V Bratislave ti herná spoločnosť zaplatí aj 3 800 eur mesačne. Toto perspektívne odvetvie hlási obrat 77 miliónov eur
- V roku 2022 vygenerovalo 66 herných spoločností na Slovensku obrat vo výške až 77 miliónov eur
- Zároveň zamestnalo viac ako 1 000 vývojárov
- V roku 2022 vygenerovalo 66 herných spoločností na Slovensku obrat vo výške až 77 miliónov eur
- Zároveň zamestnalo viac ako 1 000 vývojárov
Podľa štatistík občianskeho združenia Slovak Game Developers Association kľúčové ukazovatele, ako obrat v slovenskom videohernom priemysle, mierne klesajú, pričom rast počtu zamestnancov sa zastavil. Po pandemickom skokovom náraste je aktuálna stagnácia porovnateľná s trendom na globálnom hernom trhu.
V roku 2022 dosiahli tvorcovia hier na Slovensku obrat 77,1 miliónov eur, 10 % najväčších spoločností sa na celkovom obrate podieľalo čiastkou 65,3 miliónov eur.
Oproti predošlému roku 2021 sa podiel obratovo najvýkonnejších spoločnosti v pomere k zvyšku zmenšil iba o približne 2 %. Podobným tempom teda naďalej narastajú aj obraty stredne veľkých a malých podnikateľov v tomto segmente.
Na našom území sa hernej tvorbe venuje profesionálne vyše 66 spoločností, pričom najväčšou z nich dlhodobo zostáva bratislavské štúdio Pixel Federation.
Medzi ďalšie veľké spoločnosti patria aj bratislavské Superscale, PowerPlay Studio, QORPO alebo Nine Rocks Games, patriace pod jedného z najväčších svetových herných vydavateľov THQ Nordic.
Najväčšími košickými spoločnosťami sú Inlogic Software a Games Farm. V Bratislave a okolí je sústredených až 65 % všetkých firiem, v Košiciach a okolitých oblastiach sídli 30 % spoločností.
Štatistiky ďalej uvádzajú, že domáci vývojári vydali v roku 2022 až 49 vlastných hier. Formou spolupráce s iným subjektom ďalej vznikalo 168 ďalších projektov a celkovo sa aktívne pracuje na 282 pripravovaných hrách.
Spoločnosti sa primárne zameriavajú najmä na PC platformu (72,7 %), no výrazné zastúpenie majú aj hry vydávané na mobilné zariadenia (31,8 %).
Väčšina štúdií si svoje hry vydáva sama bez pomoci zahraničných vydavateľov a financuje ich vývoj z vlastných zdrojov (65,2 %) alebo formou verejného financovania (37,9 %).
Spoločnosti aktuálne zamestnávajú 1 080 profesionálnych tvorcov, z ktorých 19 % tvoria ženy a 9 % vývojári pochádzajúci zo zahraničia.
Medzi najžiadanejšie a najťažšie obsaditeľné pracovné pozície vo videohernom priemysle na Slovensku patria programátori, herní dizajnéri, grafici a animátori.
- Cieľom občianskeho združenia Slovak Game Developers Association (SGDA) je formovanie atraktívneho prostredia a zlepšovanie podmienok pre vývoj hier na Slovensku, podpora herných vývojárov a herných startupov, vzdelávanie a rozvoj talentov a osveta odbornej i laickej verejnosti v oblasti tvorby digitálnych hier.
Ako vývojár hier si zarobíš tisíce eur
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Slovenský herný priemysel pocítil v roku 2022 po prvýkrát mierny prepad
- Jeho celkový obrat klesol z 80 miliónov eur v roku 2021 na 77,1 miliónov
- Aktuálne pôsobí v 66 herných spoločnostiach 1 080 tvorcov, teda počet porovnateľný s predošlým rokom
- V tomto odvetví si môžeš mesačne zarobiť tisíce eur
- Aké sú požiadavky a aké benefity ťa čakajú?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy