V Čechách potvrdili výskyt invazívneho hmyzu: Ochranári bijú na poplach
- Ázijský sršeň zamoril Európu
- Vyskytuje sa už aj v Česku či pri hraniciach so Slovenskom
- Ochranári sa obávajú o včely, ktoré hmyz zabíja
- Ázijský sršeň zamoril Európu
- Vyskytuje sa už aj v Česku či pri hraniciach so Slovenskom
- Ochranári sa obávajú o včely, ktoré hmyz zabíja
V Českej republike prvýkrát zistili prítomnosť ázijského sršňa. To je podľa ochranárov dôležitá novinka v ochrane prírody. Tento druh sršňa, ktorý v Česku pôvodne nežil, spozorovali v Plzni. Môže predstavovať hrozbu pre miestne včely, ktoré sú jeho hlavnou korisťou, píše spravodajský portál tn.cz.
Teraz upozorňujú ochranári na to, že treba podniknúť kroky na zabránenie ďalšiemu rozširovaniu tohto nepôvodného druhu na českom území. Tomáš Görner z Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR pre tn.cz povedal: „Teraz sa pokúsime nájsť hniezdo, spojíme sa s hasičmi, ktorí by ho mali zlikvidovať, a budeme informovať miestne úrady a verejnosť o tejto hrozbe.“
Nebezpečný hmyz
Ázijský sršeň je známy svojou rýchlosťou šírenia. Má schopnosť útočiť na včely priamo v ich úľoch. Jeden útok tejto okrídlenej „dravej šelmy“ dokáže za niekoľko hodín spôsobiť vážne škody včelstvu, čo môže mať zlé dôsledky pre prírodu a včelárov.
Tento cudzorodý druh sršňa sa odlišuje od miestneho sršňa obyčajného. Je menší a má tmavšie sfarbenie so žltými končatinami. Ázijský sršeň často stavia svoje hniezda v korunách listnatých stromov alebo dokonca v budovách, i keď niekedy ich možno nájsť aj v zemi.
Podobná situácia sa stala aj na Slovensku, blízko českých hraníc. Ochrancovia prírody upozorňujú, že ak nájdeš hniezdo sršňa, treba ho okamžite zlikvidovať, aby sa tak predišlo ťažko riešiteľným problémom, ktoré by mohli spôsobiť ďalšie šírenie ázijských sršňov na našom území.
Ako sa zbaviť sršňa
Opýtali sme sa umelej inteligencie, čo máš robiť, ak tvoj dom obsadia sršne. Ak máš problém so sršňami v dome, môžeš postupovať nasledovne:
- Nepanikár: Prvým krokom je udržať pokoj a nepanikáriť. Pokús sa nestrácať nervy, pretože nervózne správanie môže spôsobiť, že sršeň sa bude cítiť ohrozený a zaútočí.
- Identifikuj miesto vstupu: Skús zistiť, odkiaľ sršne vstupujú do domu. Môže to byť otvor v stene, streche alebo niekde inde. Identifikácia miesta vstupu ti pomôže nájsť hlavné miesto, kde by si mal zasahovať.
- Uzatvor vstup: Ak je to možné, uzavri miesto, odkiaľ sršne prilietajú. Použi tesniace hmoty alebo tkanivo, aby si zablokoval prístup. To môže pomôcť zabrániť ďalšiemu vstupu.
- Návnada: Ak sršne zostali vo vnútri, môžeš použiť návnady na ich odchyt. Napríklad môžeš naplniť pohár ovocím alebo sladkým nápojom, do ktorého sršne vletia. Potom môžeš pohár zatvoriť a vyniesť ho von z domu.
- Profesionálna pomoc: Ak máš problémy so sršňami a necítiš sa schopný ich sám odstrániť, odporúča sa kontaktovať odborníka na záhradné škodcov alebo miestneho pestovateľa včiel. Profesionálne odstránenie sršňov môže byť najbezpečnejšou možnosťou.
Nikdy však nepoužívaj horľavé látky, cigarety alebo iné metódy, ktoré by mohli spôsobiť požiar alebo ohroziť tvoju bezpečnosť.
Záverom si treba pripomenúť, že sršne sú súčasťou prírody a ich existencia je dôležitá pre ekosystém. Vždy by si mal jednať s opatrnosťou a zabrániť nebezpečným situáciám.
Ak si však nie si istý, neváhaj vyhľadať pomoc od profesionálov v oblasti ochrany prírody a záhradných škodcov. Tí zabezpečia, aby tvoja terasa, byt či dom neboli útočiskom jedovatého hmyzu, ktorý mnohým naháňa strach.
Zdroje: tn.cz, AI