V Bratislave úradujú falošní smetiari. Bizarným spôsobom ľudí oberajú o peniaze
- OLO upozorňuje na bizarný problém
- Po meste sa premávajú falošní smetiari
- Od ľudí pýtajú peniaze
- OLO upozorňuje na bizarný problém
- Po meste sa premávajú falošní smetiari
- Od ľudí pýtajú peniaze
Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) opätovne upozornila na falošných smetiarov. Tí si za vianočné či novoročné vinše pýtali finančnú odmenu. Od týchto praktík i osôb sa spoločnosť, rovnako ako v minulosti, dištancuje. Zároveň obyvateľom prináša rady, ako podvodníkom nenaletieť.
Napodobňujú smetiarov
Mestská firma upriamuje pozornosť napríklad na to, že skutoční smetiari nosia sivo-oranžové uniformy s logom OLO. Pri práci používajú veľké zberové vozidlá, s ktorými sú v bratislavských uliciach spätí. Na rozdiel o nich majú falošní smetiari iné oblečenie a používajú osobné vozidlo.
Okrem toho žiadajú od domácností malé finančné dary. „Zamestnanci OLO majú takúto činnosť zakázanú a v žiadnom prípade si od občanov nepýtajú peňažnú hotovosť a ani iné dary,“ pripomína OLO na sociálnej sieti. Bratislavčanom, ktorí by sa s takýmto prípadom stretli, odporúča, aby sa obrátili na políciu.
Falošní smetiari sú síce bizarným a neetickým, no zväčša neškodným konceptom. V hlavnom meste však podvodníci rozhodne nechýbajú a často sú schopní občanov obrať aj o tisíce eur.
Peniaze odniesla v kabelke
Len dva dni dozadu polícia v Bratislave ohlásila vyšetrovanie prípadu podvodu na 87-ročnej seniorke, ktorú pripravili o úspory vo výške 4 530 eur. O detailoch prípadu informuje bratislavská polícia na sociálnej sieti.
Podvodníci, ktorí najskôr seniorku telefonicky kontaktovali s upozornením na možnú krádež prostriedkov z jej bankového účtu, ženu požiadali, aby peniaze vybrala.
„Muž, ktorý sa v telefóne predstavil ako policajt, jej oznámil, že je v ohrození života, a preto má všetky svoje finančné prostriedky vybrať z účtu a spolu s cennosťami dať do kabelky, ktorú má zaniesť do odpadkového koša pred obchodný dom na Trnavskom mýte,“ priblížila polícia.
Seniorka postupovala podľa pokynov falošného policajta, ktorý ju uistil, že keď riziko pominie, kabelku s majetkom jej vráti. „To sa však už nestalo a podvodným konaním prišla seniorka celkovo o 4 530 eur,“ informujú policajti. Apelujú v tejto súvislosti na ľudí, aby intenzívne komunikovali so staršími príbuznými a vysvetlili im, ako sa nestať obeťou podvodníkov.
Takmer 20-tisíc
Sumy sa však môžu vyšplhať oveľa vyššie a nemusí ísť vždy o seniorov. Polícia v decembri vyšetrovala podvod, pri ktorom prišla mladá žena o viac ako 18-tisíc eur. Ako informuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti, páchateľ pod zámienkou získania finančných prostriedkov telefonicky žene oznámil, že boli zneužité jej osobné údaje.
„V záujme ochrany finančných prostriedkov mala v banke požiadať o najvyšší možný úver, čo poškodená v obave o svoje peniaze urobila. Poskytnuté finančné prostriedky z úveru, spolu s jej vlastnými peniazmi, podľa inštrukcií páchateľa, vložila do Bitcoinmatu na doposiaľ nezistený účet,“ popísala polícia s tým, že poškodenej tak vznikla škoda vo výške 18 700 eur. Polícia prípad ďalej vyšetruje.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, SITA