V Bratislave nájdeš naozaj unikátnu pekáreň. U Dobrožrúta neprodukujú takmer žiaden odpad
- Bežná gastro prevádzka dokáže vyprodukovať obrovské množstvo odpadu. A to nielen v predajni v podobe obalov od potravín, ale tiež množstvom take away obalov, ktoré dnes zákazníci s obľubou používajú. Známi slovenskí milovníci zdravej stravy Dobrožrúti povedali dosť a otvorili vlastnú zero waste pekáreň.
- Bežná gastro prevádzka dokáže vyprodukovať obrovské množstvo odpadu. A to nielen v predajni v podobe obalov od potravín, ale tiež množstvom take away obalov, ktoré dnes zákazníci s obľubou používajú. Známi slovenskí milovníci zdravej stravy Dobrožrúti povedali dosť a otvorili vlastnú zero waste pekáreň.
Dadu a Matúša Zvalovcov pozná veľa Slovákov ako Dobrožrútov. Ako už názov ich food blogu naznačuje, snažia sa pre seba aj dcéru Zoe variť a konzumovať len „dobré jedlo“, také ktoré považujú za zdravé, prospešné pre telo človeka, no zároveň aj chutné. Sú fanúšikmi vegetariánskej, vegánskej aj vitariánskej stravy a nenájdeš u nich veci ako biely cukor či biela múka.
Spočiatku varili a piekli len pre seba a jedlo s verejnosťou zdieľali iba prostredníctvom blogu. Čoskoro však zareagovali na veľký záujem ľudí a začali chutné a zdravé koláče dodávať do lokálnych pekární a kaviarní. Zároveň tak šírili posolstvo zdravej aj vegánskej stravy a nenásilne na ňu vďaka úžasnej chuti „namotávali“ okolie. Možno aj ty si už ochutnal ich slávne dobronuty, ktoré pečú v Dobropriestore. ?
Keďže Dada je celiatička aj vegánka, má to občas so stravovaním v bežných gastro podnikoch ťažké. Nájsť koláč, ktorý je zároveň bezlepkový aj bez živočíšnych produktov, je totiž napriek dnešným gastro trendom stále nadľudský výkon. Dobrožrúti vedeli, že rovnaký problém rieši množstvo ďalších Slovákov a rozhodli sa im život uľahčiť aj osladiť. Otvorili alternatívnu pekárničku U dobrožrúta a „postavili“ si ju podľa svojho gusta.
Nie je totiž len predajňou pekárskych výrobkov, ale tiež eko obchodíkom, v ktorom nájdeš množstvo dizajnových vychytávok, eko kozmetiku aj niektoré zdravé potraviny, napríklad z obchodu Bezodpadu. Predovšetkým tu však kúpiš vlastnoručne pečený kváskový chlieb či bezlepkové žemle a koláče od výmyslu sveta. Či už zvolíš dobronuty, muffiny, keksíky, torty čikváskové moravské koláčiky, tvoje bruško bude spokojné a nezalepíš si ho presladenými ťažkými sladkosťami.
A prečo práve bezodpadová pekáreň? Dobrožrútov k tomu inšpiroval zdravý a ekologický štýl, ktorým žijú, ale tiež „odborníčka“ na cirkulárnu ekonomiku Ivana Maleš z blogu Nezmar. Rozhodli sa preto, že ich pekáreň bude niečo, čo tu ešte nebolo. Zohnali starý nábytok, ktorý zrecyklovali a svetlý a slnečný priestor pekárne vyzdobili v prírodných a pastelových farbách. Predávajú len veci balené v ekoobaloch, sami recyklujú a kompostujú a suroviny nenakupujú vo veľkoobchode.
V strede miestnosti trónia mechy s obilninami či strukovinami, ktoré si môžeš nabrať do vlastných sklených nádob či plátených vreciek, na stenách poličky s časopismi a peknými vecičkami, za sklom sa skvejú dobroty a všetko to dopĺňa len zopár miest na sedenie, aby si si tú pozitivu, ktorá tu vládne, mohol vychutnať o kúsok dlhšie. A ak sa zdržať nestíhaš, dobroty si môžeš odniesť v take away krabičke, no nie v plastovej, ale v biologicky rozložiteľnej, ktorú je možné kompostovať.
Tu sa skrátka odpad, či už v zmysle obalových a potravinových zvyškov alebo v zmysle výživovo nehodnotných potravín, nepodporuje. :)