V Chorvátsku vyčíňa „potkan oceánov“. Nekontrolovateľne sa množí a je jedovatý
- Pri ostrove Korčula bola chytená jedovatá ryba
- V týchto vodách ju našli už tretíkrát za štyri roky
- Slováci by si na to mali zvyknúť
- Pri ostrove Korčula bola chytená jedovatá ryba
- V týchto vodách ju našli už tretíkrát za štyri roky
- Slováci by si na to mali zvyknúť
V krajine, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie a najpopulárnejšie letné destinácie Slovákov, hrozí nebezpečenstvo v podmorskom svete. V Chorvátsku totiž v mori spozorovali inváznu rybu, ktorá sa v minulosti na týchto miestach nikdy neobjavila.
Pred rybou, ktorá doposiaľ nebola bežnou súčasťou ekosystému Jadranu, varujú miestne orgány. Ide o tropickú rybu s názvom krídlovec, ktorý má jedovaté tŕne. Človeku môže spôsobiť vážne poranenia, ktoré sú mimoriadne bolestivé.
Všetky tŕne sú jedovaté, no po bodnutí sa dá zranenie neutralizovať
Tento invázny druh, ktorého pôsobnosť sa kvôli globálnemu otepľovaniu rozšírila z Indického a Tichého oceánu až do Stredozemného mora, bol tento týždeň ulovený pri chorvátskom ostrove Korčula, neďaleko mesta Split.
Ako uvádzajú Eurozprávy, nejde pritom o debutový výskyt tejto ryby v Jadrane. Prvýkrát sa tak stalo pred štyrmi rokmi a o dva roky neskôr bola vidieť pri susednom ostrove Vis. Túto skutočnosť potvrdil Chorvátsky inštitút pre oceánografiu a rybárstvo.
„Vzhľadom na spôsob šírenia a trend rozširovania teplomilných druhov v dôsledku otepľovania mora sa predpokladá, že sa budú objavovať čoraz častejšie,“ zdôrazňujú zamestnanci ústavu.
Inštitút na sociálnej sieti tiež upozorňuje na to, že všetky tŕne na tele krídlovca sú jedovaté a spôsobujú extrémne silné bolesti. Možné sú aj vážnejšie príznaky, preto sa v prípade bodnutia ostňov odporúča navštíviť lekára. Aj preto treba k tejto rybe pristúpiť opatrne, predovšetkým v prípade úlovku počas rybolovu.
„Našťastie, tak ako aj u iných jadranských rýb s jedovatými ostňami, sa jed ryby dá neutralizovať teplom. Najlepší spôsob je potopenie bodnutého miesta hneď po bodnutí vo vode s teplotou 40 – 45 stupňov Celzia po dobu 30 až 90 minút,“ uvádza sa na Facebooku.
Krídlovec sa v Chorvátsku bude zrejme vyskytovať častejšie
Vzhľadom na dynamiku jeho šírenia a trendy šírenia teplomilných druhov spojených s otepľovaním mora sa dá podľa inštitútu očakávať, že sa bude v Chorvátsku objavovať častejšie. O tomto úlovku boli informovaní vďaka rybárovi Lukovi Srzićovi.
V záujme zníženia negatívnych následkov, ktoré môže tento druh spôsobiť, odporúčajú niekoľko opatrení. „V prvom rade dbajte na vlastnú bezpečnosť a pri náhodnom alebo úmyselnom zachytení s rybou zaobchádzajte opatrne.“
Dodávajú však, že aj napriek tomu, že ide o nebezpečnú rybu, ktorá spôsobuje nepríjemné bolesti, ide o pochúťku. „Krídlovec chutí výborne a dá sa konzumovať.“
Pre človeka bodnutie vo väčšine prípadov nie je smrteľné, ale je veľmi bolestivé. V prípade kontaktu s krídlovcom je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Odborníci tiež hovoria, že sa s touto rybou, ktorá žije na útesoch, najčastejšie stretávajú potápači a rybári. Práve týmto skupinám sa odporúča nezabúdať na ostražitosť.
Ryba, ktorej „vyhlásili vojnu“
Krídlovec je ozdobou akvárií a určite si ju obdivoval nielen v zajatí, ale aj pri šnorchlovaní v Červenom mori. Jedna z najkrajších rýb, aké môžeš pod morskou hladinou sledovať, zároveň patrí medzi najväčšie hrozby pre svetové moria a oceány. Hovorí sa mu aj „potkan oceánov“, pretože sa množí extrémne rýchlo, zožerie všetko a jeho nezožerie nič, kvôli jedu.
Ryba sa dožíva až 30 rokov a už zamorila takmer všetky moria a oceány. Ochrancovia prírody ju všemožne odstraňujú, pretože požiera ostatné ryby.
Do kontaktu sa s ňou ľudia dlhodobo dostávajú aj na nezvyčajných miestach, vrátane brehov Európy alebo pozdĺž celého pobrežia Ameriky – od Severnej po Južnú.
Krídlovec, v angličtine bežne nazývaný „lionfish“ (levia ryba), je na pohľad skutočne obdivuhodným, krásnym stvorením, po ktorom by túžil každý vlastník veľkého akvária. Má však niekoľko vlastností, kvôli ktorým voči nej bolo potrebné vyhlásiť vojnu, a to v globálnom meradle.
„V Atlantiku a Stredozemnom mori, kde sa rozšírila v poslednom čase, je jej výskyt v porovnaní s prirodzeným prostredím až štvornásobný,“ informuje časopis GEO. Viac sa dozvieš v našom článku.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Eurozprávy, Facebook/Institut za oceanografiju i ribarstvo, archív Startitup