V Bratislave vznikol unikátny projekt: Adriana nahrádza zoznamovacie aplikácie keramikou
- V Bratislave vznikol projekt ZENAE
- Umelkyňa Adriana učí ľudí základy keramiky
- Vytvorila jedinečný koncept Date&Clay ktorý spája nezadaných
- V Bratislave vznikol projekt ZENAE
- Umelkyňa Adriana učí ľudí základy keramiky
- Vytvorila jedinečný koncept Date&Clay ktorý spája nezadaných
V Bratislave sa kreatívne vyžitie stáva čoraz príťažlivejším a populárne kurzy keramiky sú toho priamym dôkazom. Keramické kurzy si získavajú pozornosť nielen milovníkov umenia, ale aj širokej verejnosti. Ľudia hľadajú zmysluplný spôsob, ako vypnúť od každodenného zhonu a nechať rozkvitať svoju tvorivosť.
Keramika sa tak stáva niečím viac ako len remeslom – predstavuje možnosť znovu objaviť radosť z tvorenia, zručnosť rúk a vnútorný pokoj, ktorý prichádza, keď sa hlina mení na niečo osobité a jedinečné.
Jedinečný projekt, ktorý spojil všetky spomínané tvorivé aspekty a pridal k nim aj zaujímavý koncept socializácie, sa nazýva ZENAE. Mali sme možnosť porozprávať sa so zakladateľkou Adrianou Krupanovou, ktorá nám o svojej myšlienke prezradila viac. Vedel si, že na jej kurzoch môžeš nájsť svoju spriaznenú dušu?
Precestovali ste svet a získali ste vzdelanie v zahraničí. S keramikou ste začali u nás alebo v inej krajine?
Úplné začiatky keramiky prebehli u nás na Slovensku. Nové techniky som sa však priučila v zahraničí, konkrétne na kurzoch v Londýne. Pravdou však je, že veľa toho, čo dnes viem, som zozbierala aj z iných krajín, ktoré som precestovala. Práve cestovanie je pre mňa nekonečným zdrojom inšpirácie, tak ako aj pre ostatných umelcov.
Kedy vás keramika oslovila natoľko, že ste sa jej začali venovať naplno? Mali ste k nej vzťah už dávnejšie?
Ku keramike som mala vzťah už od malička, vždy na úrovni hobby. Nikdy som nemala v pláne živiť sa ňou, ani ju dotiahnuť na profesionálny level. Počas pandémie som však zrazu mala o čosi viac času, a tak som s hlinou trávila takmer každý lock down.
Začalo ma to baviť a rástla vo mne chuť objavovať viac techník modelovania, skúšať rôzne kurzy a nechať sa unášať samotným tvorením. Dokázala som sa stratiť v čase a modelovať kľudne aj 8 hodín vkuse. Práve vtedy som pochopila, že hlina je materiál, ktorý v sebe skrýva veľký potenciál a takmer nekonečno možností tvorivosti.
Ako je na tom remeslo keramiky na Slovensku? Pociťujete silnú konkurenciu?
Ľudí, ktorí začali robiť keramiku, stále pribúda a ja sa tomu skutočne teším. Nevnímam ostatných keramikárov ako konkurenciu. Považujem nás za umelcov, keďže vidím a verím, že každý z nás má svojský štýl, ktorý si nájde toho svojho zákazníka.
Čo v sebe ukrýva zaujímavý názov ZENAE?
ZENAE znamená žena žene. Je to taký menší prejav úcty všetkým ženám, ktoré ma vyformovali do podoby ženy, ktorou som dnes. Najmä za to vďačím mojej mame.
V oblasti keramiky existuje množstvo štýlov a techník. Ktorým z nich sa venujete vy?
Veľmi som si osvojila práve modelovanie z hliny. Milujem totiž nepravidelnosť a najmä to, že každý vytvorený produkt je unikát a nemožno vytvoriť jeho 100-percentnú kópiu.
Neobľubujem takzvanú továrenskú výrobu, a teda veľký počet kusov rovnakého produktu. U mňa nájdete približne 5 až 6 kusov daného dizajnu, ktoré viackrát už neopakujem.
View this post on Instagram
Aké výzvy so sebou keramika prináša? Existujú nejaké náročné techniky, ktoré vyžadujú prax?
V keramike je najväčšia výzva trpezlivosť. Je to staré remeslo, ktoré je časovo naozaj náročné. Výroba jedného pohára môže trvať pokojne aj 8 dní – od modelovania, sušenia hliny, výpalu, chladenia pece, glazovania až po druhotné vypaľovanie.
Môže sa stať, že produkt, na ktorom 8 dní pracujete, v závere výroby praskne. Toto sú práve veci, s ktorými sa umelec musí vysporiadať a odosobniť sa od nich.
Modelovanie vyžaduje prax. Čím viac s hlinou pracujete, tým ľahšie sa vám tvorí a môžete skúšať komplexnejšie diela ako napríklad sochy alebo väčšie vázy. Glazovanie, teda nanášanie farieb, je niečo, v čom potrebujete mať dostatočné znalosti, ktoré som ja nadobudla na špeciálnom kurze keramiky v Londýne. Je to obrovská alchýmia a veľmi ma to baví.
Organizuješ kurzy keramiky pre verejnosť. Aké sú ich ceny a čo sa na nich účastníci môžu naučiť? Je možné si vlastný výrobok z kurzu odniesť?
Organizujem dva typy kurzov v mojom ateliéri. Prvý je krátkodobý, trvá dva dni po dve hodiny a je určený pre začiatočníkov. Na tomto kurze sa naučíš základy výpalu, získaš informácie o hline a osvojíš si dve základné techniky modelovania. Cena je 85 eur.
Druhý kurz predstavuje pravidelný krúžok fungujúci na báze permanentky. Ponúkam 6-, 8- alebo 10-vstupovú permanentku. Krúžok je určený pre tých, ktorí sú presvedčení, že chcú do ateliéru chodiť častejšie.
Na krúžku ideme viac do hĺbky – kombinujeme nové techniky, mixujeme hliny, testujeme kombinácie glazúr. Pracujeme na komplexnejších dielach, ktoré zaberú aj niekoľko hodín. Balíček desiatich vstupov stojí 220 eur. Pri oboch typoch kurzov si zákazníci môžu vyrobené produkty zobrať domov.
zdroj: Photo by Katarína Križanovičová
Ponúkaš aj špeciálne párové workshopy s názvom Date&Clay. Ako tento koncept prebieha?
Nápad Date&Clay vznikol ešte v časoch, keď som aj ja sama bola slobodná. Uvedomujem si momentálnu situáciu nezadaných ľudí. V dnešnej uponáhľanej dobe nemáme dostatok príležitostí stretnúť nášho potenciálneho partnera.
Aplikácie ako Tinder či Bumble prestávajú byť pre ľudí atraktívne. Chcela som vytvoriť event, na ktorom sa ľudia nezáväzne stretnú a popri tvorení dostanú možnosť spoznať niekoľko nových ľudí.
To, či z tejto interakcie vznikne niečo viac, je naozaj iba na nich. Myslím, že hlina je taká pridaná hodnota, ktorá iba uľahčuje komunikáciu. Ak naozaj nie je o čom, porozprávate sa aspoň o keramike.
Mojím cieľom je vyhnúť sa trápnym konverzáciám, ktoré sú veľakrát súčasťou speed datingových podujatí. Už teraz však môžem potvrdiť niekoľko vzťahov, ktoré vznikli vďaka tomuto konceptu, z čoho sa nesmierne teším.
Môžu na takýto kurz prísť aj zadané páry?
Nie, tento kurz je iba pre nezadaných. Pre zadané páry robím špeciálne kurzy keramiky. Napríklad v decembri plánujem vianočný kurz, na ktorý si prinesieš svoju polovičku a pri pohári vareného vínka, medovníkoch a vianočnej hudbe spoločne vytvoríte zopár milých produktov úžitkovej keramiky.
View this post on Instagram
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti