V Chorvátsku je úsek diaľnice, ktorý ťa potichu oberie aj o 50 eur

  • Pelješacký most otvorili už minulý rok
  • Aj keď je prejazd zadarmo, cestujúci by si mali dať pozor na jednu zásadnú vec
Pelješacký most a dievča na mobile
Ilustračné foto Wikimedia Commons/Ponor, Unsplash/@sharonmccutcheonsdvwd
  • Pelješacký most otvorili už minulý rok
  • Aj keď je prejazd zadarmo, cestujúci by si mali dať pozor na jednu zásadnú vec

Pri ceste do Dubrovníka sa môžu dovolenkári vyhnúť Bosne a Hercegovine. Umožní im to Pelješacký most, ktorý otvorili minulý rok. Prejazd cez tento most je síce zadarmo, no treba si dávať pozor na jednu zásadnú vec, ktorá ti môže ušetriť desiatky eur. 

Ako uvádza portál tvnoviny.sk, cestujúci by si nemali zabudnúť vypnúť dátový roaming. Zisti, prečo tak treba pri prejazde cez Pelješacký most urobiť. 

Nesprávny operátor

„Slovákom, ktorí po moste prešli, sa stalo, že museli zaplatiť 50 eur, a to za to, že sa ich mobil napojil na operátora z Bosny a Hercegoviny,“ informoval Braňo Tomaga, ktorý sa momentálne nachádza na juhu Chorvátska.

Pelješacký most je dlhý 2,4 kilometra a vedie z chorvátskej pevniny na polostrov Pelješac. Ten sa nachádza na južnom pobreží Chorvátska, medzi Jadranským morom a Dinárskymi vrchmi. Ako uvádza portál Topky.sk, pre krajinu predstavuje tento most obrovskú výhodu. Rovnaký pohľad majú na to aj miestni obyvatelia.

„Tento most predstavuje zjednotenie Chorvátska, spojenie juhu so severom,“ povedal 45-ročný Ivan z chorvátskeho Splitu.

Jedným z cieľov výstavby tohto dopravného spojenia bolo aj ukončenie zdĺhavého čakania na bosnianskych hraniciach, ktoré bolo nutné prekročiť celkom dvakrát. 

Trasy do Dubrovníka

Ak plánujete tento rok cestovať autom zo Slovenska do malebného chorvátskeho mesta Dubrovník, existuje niekoľko trás, ktoré ti umožnia dosiahnuť cieľ čo najrýchlejšie. Tu je prehľad niektorých najrýchlejších ciest, ktoré ťa povedú k tvojmu vytúženému dovolenkovému cieľu.

Ako prvú možnosť môžeš zvoliť trasu cez Rakúsko a Slovinsko, ktorá vedie z Bratislavy. Ďalej sa vyberieš na diaľnicu D2 smerom na rakúsku hranicu. Ako uvádza portál Domalenka.sk, po prekročení hranice pokračuješ na rakúskej diaľnici A4 a nasleduješ smer na Graz a Maribor.

Po prekročení rakúsko-slovinskej hranice pokračuješ na slovinskej diaľnici A1 a neskôr prejdeš na diaľnicu H4 smerujúcu do Chorvátska. Po prekročení chorvátskej hranice nasleduješ cestu smerom na Dubrovník.

dubrovnik
zdroj: Pixabay/Ivan Ivankovic

Ďalšou možnosťou je trasa cez Maďarsko. Z Bratislavy sa vyberieš na diaľnicu D2 smerom na maďarskú hranicu. Po prekročení hranice pokračuješ na maďarskej diaľnici M7 až do Budapešti. Odtiaľ sa presunieš na chorvátsku diaľnicu A3 a ideš na juh smerom na Dubrovník.

Je ale veľmi dôležité si uvedomiť, že časy a podmienky cestovania sa môžu líšiť v závislosti od premávky, poveternostných podmienok a aktuálnych dopravných obmedzení. Preto sa vždy odporúča skontrolovať aktuálny stav ciest a plánovať si cestu vopred.

Málo pracovníkov na udržanie cestovného ruchu

Ako sme ťa informovali, obľúbená dovolenková destinácia Slovákov rieši aktuálne jeden problém. Chorvátska ekonomika silne závisí od cestovného ruchu, ktorý tvorí približne jednu pätinu celkového HDP krajiny.

Miera nezamestnanosti je v Chorvátsku v súčasnosti najnižšia od roku 1982. S narastajúcim dopytom po službách (reštaurácie, ubytovacie zariadenia) sa však stále viac zamestnávateľov musí obrátiť na zahraničné trhy práce.

„Chorvátsko samo nedokáže poskytnúť dostatočný počet pracovníkov na udržanie cestovného ruchu ako svojho hlavného odvetvia,“ uviedol guvernér centrálnej banky Boris Vujčić. „Nie je tu žiadna známka toho, že by sa tento trend mal zmeniť.“

Najväčší podiel zahraničných pracovníkov v Chorvátsku pochádza z balkánskych krajín. Zlatko Borovac, ktorý spravuje päť reštaurácií, vrátane populárnej Peskarije Lokandy v Dubrovníku, uviedol, že väčšina jeho 180-členného personálu dnes pochádza zo zahraničia.

Chorvátska vláda sa už rozhodla prispôsobiť svoje pracovné zákony tak, aby podporila príchod zahraničných pracovníkov. Na pláne je zvýšenie platnosti pracovných povolení z jedného na tri roky. Zatiaľ čo v roku 2015 tamojšia vláda vydala pracovníkom z krajín mimo Európy 2 700 povolení, predpokladá sa, že ich toto leto vydá vyše 180-tisíc, uvádza iDnes.

Zdroje: tvnoviny.sk, Topky.sk, Domalenka.sk, SIU, iDnes

Najnovšie videá

Trendové videá