V Bratislave môže vzniknúť druhý najvyšší mrakodrap v Európskej únii

  • Slovenská metropola smeruje do výšky
  • V Bratislave môže vzniknúť druhý najvyšší – dokonca z istého pohľadu aj najvyšší – mrakodrap v Európskej únii
Najvyšší mrakodrap v EÚ zrejme môžeme očakávať v Bratislave
YIMBA
  • Slovenská metropola smeruje do výšky
  • V Bratislave môže vzniknúť druhý najvyšší – dokonca z istého pohľadu aj najvyšší – mrakodrap v Európskej únii

Eurovea Tower je s 46 podlažiami a 160 metrami po atiku, resp. 168 metrami po architektonický vrchol jednoznačne najvyššou budovou mesta. Zároveň je natoľko vysoká, že výrazne prevyšuje všetky ostatné výškové budovy, píše YIMBA.

Naostatok, ide o prvú budovu v Bratislave, ktorá spĺňa kritériá pre pomenovanie mrakodrap. Uznávanou hranicou pre mrakodrap je 150 metrov.

Dnes je Eurovea Tower v postate dokončená a vydobyla si zásadné miesto v panoráme metropoly. Pomáha k tomu aj jej umiestnenie na hrane dunajskej promenády. Samotný developer ale konštatuje, že jedna dominanta nedokáže vytvoriť žiadanú gradáciu v siluete mesta.

Odkazuje pritom na štúdiu výškovej zonácie mesta, ktorá tvrdí, že výškové budovy v bratislavskom „downtowne“ je „potrebné formovať do skupinovej kompozície v podobe uceleného klastra za použitia princípu gradácie“.

To spoločnosti otvára dvere k uvažovaniu o ďalších vysokých vežiach. Namiesto toho, aby sa ale budúce projekty ťahali k Eurovea Tower, naznačil už na konci minulého roka iný prístup: to Eurovea Tower bude stupienkom k vyššiemu mrakodrapu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa YIM.BA – Yes In My Bratislava (@yimba.sk)

Namiesto predtým uvažovanej kancelárskej budovy East Tower tak prišiel s víziou tenkej rezidenčnej veže, kde sa hovorilo o výške až 250 metrov. V tom čase ale hovoril, že ide len o úvahu, ktorú je potrebné preveriť.

Developer odvtedy v úvahách pokročil. V spolupráci s kanceláriou GFI pripravil overovaciu štúdiu, nazvanú Urbanistická štúdia zóny Panorama City.

„Doplnením kompozície výškovými budovami umiestnenými ďalej od Dunaja by sa presunulo ťažisko siluety do strednej časti downtownu. Vďaka tomu by bol vyváženejšie dosiahnutý kompozičný princíp výškovej gradácie,“ objasňuje filozofiu koncepcie architekt Radoslav Grečmal z ateliéru GFI. Developer tak má v rukách presnejšie čísla.

JTRE aj naďalej plánuje budovať na slovenské aj európske (resp. EÚ) pomery mimoriadne vysokú budovu. Štíhly mrakodrap na rohu Pribinovej a Košickej by mal dosiahnuť výšku až 260 metrov.

To však nie je všetko. Jeho susedom by bol druhý mrakodrap, ktorý by mohol mať 180 metrov (alternatívne 137 metrov).

„Prvý variant 260 a 180 metrov sa javí ako ideálne riešenie pre dosiahnutie gradácie výškových budov a kompozičnej harmónie v „downtowne“, hovorí Grečmal.

Jeden z najsilnejších developerov v Bratislave, ktorý už dokázal, že je schopný realizovať obrovské projekty, tak prináša víziu mimoriadneho developmentu.

Z hlavného mesta Slovenska by sa stalo mesto s druhou najvyššou budovou v Európskej únii, pričom by ju predstihla len Varšava (kde najvyššiu budovu postavili tiež Slováci). Okrem toho by tu vznikla jedna z najhustejších koncentrácií mrakodrapov na kontinente.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: YIMBA

Najnovšie videá

Trendové videá