V Bratislave si otvorili vyhľadávanú kaviareň: Na Slovensku je bežné, že vám niekto nepraje

  • Na ulici Zuzany Chalupovej 13 vyrástla kaviareň, ktorá si rýchlo získala vernú klientelu
  • V ponuke nechýba ani výberová káva od pražiarne Goriffee
tím AM Coffee
AM Coffee
  • Na ulici Zuzany Chalupovej 13 vyrástla kaviareň, ktorá si rýchlo získala vernú klientelu
  • V ponuke nechýba ani výberová káva od pražiarne Goriffee

Je to najmä citeľný nedostatok pracovnej sily v gastrosektore.

V gastre a hotelierstve chýba viac ako 20 000 ľudí

Aj Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) hlási akútny nedostatok kvalifikovaných zamestnancov, ktorých podľa odborníkov chýba naprieč ubytovacími a stravovacími zariadeniami viac ako 20 000.

Asociácia upozornila, že problémom nie sú platy, ale pretrvávajúci nedostatok pracovnej sily. Z tohto dôvodu žiada kompetentných o čo najskoršie prijatie systémových zmien.

Tam už zamestnanci kmitali, aby mohli doplniť chýbajúci sortiment.
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

„V čase vrcholiacej pandémie a zavedených opatrení klesol počet zamestnancov o viac ako 40 000, čo je približne 36 % všetkých zamestnancov. Časť z nich si našla uplatnenie v potravinárskom priemysle, časť v maloobchode, no sú aj takí, ktorí odišli pracovať do úplne iného odvetvia, ako napríklad automotive,“ vysvetlil prezident AHRS Marek Harbuľák.

Napriek tomu, že v minulom roku došlo v sektore k výraznému oživeniu, väčšina z týchto pracovníkov sa už pracovať späť do reštaurácií a hotelov nevrátila. Nedostatok zamestnancov tak mnohých prevádzkovateľov donútil obmedzovať otváracie hodiny či kapacity svojich prevádzok. Situácii podľa AHRS nepomohlo ani vyššie tempo rastu miezd, ku ktorému prispelo aj zníženie sadzby DPH na tieto služby.

„Tesne pred vypuknutím pandémie pracovalo v hotelových a reštauračných zariadeniach takmer 112.000 zamestnancov. V prvom štvrťroku tohto roka to pritom bolo len približne 92 000 ľudí,“ doplnil Harbuľák s tým, že v sektore chýba minimálne 20 000 pracovníkov. Ide najmä o kuchárov, čašníkov, recepčné či chyžné.

Rovnako za cenu 3,5 eur dostaneš naozaj obrovskú palacinku, ktorá je plnená domácim vanilkovým krémom a aj domácim karamelom.
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Zamestnávatelia sa usilujú zabezpečiť si kvalifikovaných pracovníkov prostredníctvom duálneho systému vzdelávania. Aktuálne majú pre študentov k dispozícii viac ako 5 600 miest v ubytovacích a stravovacích zariadeniach, kde môžu získať prax ešte počas štúdia.

V uplynulom školskom roku podľa Harbuľáka túto možnosť využilo menej ako 1100 žiakov. Problémom je podľa neho nedostatočná motivácia škôl, ako aj ich nefungujúce prepojenie s potrebami trhu práce.

Zásadné problémy má však podľa AHRS aj slovenský priemysel či obchod, kde podľa dostupných údajov chýbajú desaťtisíce ľudí. Asociácia preto vyzýva kompetentných, aby čím skôr prijali potrebné systémové opatrenia, ktoré otvoria domáci pracovný trh kvalifikovaným ľuďom zo zahraničia.

„Je nevyhnutné, aby si budúca vláda ako jednu z priorít stanovila aj zmenu tohto nelichotivého stavu. Bez otvorenia pracovného trhu pre kvalifikovaných ľudí z tretích krajín, zmeny systému príplatkov či prepojenia stredných škôl s potrebami trhu práce to nepôjde,“ uzavrel Harbuľák.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá