V Bratislave je prvá kaviareň na Slovensku, v ktorej ťa obslúži robot. Majiteľ nevedel zohnať ľudskú čašníčku
- Pandémia spôsobila, že zohnať pracovnú silu do gastro biznisu je hotovým zázrakom
- Na vlastnej koži to pocítila aj bratislavská kaviareň
- Rozhodla sa preto pre futuristické riešenie
- Pandémia spôsobila, že zohnať pracovnú silu do gastro biznisu je hotovým zázrakom
- Na vlastnej koži to pocítila aj bratislavská kaviareň
- Rozhodla sa preto pre futuristické riešenie
Kaviareň Café Dias, spadajúca pod kníhkupectvo Panta Rhei, predstavila zákazníkom nečakanú novinku. Čašníkom tu s obsluhou pomáha špeciálny robot. Presnejšie je to robotka Bella z dielne Pudu Robotics, ktorá má byť posilou prevádzky v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall.
„Tešia nás pozitívne reakcie zákazníkov na našu Bellu, špeciálne tie od detí. Naším cieľom bolo priniesť do kaviarní Café Dias najmodernejšiu technológiu a tiež nový zážitok pre našich zákazníkov. Navyše je to práve literatúra a klasický román Karla Čapka R.U.R, ktorý dal svetu slovo robot. Takže kruh sa symbolicky uzavrel,“ hovorí generálny riaditeľ firmy Michal Rajter.
BellaBot Robot je svojím vzhľadom inšpirovaný známou kreslenou mačkou a vďaka umelej inteligencii nie je len akýmsi tichým sluhom. Zákazníkov vie vyzvať, aby si prebrali objednávku a takisto ich upozorní, ak sa mu postavia do cesty, keď smeruje k stolom.
„Sme hrdí, že práve nám sa ako prvým na Slovensku podarilo prísť s touto inováciou vo svete kaviarní. Za prvých pár dní, čo robot Bella u nás pracuje, môžeme potvrdiť, že zákazníci sa z neho veľmi tešia. Robot je vtipný, vníma prostredie a dokáže v istých hraniciach komunikovať so zákazníkom, čo im vždy vyčarí úsmev na tvári,“ hovorí riaditeľka kaviarní Alexandra Čarády.
Robotov ako čašníkov v kaviarňach a reštauráciách skúšajú prevádzky po celom svete. Jedným z dôvodov je nedostatok pracovnej sily v gastro segmente v dôsledku pandémie COVID-19, ktorý bol aj jedným z hlavných faktorov pri zavedení robotickej čašníčky v Café Dias.
„Jeden z hlavných dôvodov, prečo sme sa začali zaoberať touto inováciu, je fakt, že na pracovné ponuky na pozíciu čašník reaguje čím ďalej, tým menej ľudí. Reálne máme problém obsadiť tieto voľné pracovné pozície,“ vysvetlil Michal Rajter.
Podľa neho sa netreba obávať, že by využívanie robotov z dlhodobého hľadiska negatívne ovplyvnilo zamestnanosť: „Ľudský faktor naďalej zostáva prioritou v našich kaviarňach. Baristi a čašníci sú aj naďalej tí najdôležitejší v našich kaviarňach. BellaBot je len ich pomocníkom, ktorý bude mať v gastro biznise svoje miesto, ale ľudský prvok nenahradí.“
Koho nahradia roboti?
Pandémia koronavírusu urýchľuje robotizáciu vo svete. Najviac ohrozenou krajinou v tomto smere je práve Slovensko, keďže ako prvé budú na rade nízkokvalifikované pracovné pozície.
Do roku 2022 by malo vo svete zaniknúť 75 miliónov súčasných pracovných miest. Na druhej strane sa očakáva, že sa vytvorí 133 miliónov nových pozícií.
„Robotizácia je nezvrátiteľný proces, je to súčasný trend. Tak, ako sme pred rokmi prešli z čisto poľnohospodárskej výroby k prevahe priemyslu, tak sa teraz priemysel transformuje na väčšie využívanie zmechanizovanej a robotizovanej výroby. Do šiestich rokov roboty odpracujú až 52 % z celkového pracovného času, ľudia už len 48 %,“ informuje Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.
Na Slovensku je robotizáciou ohrozených až vyše 34 % pracovných pozícii v priemyselnej výrobe, teda napríklad v automobilkách. Do úzadia sa dostanú pracovníci v call centrách alebo predavači/pokladníci v maloobchode a veľkoobchode, ktorých postupne nahrádzajú samoobslužné pokladne.
Roboty majú viacero výhod. Nie sú PN, sú presnejší a podľa vedcov majú menšiu chybovosť. Robotizácia znižuje náklady na platy a zvyšuje zisky podnikom.
,,V rámci východnej a strednej Európy budú do roku 2022 čoraz viac žiadané pozície ako dátový analytik, špecialista na robotické stroje, inžinier, vývojár softvérov a aplikácií či špecialista na sociálne siete,“ dodala Buchláková.
Do dvoch rokov by roboty mali začať nahrádzať napríklad prácu čašníkov, zamestnancov fast foodov a ostatných pracovníkov, ktorých plat sa často pohybuje na hranici minimálnej mzdy.
Zdroje: Panta Rhei, Pudu Robotics, Fingo.sk