V Chorvátsku sa premnožili nebezpečné medúzy a „morské sople“. Je ťažké sa ich zbaviť, varujú odborníci

  • Odborníci tvrdia, že sliz len tak nezmizne
  • Vzorky analyzujú každý deň
chorvátsko medúza pláž
Ilustračná fotografia archív Canva
  • Odborníci tvrdia, že sliz len tak nezmizne
  • Vzorky analyzujú každý deň

Ak si toto leto plánuješ užiť letnú dovolenku v Chorvátsku, tak zváž výber destinácie. V niektorých sa totiž možno neokúpeš. Hladinu pokrýva množstvo slizu. Návštevníci sa moru radšej vyhýbajú.

Rekordné teploty mora ovplyvnili aj ekosystém. Hnedé slizké nahromadeniny sa dostali do zátok Rovinj, Poreč a ešte severnejšie. V mori na severnom Jadrane sa dokonca premnožili aj nebezpečné medúzy. Práve tieto dva faktory sú najčastejším zdrojom slizu, informoval o tom portál tn.nova.cz.

Odborníci upozorňujú, že sliz nie je nebezpečný ani toxický. „Pomerne vysoké teploty mora od apríla, veľa zrážok, čo so sebou prináša aj veľa živných solí do mora, umožnilo, že prirodzené spoločenstvo fytoplanktónu sa rozmnožuje vo väčšom počte a vytvára slizké zhluky, ktoré teraz vyplávali na povrch,“ informoval Drevnik.hr.

Nemôžeme očakávať, že to len tak zmizne. Kým je obeh uzavretý, zostane tam a objaví sa. A teraz všetko závisí od toho, odkiaľ vietor fúka a kde sa nazbierajú tieto nahromadeniny,“ povedal Martin Pfannkuchen, vedúci Centra morského výskumu Inštitútu Ruđera Boškovića pre denník N1

Ľuďom sa brodenie v slize nepáči. Podľa nich to nie je ani príjemné, ani estetické. Odborník však zdôrazňuje, že tento druh slizu nie je pre ľudí nebezpečný ani toxický. „Žiadny z nich nie je novinkou, ktorú by sme doposiaľ nevideli, len sú vo zvýšenom množstve,“ vysvetlil. V inštitúte analyzujú vzorky každý deň.

V skutočnosti ide o morský kvet, ale na sociálnych sieťach je pre svoju slizkú konzistenciu často označovaný ako morský sopeľ – Meeresrotz,“ píše nemecký portál ProSieben

Podobný problém však nerieši len Chorvátsko. V júni sa s podobnou skúsenosťou vrátila pani Kristýna z Talianska. „More bolo v piatok aj v sobotu úplne nechutné, pri vstupe do vody sme museli preskakovať sliz a dcéra sa tam bála,“ popísala pre TN.cz. Počas prílivu ľudia dokonca utekali z pláže.

Nedávno sa v chorvátskom mori objavila aj ropná škvrna 

Ako sme ťa nedávno informovali, v júni bojovali záchranné zložky na Istrii v Chorvátsku s rozsiahlou ropnou škvrnou, ktorá sa tiahla pozdĺž pobrežia Premantura v dĺžke stoviek metrov.

Škvrnu, ktorá ohrozovala životné prostredie, objavil dovolenkár v autokempingu a na mieste okamžite zasahovali hasiči. Informuje o tom portál iMeteo.sk.

Hasiči hneď po nahlásení ropnej škvrny rozostavili olejové zábrany a začali s čistením znečisteného okolia. Samospráva mesta Medulin potvrdila prítomnosť ropných derivátov a magistrát Medulin a Kamenjak okamžite aktivovali všetky dostupné záchranné zložky. Do boja proti ekologickej katastrofe sa zapojilo viac ako 80 hasičov a zamestnancov Kamenjaka, ktorí rozmiestnili 800 metrov dlhú absorpčnú priehradu. Situáciu monitorujú dve lietadlá a do prác sa okrem hasičov zapojili aj dobrovoľníci, 20 vozidiel a 5 plavidiel.

Ako informuje iMeteo.sk, zatiaľ nie je jasné, odkiaľ únik ropy pochádza. Ministerstvo námornej dopravy predpokladá, že zdrojom znečistenia je zatiaľ neznáma loď, ktorú údajne videli v blízkosti pobrežia Medulinu. 

Zdroje: Drevnik.hr, N1, tn.nova.cz, ProSieben, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá