V Bratislave pristál vládny špeciál so Slovákmi z Libanonu. Podľa Blanára išlo o najväčšiu logistickú operáciu doteraz
- Vládny špeciál priviezol občanov SR z Libanonu
- Situácia v Libanone sa podľa Blanára radikalizuje
- Vládny špeciál priviezol občanov SR z Libanonu
- Situácia v Libanone sa podľa Blanára radikalizuje
V Bratislave pristál vládny špeciál s občanmi SR z Libanonu. Na sociálnej sieti o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.
„Slovenská republika má veľký záujem na tom, aby sme dokázali poskytnúť v pravú chvíľu pomoc občanom Slovenskej republiky. Situácia v Libanone sa veľmi radikalizuje a boje sa preniesli aj do Bejrútu. Preto skupina odborníkov na ministerstve zahraničných vecí, ktorí sa venujú krízovému manažmentu, pripravovali evakuáciu už dlhodobejšie,“ uviedol minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) s tým, že v stredu schválila vláda použitie špeciálu.
Veľká logistická operácia
Ministerstvo zahraničných vecí v spolupráci s vnútrom a obranou uskutočnilo podľa Blanára doteraz najväčšiu logistickú operáciu. Na tlačovej konferencii priblížil, že logistická akcia bola zložitejšia, keďže Slovensko ponúklo pomoc aj ostatným krajinám, ktoré o ňu prejavili záujem. Celkovo išlo o 9 krajín z Európskej únie aj USA.
Najskôr evakuoval vojenský špeciál občanov z Bejrútu do cyperskej Larnaky a následne ich transportuje dvojica vládnych lietadiel.
„Z Bejrútu do Larnaky bolo prevezených 98 občanov, z toho 34 občanov Slovenskej republiky. 8 občanov ostalo v Larnake, je to jedna občianka Českej republiky a ostatní Maďarskej republiky, všetci ostatní v počte 90 budú prevezení na Slovensko,“ priblížil Blanár.
Ďalším letom z Larnaky do Bratislavy má prísť ešte 44 občanov, z toho 9 slovenských. Všetky náklady, ktoré budú spojené s evakuáciou, sa budú uplatňovať aj cez mechanizmus civilnej obrany EÚ aj vďaka tomu, že Slovensko pomohlo aj ostatným členským krajinám EÚ. Blanár uviedol, že 75 percent nákladov spojených s evakuáciou tak bude refundovaných zo zdrojov EÚ.
Na palube je aj tím krízových pracovníkov
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) priblížil, že išlo o záchranný modul EURACARE Flight & Shelter, vďaka ktorému vie Slovensko v Európe spolupracovať a podieľať sa na bezpečnosti obyvateľov SR.
Kľúčovým prvkom záchrannej operácie je slovenské dopravné lietadlo C27J Spartan. Toto lietadlo uskutočnilo doposiaľ štyri lety z Larnaky do Bejrútu, s dvoma ďalšími plánovanými na sobotu. Cieľom týchto letov je prepraviť ľudí, ktorí následne využijú večerný let organizovaný ministerstvom vnútra.
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) priblížil, že Slovensko musí hlásiť libanonskej aj izraelskej vláde prelety lietadla, aby nedošlo k jeho zostreleniu. „Všetci sa modlíme, aby tá situácia dopadla dobre a aj večerný let bol rovnako povzbudzujúci,“ podotkol.
Na palube záchranných letov sa nachádzajú nielen evakuovaní občania, ale aj tím krízových pracovníkov. Títo odborníci sú pripravení poskytnúť potrebnú zdravotnú a psychologickú pomoc. V rámci svojho záväzku k medzinárodnej solidarite poslalo Slovensko do Libanonu aj humanitárnu pomoc. Konkrétne 14 kubických metrov potravín a zdravotníckeho materiálu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: FB Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR