pohrebisko z obdobia Samovej ríše v rokoch 1926 – 1933. Skúmaných tam bolo 883 hrobov. Objavili sa tu bohaté hroby jazdcov s brnením, postrojmi na kone a vedrá s kovovými obručami.

Pochované ženy boli ovešané ozdobnými náušnicami a zásterami. Našlo sa množstvo hlinených nádob točených na kruhu, ale aj primitívne nádoby vyrobené bez hrnčiarskeho kruhu.

Neďaleko odtiaľ sa 80 rokov na to našlo ešte zaujímavejšie nálezisko. Pravda v minulosti informovala, že archeológovia pracovali na mieste náleziska takmer 5 mesiacov. Potom, ako sa im podarilo odstrániť ornicu z hĺbky pol metra, sa začali objavovať zásypy hrobov. Medzi tie najväčšie patrili tie o veľkosti aj 2 metrov. 

Archeológovia v hroboch našli takmer 2 000 predmetov. Prevažne išlo o keramiku, sklenené koráliky, bronzové šperky od ozdôb opasku cez náušnice až po náramky.

avarské pohrebisko
zdroj: Bratislava region

Ako píše Bratislava Region, tak medzi jeden z najvzácnejších kúskov, ktorý sa archeológom podarilo nájsť, patrí minca kráľa Karola Veľkého, ktorá sa datuje na poslednú štvrtinu 8. storočia.

Minca patrí k skutočným raritám, keďže na celom svete je doteraz len 15 kusov. Okrem toho nám naznačuje a dokazuje vzťahy medzi Franskou ríšou a avarsko-slovanským etnikom na hraniciach Avarského kaganátu. 

Zaujímavé bolo aj samotné odhalenie tohto náleziska. Nešlo totiž o účelový výskum, ale skôr o náhodu. Objav sa podarilo nájsť popri výstavbe nultého obchvatu. 

Súčasťou môžeš byť aj ty

Keď si bol malý, bolo len pár možností, čím si chcel byť. Niekto chcel byť pretekár, niekto astronaut a niekto pre zmenu archeológ. Práve takáto možnosť sa ti teraz naskytuje.

Môžeš zažiť deň ako archeológ, ktorý skúma dejiny a kultúru z 1300 rokov starého pohrebiska z doby avarského kaganátu. Rovnako však aj zo starej osady z rímskej doby. Najlepšie na tom je to, že nemusíš mať v odbore absolútne žiadne vzdelanie. Jediné, čo ti treba, je záujem a chuť spoznávať. 

Bratislavská turistická organizácia spolu s mestskou časťou Podunajské Biskupice si pripravili program v dňoch od 25.7. do 13.8. Môžeš prispieť k výskumu a spolupodieľať sa na vykopávkach. Stačí pritom zaplatiť poplatok 25 eur.

Ide o celkom unikátny zážitok, ktorý by si si nemal nechať ujsť. Svoju rezerváciu si si mohol urobiť na tomto linku, ak chceš skúsiť navštíviť nálezisko na poslednú chvíľu, neváhaj sa informovať v mestskej časti.

Pokiaľ ti však vykopávanie nevonia, prípadne je na prácu neskoro, tak nezúfaj. Vieš si sem spraviť príjemný výlet a aspoň nazrieš do vzrušujúceho priebehu výskumov.

Z parkoviska pred cintorínom Vrakuňa so zastávkou v Podunajských Biskupiciach ťa dokonca ArcheoBus privezie priamo na „miesto činu“ na kraji mesta. Cez týždeň sú odchody zo zastávky o 14:00 a 16:00.

Zdroje: Pravda, Devínska Nova Ves, Bratislava Region 

Najnovšie videá

Trendové videá